امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53544
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان در ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به سخنرانی امروز (پنجشنبه)  روحانی در اجلاس خلع سلاح مجمع عمومی، گفت که رئیس جمهور کشورمان به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد در این نشست به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

وی درباره مذاکرات وزرای خارجه ایران و 1+5 که قرار است بامداد جمعه به وقت تهران در نیویورک برگزار شود، نیز خاطرنشان کرد: با این مذاکرات دور جدید مذاکراتی بین ایران و 1+5 آغاز می‌شود و این اولین بار است که وزرای خارجه 6 کشور و ایران نشست مشترکی برگزار می‌کنند.

عضو هیئت ایرانی در مذاکرات با 1+5 ادامه داد: این شروع یک روند مذاکراتی جدیدی است و قرار است جلسه بعدی اواسط ماه اکتبر در ژنو برگزار شود که رایزنی‌ها درباره سطح و شکل آن ادامه دارد.

وی عنوان کرد: اراده جدیدی در ایران و 1+5 در حال پدید آمدن است که این دور جدید مذاکراتی را با رویکرد جدید به سرانجام برساند.
*سیاست‌های تغییرناپذیر در بحث هسته‌ای/به دنبال مذاکرات حرفه‌ای و رسیدن به چارچوب و هدف مشترک هستیم

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا رویکرد جدید به منزله تغییر در سیاست‌های ایران است؟ تصریح کرد: سیاست‌های اصولی ما در بحث هسته‌ای که شاه بیت آن دفاع از حقوق مردم ایران می‌باشد، تغییر ناپذیر است. نه کسی حق دارد آن را تغییر دهد و نه چنین اراده‌ای وجود دارد.

وی با بیان اینکه رویکردها و شیوه‌های مذاکراتی تغییر می‌یابد، عنوان کرد: ما به دنبال مذاکرات کاملا حرفه‌ای و مبتنی بر روحیه تعامل و برای رسیدن به چارچوب و هدف مشترک هستیم.
عراقچی با بیان اینکه انتظار داریم در دور جدید روند را در دو مرحله به پیش ببریم، خاطرنشان کرد: مرحله اول رسیدن به چارچوب مورد تفاهم است که چشم اندازی از مذاکرات و هدف نهایی آن ارائه دهد و در ابتدای مسیر به یک هدف و مسیر مشترک با ۱+۵ برسیم و بدانیم کجا می‌خواهیم برویم و چه کار می‌‌خواهیم انجام دهیم.
به گفته معاون وزیر خارجه اگر این چارچوب مفهومی و هدف مشترک تبیین شود، مرحله‌ بعدی گام‌های بعدی است که برای رسیدن به هدف باید برداشته شود.
وی اضافه کرد: باید گام‌ها را طراحی کنیم و در یک حرکت گام به گام به هدف مشترکی که از قبل تعریف می‌کنیم، برسیم.
*بنای مذاکره برای مذاکره و گرفتن عکس و فیلم نداریم
این عضو هیئت ایرانی مذاکره کننده با ۱+۵ با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم کار آسان و یا بسیار زمانبری است، یادآور شد: البته کار مشکلی است و رسیدن به تفاهم و چارچوب فکری مشترک و طراحی و برداشتن گام‌ها، کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است.
عراقچی با ذکر این نکته که سوء تفاهمات زیادی وجود دارد، تصریح کرد: ما اصلا بنای مذاکره برای مذاکره نداریم و بنا نداریم فقط گفت‌وگو کنیم و عکس و فیلم گرفته شود.
*خواهان مذاکره نمایشی نیستیم/جلسه امروز محتوایی است
وی اضافه کرد: به همان دلیل که رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور آمریکا دیدار نکرد، به همان دلیل ما خواهان مذاکره نمایشی نیستیم. ایشان نیز بنا نداشت کار نمایشی انجام دهد.اگر ملاقات و مذاکرات می‌توانست محتوایی داشته باشد که در جهت منافع مردم ایران باشد، مسیر خود را طی می‌کرد و انجام می‌شد.
معاون وزیر خارجه همچنین گفت: مذاکرات با ۱+۵ نیز همین گونه است. ما قطعا به دنبال دور جدیدی از مذاکرات هستیم که حتما باید محتوایی باشد. جلسه امروز از دید ما یک جلسه نمایشی یا سمبلیک نیست. اگر چه ارزش سمبلیک خود را دارد، ولی از دید ما یک جلسه‌ کاملا محتوایی و ورود به محتوای بحث‌هاست.
عراقچی توضیح داد: اولویت اول این است که به یک چارچوب مفهومی و دیدگاه مشترک نسبت به هدف غایی و نهایی در مذاکرات برسیم و وقتی آن را تعیین کردیم و همه به دیدگاه واحدی رسیدیم که کجا می‌خواهیم برویم، آن زمان اینکه چگونه و در چه گام‌هایی حرکت کنیم، مرحله بعدی است که باید انجام شود.
*با روحیه تعامل‌گرا و حرفه‌ای وارد مذاکرات می‌شویم/جزییات زمانبر را کنار می‌گذاریم
معاون وزیر خارجه تصریح کرد: ما با یک روحیه کاملا تعامل گرا و حرفه‌ای وارد مذاکرات شده، جزییات زمانبر را کنار خواهیم گذاشت و وارد محتوای مذاکرات خواهیم شد.
وی با بیان اینکه امیدواریم در دوره زمانی کوتاه به نتیجه برسیم، توضیح داد: انتظارات باید محدود، معقول و منطقی باشد. ما نه انتظار داریم یک شبه به نتیجه برسیم و نه دنبال مذاکراتی هستیم که سال‌ها طول بکشد؛ ولی امیدواریم در یک دوره زمانی معقول به نتیجه برسیم.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها