امروز : سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53682
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 161
«عبدالرؤوف شایب»، دبیرکل جنبش بحرینی «خلاص» و سخنگوی رسمی اتحاد انقلابیون 14 فوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«عبدالرؤوف شایب»، دبیرکل جنبش بحرینی «خلاص» و سخنگوی رسمی اتحاد انقلابیون 14 فوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه، بر مخالفت با هرگونه گفت‌وگو با آل خلیفه و بر ضرورت تلاش برای سرنگونی این نظام جنایتکار که سرنگونی آن خواسته مردمی و امری حتمی است، تاکید کرد.

عبدالرؤوف شایب گفت: تجربه‌های پیشین سوء نیت نظام در اجرای گفت‌وگوها را نشان داده و ثابت شده، گفت‌وگوها تنها نمایشی در برابر رسانه‌های خارجی است و تا زمانی‌که مخالفان در زندان‌ها در حال از بین رفتن هستند، هیچ امکانی برای گفت‌وگو وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه مخالفان خارجی و داخلی هرگونه گفت‌وگو با نظام را رد می‌کنند، افزود: نیروهای معارض خارجی و داخلی که خواهان برکناری نظام هستند و در این خصوص با یکدیگر توافق نظر دارند.

شایب افزود: برخی گروه‌‌های مخالف داخلی خواهان سرنگونی نظام و تغییر اساسی آن نیستند، در حالی‌که ما خواهان تغییر اساسی و از بین رفتن حکومت قبیله‌ای و پادشاهی آل خلیفه هستیم، اما با مخالفان در حق تعین سرنوشت و ضرورت حکومت کشور به صورت دموکراسی به طوری‌که در آن با مردم عادلانه برخورد شود، متفق هستیم.

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: شما به عنوان مخالفان در خارج به چه دلیل گفت‌وگو با نظام بحرین را رد می‌کنید؟
 
شایب: مخالفان در خارج و داخل گفت‌وگو با نظام را رد می‌کنند و این مخالفت به مخالفان خارجی محدود نمی‌شود، تنها گروه‌‌های سیاسی که قانون اساسی سال 2002 میلادی را قبول دارند و در دوران انتخابات وارد شهرداری‌ها و پارلمان شده‌اند، در گفت‌وگو حضور دارند. دلایل مخالفت مخالفان بحرینی با وارد گفت‌وگو شدن با نظام بسیار زیاد است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
1- حکومت در این گفت‌وگو وارد نشده و این گفت‌وگو میان طرف‌های وابسته به حکومت و گروه‌های سیاسی مخالفی در جریان است که نماینده‌ تمام مخالفان نیستند.
 
2-  تجربه‌های پیشین حاکی از سوء نیت نظام در اجرای گفت‌وگوهاست. این گفت‌وگوها تنها برای نمایش داده شدن از سوی رسانه‌های خارجی هستند. تا زمانی‌که مخالفان همچنان درحال از بین رفتن در زندان‌ها هستند، گفت‌وگو ممکن نیست.
 
3-  هیچ ضمانتی برای اجرای دستاوردهای گفت‌وگو وجود ندارد، به همین دلیل باید گفت مذاکرات تصنعی هستند و نظام هیچگونه ضمانتی برای اجرای دستاوردها عرضه نمی‌کند و هر تصمیمی که امروز گرفته می‌شود، ممکن است، فردا فراموش شود.
 
4-  محورهای گفت‌وگو از سوی حکومت مشخص شده و طرح مسائل اساسی که ملت بحرین خواهان آن هستند و نظری جدید در آنها وجود دارد، ممکن نیست.
 
5-  گفت‌وگو دارای سقف زمانی مشخصی نیست و در نتیجه پیشنهادهای مطرح در آن نیز دارای سقف زمانی معین برای اجرایی شدن نیست.
 
6-  برای حضور در این گفت‌وگوی غیر متوازن، حکومت طرف‌های وابسته به خود را در اغلبیت قرار داده و برخی گروه‌های مخالف را نیز وارد کرده، در حالی‌که اصل مخالفان در این گفت‌وگوها حضور ندارند. از اینرو هیچ اطمینانی به مانند این گفت‌وگوهای پوچ وجود ندارد. این گفت‌وگوها تنها برای خوب جلوه داده شدن نظام و خرید زمان است و هتک حرمت‌ها همچنان ادامه دارد. 
 
فارس: شما در ائتلاف 14 فوریه در چه زمینه‌هایی با گروه‌های مخالف اتفاق نظر دارید و در چه زمینه‌هایی مخالف هستید؟
 
شایب: در همه زمینه‌ها در کنار گروه‌های مخالف هستیم. اما برخی از آنان حد و حدود معینی را برای خود برگزیده‌اند و نمی‌خواهند، از این خط پا را فراتر بگذارند، این درحالی است که ما در بسیاری موارد خواهان عبور از این حدود هستیم. برخی از گروه‌های معارض داخلی خواهان سرنگونی نظام و تغییر اساسی آن نیستند در حالی‌که ما خواهان تغییر اساسی و برکناری حکومت قبیله‌ای و پادشاهی آل خلیفه هستیم، اما در زمینه حق تعیین سرنوشت و اداره دمکراتیک کشور که در آن مردم حضور داشته باشند و همچنین مخالفت با هرگونه دخالت خارجی و توقف خشونت‌ها با تمام مخالفان اتفاق نظر داریم.
 
فارس: آیا اقدام نظام به بازداشت خلیل المرزوق دست مخالفان را کوتاه خواهد کرد؟
 
شایب: قضیه ملت بحرین در یک شخصیت محدود و خلاصه نمی‌شود. خلیل المرزوق یکی از فرزندان ملت شریفی است که در راه تحقق خواسته‌های ملت بحرین جهاد کرده‌اند و رهبران حقوقی، سیاسی و دینی بسیاری هستند که در زندان‌های نظام به سر می‌برند و دارای جایگاهی ویژه در نزد مردم هستند و همگی محترم بوده و ما داشتن تعصب تنها بر یکی از آنان را نمی‌پذیریم و خواستار آزادی همه آنان هستیم، حتی اگر نظام بزرگترین رهبران کشور را نیز بازداشت کند، نهضت و انقلاب ما به افراد خاص ارتباط نداشته، بلکه انقلاب ما انقلابی مردمی است و دارای خواسته‌های عادلانه است. 
 
فارس: آیا انتقاد مخالفان از گفت‌وگو با نظام را اقدامی جدی می‌دانید؟
 
شایب: همانگونه که پیش از این گفتم، مخالفان هیچ اعتقادی به این گفت‌وگوها ندارند، حتی گروه‌های مخالفی که وارد این گفت‌وگوها شده‌‌اند، بارها اعلام کرده‌اند که این گفت‌وگوها جدی نیستند و خواسته‌های ملت در آنها تحقق پیدا نمی‌کند، اما با این وجود به منظور افزایش جدیت این گفت‌وگوها در آنها مشارکت می‌کنند، از اینرو انتقاد از گفت‌وگوها یا بازگشت به آنها امری است که به تصمیم این گروه‌ها بستگی دارد، اما اگر از این گفت‌وگوها کنار بکشند به صف مخالفان انقلابی خواهد پیوست و موضع‌گیری‌ها مشترک خواهد شد. 
 
فارس: آیا اطمینان دارید که می‌توانید نظام بحرین را سرنگون کنید و پیروز شوید، گزینه‌های چیست؟ 
 
شایب: توکل ما به خدا و به ملت و اراده آنهاست. خداوند به مستضعفان وعده پیروزی داده و سرنگونی نظام امری حتمی است و مسئله فقط مسئله زمان است و همه نظام‌های دیکتاتوری از بین رفتنی هستند و جایگاه آنها زباله‌دان تاریخ است و این نظام نیز از بین خواهد رفت و پیروزی ما زمانی محقق خواهد شد که ملت بحرین اراده خود را حاکم کند. اما گزینه‌هایی که پیش روی ما وجود دارد، مانند گزینه‌های مطرح در برابر نظام است، نظام از هیچ تلاشی برای سرکوب و در هم شکستن انقلابیون صرف نظر نمی‌کرد و ما نیز تمام تلاش خود را برای ادامه انقلاب و پیروزی آن خواهیم کرد، ابزارهای ما تنها به عناصری خاص محدود نیست و هیچ چیز جز دین و قوانین بین الملل نمی‌تواند آن را محدود کند. ما از ابزارهای تروریستی، تکفیری و قتل و کشتار استفاده نمی‌کنیم که راه‌های مردودی هستند بلکه از طریق اعتقادهای دینی و انسانی خود وارد عمل خواهیم شد.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها