امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53553
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه مذاکرات وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در آستانه مذاکرات وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 در نیویورک در صفحه فیسبوکش نوشت:
«سلام دوستان

بسیار پوزش می‌خواهم از این که دو سه روز گذشته فرصت نکردم خدمت شما گزارش دهم. هم اکنون ساعت 6 صبح پنج‌شنبه است که می‌خواهم فعلا یک گزارش اجمالی و کوتاهی تقدیم کنم و شاید شنبه یا یک‌شنبه آینده فرصت کنم مفصل‌تر بنویسم.

ملاقات‌ها: امسال همه می‌خواهند با ایران ملاقات کنند. لذا ملاقات‌های دکتر روحانی و بنده به صورت فشرده ادامه داشته است. بسیاری از درخواست ملاقات‌ها را به دلیل نداشتن وقت نتوانسته‌ایم تنظیم کنیم. حتی بعضی وقت‌ها با وجود اصرار خودم و تمایل رئیس‌جمهور محترم برای شرکت در همه ملاقات‌های ایشان مجبور می‌شویم ملاقات‌های هم‌زمان داشته باشیم و من از شرکت در برنامه ایشان محروم می‌شوم. تقریبا با همه کشورهای مهم و تاثیرگذار دیدار کرده‌ایم و امروز و فردا دیدارها ادامه دارد.

سخنرانی: سخنرانی رئیس محترم جمهور در مجمع عمومی با استقبال سیاسی و مطبوعاتی مواجه شده است. نه تنها امسال اسرائیل تنها ماند و هیچ‌کس اجلاس را ترک نکرد، بلکه در همه ملاقات‌ها و گفت‌وگوهای رسمی و غیررسمی، همه کشورهای غربی و در حال توسعه سخنرانی رئیس‌جمهور را نقطه عطفی دانستند.

در سخنرانی امسال، ضمن حمایت قاطع از مردم فلسطین (تقریبا 95 درصد سخنرانان به موضوعاتی مثل سوریه و فلسطین در سخنرانی خود می‌پردازند) و حتی اشاره به آپارتاید در توصیف نحوه برخورد با فلسطینیان، اجازه ندادیم که اسرائیل بتواند با سوء استفاده از برخی حرف‌ها و مظلوم‌نمایی، از دیگر کشورها باج‌خواهی کند. اسرائیل پس از 8 سال باردیگر در مجمع عمومی منزوی شد. نه تنها کسی اجلاس را ترک نکرد، بلکه بسیاری از رئیسان هیئت‌ها درست قبل از سخنرانی به سالن اجلاس آمدند و پس از پایان آن رفتند.

همان‌طور که در مجلس هم گفتم توانمندی ایران در هم‌افزایی آرمان‌ها و منافع ملی است و نه در تقابل و یا تزاحم آن‌ها. این اعتدال در مفاهیم و بیان دیدگاه‌ها، به صورت حساب شده و هدفمند در سخنرانی دکتر روحانی لحاظ شده بود و به همین دلیل سخنرانی ضمن حفظ مواضع اصولی کشور، نشان دادن خودباوری مردم و مسئولان و ارائه یک دیدگاه جهانی متفاوت، تحریک‌آمیز نبود.

امروز هم رئیس ‌جمهور در مجمع عمومی در مورد خلع سلاح هسته‌ای سخنرانی خواهند کرد. این سخنرانی به عنوان رئیس جنبش غیرمتعهدها ارائه می‌شود و موضع مشترک همه اعضاست و لذا روی کلمه به کلمه آن در چندین جلسه غیرمتعهدها مذاکره شده است. به عبارت دیگر، در نگارش این سخنرانی علاوه بر نمایندگان ایران بیش از صد نمایندگی دیگر مشارکت کرده‌اند.

5+1: امروز مذاکرات 1+5 و ایران برای اولین‌بار در 8 سال گذشته، درسطح وزیران خارجه تشکیل می‌شود. این یک شروع است، که برای نشان دادن اراده سیاسی برای حرکت به سمت حل موضوع هم‌زمان با مجمع عمومی تشکیل می‌شود. اما وزیران 1+5 هم مثل بنده برنامه‌های فشرده‌ای دارند و بنابراین نمی‌توان توقع داشت که این جلسه طولانی باشد و یا مذاکرات در این جلسه به نتیجه برسد. از همین حالا جلسه بعدی برای اواخر مهر در مقر اروپایی ملل متحد در ژنو برنامه‌ریزی شده است. به هر حال به لطف پروردگار و با دعای شما خوبان امیدوارم شروع خوبی برای رسیدن به یک راه حل جامع باشد و نتیجه آن انشاالله سربلندی کشور و رفاه مردم.

بازهم عذر می‌خواهم که پس از چند روز تأخیر، باید زود از خدمت شما مرخص شوم. دیشب تا ساعت 11 با اعضای مهم اندیشکده‌های آمریکا دیدار داشتیم که حضور رئیس جمهور در بخشی از آن در تصحیح دیدگاه‌های نخبگان موثر آمریکایی بسیار مثبت بود. الآن هم ساعت 20 دقیقه به 7 است و من ساعت 7 و ربع با یکی از ایرانیان برجسته که رئیس یکی از دانشکده‌های مهم آمریکاست دیدار دارم. از ساعت 8 هم ملاقات با وزیران شروع می‌شود.

خدانگهدار همه شما و چشم انتظار دعای خیر شما خوبان.»
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها