امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53641
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 66
«فاتح جاموس»، عضو ارشد ائتلاف نیروهای تغییر مسالمت‌آمیز سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اشاره ...

«فاتح جاموس»، عضو ارشد ائتلاف نیروهای تغییر مسالمت‌آمیز سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، با اشاره به درگیری گروه‌‌های مختلف تروریستی در نقاط مختلف سوریه، اظهار داشت: این درگیری ها، بحران جدیدی است که به بحران‌های موجود در کشور، اضافه شده، آن هم در شرایطی که برخی طرف‌ها سخت در تلاشند، به هر طریق در مسیر حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه مانع تراشی کنند.

وی افزود: دلیل اصلی درگیری گروه‌های مسلح در سوریه این است که مفهوم مخالفت با نظام حاکم، دستخوش انحراف شده و در واقع مفهوم واقعی آن از بین رفته و به بن بست رسیده و در مقابل، تفکر ایجاد دولت اسلامی، بیش از پیش نمود یافته است که این امر به نوبه خود، بحران جدیدی در اوضاع جاری کشور به شمار می‌آید.

جاموس اظهار داشت: در این شرایط، تلاش می‌شود با استفاده از محافل سیاسی و رسانه‌ای و اعلام آمادگی برخی گروه‌های مخالف و مسلح سوری برای حضوردر کنفرانس ژنو 2، به وضعیت موجود پایان داده شود، به ویژه اینکه برخی در تلاش برای سوء استفاده از این وضعیت برآمدند و سوریه حتی با تهدید حمله نظامی نیز روبه رو شد.

وی در ادامه گفت: در این میان، گروه‌های سلفی جهاد که در سوریه دست به عملیات تروریستی می‌زنند، تنها طرفی هستند که بر مواضع خود پافشاری دارند و به هیچ وجه با راهکار دیپلماتیک مرتبط نیستند.

به گفته جاموس، این درحالی است که به جز تکفیری‌ها، تقریبا سایر گروه‌های مخالف و مسلح سوریه، گرچه تحت فشار آمریکا، در مواضع سیاسی خود انعطاف نشان دادند و این نیز به نوبه خود حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که اکنون موضوع اصلی سوریه، بحران ملی این کشور است و آمریکا نیز در تلاش برای تحمیل مواضع خود است تا به این ترتیب گروه‌های مخالف میانه‌رو را از سایر گروه‌های مخالف در سوریه تفکیک کرده و ارتشی مسلح تشکیل دهد.

وی در توضیح این مطلب افزود: این تحولات نظامی و سیاسی در سوریه نشان می‌دهد که سوریه با بحران ملی روبه رو است و به عبارت روشن‌تر، مفهوم مخالفت در این کشور به بن بست رسیده است.

جاموس تصریح کرد: اما مواضع عربستان و ترکیه به میزان زیادی با انعطاف همراه بوده و حتی انعطاف‌پذیری عربستان، بیشتر از ترکیه بوده تا جایی‌که از نظر برخی، مواضع سعودی در قبال اسلامگرایان مصر و سوریه با تناقض همراه است، اما باید گفت که موضع سعودی در قبال مصر و سوریه با یکدیگر تناقض ندارد، زیرا عربستان به هیچ وجه نمی‌خواهد بزرگترین گروه اسلامگرا و اهل تسنن در مصر را از دست بدهد.

این مخالف سوری در توضیح این مطلب افزود: موضع محافل سیاسی مصر و به عبارت دیگر انقلابیون و ارتش این کشور، اکنون بسیار انعطاف پذیر شده و امکان نزدیکی مواضع دو طرف به یکدیگر وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: اما در سوریه برخی طرف‌ها، مواضعی دارند که هیچ‌کس قادر به کنترل آنان نیست، از جمله گروه تروریستی «جبهه النصره» و تکفیری‌ها تا جایی‌که حتی طرف‌هایی که از آنان حمایت کرده و سلاح در اختیارشان قرار می‌دهند هم نمی‌توانند، آنان را تحت تاثیر قرار داده و در مواضع آنان تغییری بوجود آورند.

جاموس اظهار داشت: بسیار سخت بتوان جبهه النصره را که گروهی افراطی است، تحت تاثیر قرار داد، زیرا نه عربستان و نه آمریکا قادر به این کار نیستند، به ویژه اینکه این گروه تروریستی، تاکتیک‌های مشخص خود را داشته و تعداد زیادی افراد مسلح در اختیار دارد که می‌تواند آنان را وارد خاک سوریه کند، از همین رو می‌کوشد،نقاط زیادی از سوریه را تحت تصرف خود در آورد، بنابراین چه بسا ارتش آزاد سوریه با درک این موضوع، دریافته است که طرفی که آمریکا در نظر دارد در ژنو حضور داشته باشد، آن است.

وی تصریح کرد: در این شرایط، عربستان به نفع خود نمی‌بیند که ترکیه را از روند تحولات سوریه دور کند، زیرا این اقدام به معنی بازگشت امور به روال قبل است و به این ترتیب امکان پیشروی جغرافیایی و نظامی را برای نظام حاکم سوریه و ارتش آن فراهم می‌کند.

وی در توضیح این استدلال خود گفت: اگر ترکیه از همان روزهای نخست آغاز بحران سوریه، حامی مخالفان مسلح این کشور نبود، بعید بود سوریه به وضعی برسد که امروز در آن قرار دارد و این همان چیزی است که عربستان با آن مخالف است، از همین رو عربستان و ترکیه تلاش دارند، در قبال سوریه مواضع خود را به یکدیگر نزدیک کرده و اختلافات را کاهش دهند.

جاموس تاکید کرد: آنچه در مورد سرقت از چاه‌های نفت سوریه نیز گفته می‌شود، اقدامی در راستای خدمت به راهبرد نظامی گسترده و فراهم کردن مقدمات اجرای آن، در سوریه است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار