امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53640
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 58
«فایز شکر»، رئیس حزب بعث عربی سوسیالیست لبنان و از وزیران سابق این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، ...

«فایز شکر»، رئیس حزب بعث عربی سوسیالیست لبنان و از وزیران سابق این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، در رابطه با اختلافات بین «ارتش آزاد سوریه» و گروه معروف به «داعش» گفت: آنچه در شمال سوریه و به طور مشخص بین گروه‌های سلفی جهادی در جریان است به معنای شکست کشورهایی است که سعی در براندازی نظام سوریه داشتند.

شکر تاکید کرد که این اختلافات نشان می‌دهد، دشمنان سوریه در مقابل نقش بزرگ سوریه از زمان «حافظ اسد» تا «بشار اسد» ناتوان بوده‌اند و تمام تلاش‌های آنها برای از پای درآوردن سوریه با شکست مواجه شده است.

وی در ادامه افزود: شکست برنامه‌های آمریکا و ترکیه و عربستان، پیامدهای منفی بر گروه‌های مسلح در داشته و این موضوع به شکلی ویژه بعد از شکست اقدام نظامی آمریکا به سوریه قابل ملاحظه است و همین موجب شده، این گروه‌ها به جان یکدیگر افتاده و از هم انتقام بگیرند.

فایز شاکر در ادامه گفت: آمریکا و کشورهای هم پیمان آن، بعد از رسیدن به مرحله موازنه قوا با محور مقاومت و بعد از اینکه محور مقاومت ایستادگی و مقاومت خود را در قبال توطئه‌های آمریکا به اثبات رساند، به ناچار خود را مجبور به تجدید نظر در سیاست‌های خود دید.

این وزیر سابق لبنانی افزود: بر این اساس آمریکا سعی می‌کند، تعامل خود به ویژه با روسیه و همه طرف‌هایی که در محور مقاومت قرار دارند، را تغییر دهد. این تغییر به ویژه بعد از اعتراض کشورهای مختلف و از جمله خود مردم آمریکا که مخالف جنگ علیه سوریه بودند، بیش از پیش لازم و ضروری به نظر می‌رسید.

شکر با اشاره به اینکه عربستان سعودی از گروه‌های سلفی جهادی حمایت می‌کند و ترکیه «ارتش آزاد سوریه را مورد حمایت قرار می‌دهد، گفت: این موضوع موجب بروز اختلافی آشکار بین ترکیه که خواهان احیای امپراتوری عثمانی و عربستان سعودی که خود را قبله مسلمانان می‌داند، شده است.

وی در پاسخ به این سوال که شاید عربستان بخواهد ترکیه را از پرونده سوریه اخراج کند و بعد از شکست سیاست‌هایش در مصر نقش ریاض را در سوریه کاهش دهد، گفت: امروز هیچ کشوری نمی‌تواند، پای به عرصه سوریه بگذارد نه عربستان و نه ترکیه، زیرا مردم سوریه مردم مقاومی هستند.

اما در رابطه با گروه‌های سلفی جهادی شکر گفت: آمریکا به خوبی می‌داند که این گروه‌ها خود را فریب می‌دهند و با اموال رژیم‌های عربی در سوریه می‌جنگند، از اینرو به عنوان تماشاگر به آنها نگاه می‌کند و می‌داند که به زودی نقش آنها در منطقه پایان خواهد یافت.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها