امروز : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 25
۲۱:۵۵
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53555
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۷
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «تلگراف»، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا در سخنانی در نیویورک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی «تلگراف»، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا در سخنانی در نیویورک به  وضعیت حاکمیت تنگه جبل‌الطارق نیز اشاره کرد و گفت: «یک بار دیگر باید به موردی درباره جبل‌الطارق اشاره کنم و آن این است که این منطقه در سال 1963 در مجموعه مناطقی ذکر شده است که تحت حاکمیت قرار ندارند. این تنها موضوع حل نشده در اروپاست که همگرایی منطقه‌ای ما را تحت تاثیر قرار داده است.»

راخوی این وضعیت را زمینه ساز بروز مشکلات برای مردم منطقه و  نواحی اطراف دانست.

وی بار دیگر از بریتانیا خواست تا گفت‌‌وگوهای 2 جانبه و همکاری‌های منطقه‌ای برای حل این موضوع را پیگیری کند.

منطقه جبل‌الطارق در منتهی‌الیه جنوبی اسپانیا واقع شده و دولت‌های اسپانیا و انگلیس بر سر حاکمیت بر آن اختلاف دارند. دولت محلی این منطقه اخیرا با هدف سخت کردن دسترسی ماهیگیران اسپانیایی به آب‌های جبل‌الطارق، صخره‌های مصنوعی و موانعی را در این منطقه ایجاد کرده‌اند. دولت اسپانیا هم بازرسی‌ها در مرز جبل‌الطارق را افزایش داده و تردد خودروها و افراد از مرز را با دشواری مواجه کرده است.

این منطقه از 300 سال قبل و در زمان استعمارگری بریتانیا، تحت حاکمیت انگلیس قرار گرفت. اما اسپانیا حاکمیت بریتانیا بر این منطقه را قبول ندارد. علاوه بر این، دو کشور مدت‌هاست بر سر نحوه استفاده از ذخایر دریایی این منطقه، با هم اختلاف دارند.
انتهای‌ پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار