امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53552
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 108
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از دویچه‌وله، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه، در مقر سازمان ملل در «نیویورک» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از دویچه‌وله، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه، در مقر سازمان ملل در «نیویورک» پیمان کنترل معاملات تسلیحاتی را به امضا درآورد.

این پیمان که بحث و بررسی پیرامون آن 7 سال ادامه داشت در آوریل گذشته به تصویب سازمان ملل رسید.

آمریکا سالانه میلیاردها دلار سلاح و مهمات به کشورهای دیگر می‌فروشد و در واقع در صدر جدول صادرکنندگان تسلیحات قرار گرفته است، از همین رو امضای این کشور در پای پیمان کنترل معاملات تسلیحاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و کری در جریان امضاء پیمان آن را گامی مهم در راستای صلح بین‌المللی توصیف کرد.

 بر اساس این گزارش، برای آنکه این پیمان کنترل معاملات تسلیحاتی به مرحله اجرا درآید، کنگره آمریکا باید آن را تصویب کند و این در حالی است که لابی سلاح در آمریکا بسیار قوی است و انجمن صاحبان سلاح در آمریکا از هم‌اکنون مخالفت خود با تصویب این پیمان در کنگره را اعلام کرده‌اند.

 پیمان کنترل معاملات تسلیحاتی ناظر بر معاملات سلاح‌های کوچک و بزرگ در سطح بین‌المللی است. در این پیمان صادرات سلاح در صورتی ممنوع و غیرقانونی اعلام شده است که از آن برای نسل‌کشی، جنایات جنگی یا نقض فاحش حقوق بشر استفاده شود .

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که تجارت اسلحه و تجهیزات جنگی در جهان سالانه بالغ بر 50 میلیارد دلار است.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر تلاش زیادی برای تصویب پیمان یاد شده کردند. آنها خواهان در نظر گرفتن مجازات برای نقض مفاد پیمان هم بودند که چندان موفق نشدند.

برای اجرایی‌شدن پیمان تصویب آن در نهادهای قانونگذاری 50 کشور لازم است. تا کنون فقط در 4 کشور چنین اقدامی صورت گرفته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها