امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۱۷:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53683
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۲
تعداد بازدید: 263
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ریگان، درختان بنه در ریگان به دلیل اقلیم خوب آب و هوایی این شهرستان منحصربه‌فرد هستند، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ریگان، درختان بنه در ریگان به دلیل اقلیم خوب آب و هوایی این شهرستان منحصربه‌فرد هستند، بیشترین درختان بنه در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان قرار دارند.

بنه برای اعصاب مفید است

درختانی با برگ‌های سبز روشن به صورت منفرد یا مرکب در دسته‌های سه‌تایی و پنج‌تایی از مشخصه‌های اصلی بنه است که مقاومت خاصی در برابر گرما و سرما دارند.

در ریگان میوه درخت بنه را کوبیده و با آن غذای بنه درست مى‌کنند و معتقدند که بهترین مقوى اعصاب است و در قسمت‌هایی از روستاهای شهرستان دانه‌هاى میوه بنه را در ظرفى پر از آب نگهدارى مى‌کنند تا خشک نشود.

درخت بنه در جنگل‌هاى مناطق کوهستانی ریگان و در ارتفاعات این شهرستان در مناطق کوهشاه، سرزه، دهنه عباس‌علی و تک‌فرهاد وجود دارد که بیشترین درخت بنه در مناطق کوهشاه رشد می‌کند.

اگر میوه بنه را به نان اضافه کنند، این امر از تخمیر آن در شکم جلوگیرى کرده و به هضمش کمک می‌کند، البته زیاده‌روى در خوردن میوه بنه موجب زخم شدن دهان و کم‌اشتهایى می‌شود.

نیکویی رخسار با استفاده از بنه

مالیدن میوه کوبیده شده بنه بر پوست بدن باز کننده رنگ و نیکویى رخسار است؛ در صورتى که مدتى آن را بر محل ماه‌گرفتگى بمالند به تدریج رنگ آن را زایل می‌کند.

میوه بنه داراى ویتامین‌های آ و اقسام ب و د است و به همین علت مقوى اعصاب بوده و ترک لب را معالجه کرده و از شب کورى جلوگیرى می‌کند.

بخور پوست درخت بنه هم برای فراری دادن حشرات کاربرد است و در صنعت داروسازى با صمغ آن پمادى درست می‌کنند که مالیدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگیرى می‌کند.

این درخت با مقاومت زیاد در مناطق کوهستانی با آب و هوای نه چندان سرد می‌روید و امروزه در لیست درختان حفاظت شده قرار دارد به این درخت پسته وحشی هم گفته می‌شود.

زخمه‌هایی که بر تن درختان بنه می‌نشیند

بهره‌برداری بنه با شیوه‌ای سنتی و بدین ترتیب صورت می‌گیرد که ابتدا درختان مناسب با قطر حداقل 30 سانتیمتر را انتخاب کرده و با تیشه زخم‌هایی به اندازه پنج سانتی‌متر و عمق یک سانتی‌متر به حالت زیگزاگی و با فاصله 20 سانتی‌متر از همدیگر را روی تنه درخت ایجاد می‌کنند.

تعداد زخم‌های ایجاد شده روی یک درخت نباید بیشتر از 25 زخمه باشد، چراکه در این صورت به مرور زمان به درخت صدمات زیادی وارد آمده و سبب خشک شدن تدریجی آن می‌شود، اگرچه اغلب مشاهده می‌شود که گاه تا 70 زخمه هم بر یک درخت زده شده است.

همچنین زخم‌ها باید بر تنه اصلی درخت زده شود و از زخمه زدن بر شاخه‌های فرعی درخت اجتناب کرد، بعد از ایجاد زخم‌ها با خاک رس کاسه‌های گلی کوچکی درست کرده که در زبان کردی به این کاسه‌ها کوجیره گفته می‌شود و در زیر زخم‌های ایجاد شده بر روی درخت نصب می‏‌کنند.

خاک رس به علت خاصیت چسبندگی فراوان مناسب‌ترین خاک برای درست کردن کاسه‌های گلی است، ورز دادن گل برای تهیه کاسه هم بسیار مهم است، زیرا اگر گل تهیه شده خوب ورز داده نشده باشد، کاسه درست شده پس از خشک شدن در مقابل آفتاب ترک خورده و از درخت جدا می‌شود.

بعد از این مرحله باید چند هفته صبر کرد تا شیره درختان به داخل کاسه‌ها تراوش کرده و کاسه‌ها پر از شیره شود، بعد از پر شدن کاسه‌ها از شیره که بسته به شرایط آب و هوایی منطقه ممکن است سه تا پنج هفته طول بکشد، اقدام به جمع‌آوری کاسه‌ها می‌کنند.

جمع‌آوری کاسه‌ها در صبح زود و از زمان طلوع آفتاب آغاز شده و تا هنگامی که هوا هنوز خنک است، ادامه می‌یابد، چراکه با گرم شدن هوا شیره سقز که در این مرحله به شیره بنیشته تال گفته می‌شود، رقیق و چسبنده شده و جمع‌آوری آن ضایعات زیادی به همراه دارد.

بهتر است بعد از جمع‌آوری محل زخم‌ها را با گل پوشانده شود تا با این کار درخت از ابتلا به آفات در امان بوده و درمان زخم‌های آن با سرعت بیشتری انجام گیرد.

همچنین بر روی زخمی که ایجاد شده تا چند سال بعد از آنکه زخم کاملاً ترمیم شود، نباید زخم جدیدی ایجاد کرد.

پس از جمع‌آوری کاسه‌ها در حالی که شیره به علت خنکی هوا سفت شده است و حالتی مانند خمیر نان دارد، اقدام به جداسازی شیره از کاسه‌ها می‌کنند.

بدین ترتیب که انگشت اشاره را با روغن محلی چرب کرده و آن را در شیره فرو برده و با یک حرکت سریع شیره را از کاسه گلی جدا می‌کنند.

به علت اینکه شیره خام بسیار رقیق بوده و حمل آن مشکلاتی را به همراه دارد، اغلب بعد از جمع‌آوری، شیره‌ها را در ظرف‌های حلب می‌ریزند و پس از اضافه کردن مقدار مشخصی آب آن را می‌جوشانند که با اینکار شیره غلیظ شده و ناخالصی‌هایی مانند سنگ‌ریزه، گرد و خاک، برگ و … که در هنگام جمع‌آوری شیره به آن چسبیده جدا می‌شود.

پس از پایان یافتن عمل جوشاندن، شیره‌ها را در داخل کیسه‌هایی که از پارچه مخصوص درست شده‌ است می‌ریزند و در آب سرد می‌گذارند تا کاملاً سفت شود و حمل و نقل آن با راحتی بیشتری صورت پذیرد به این ترتیب کار بهره برداری از درختان پایان یافته و سقز سفید صادراتی به‌دست می‌آید.

تمام مراحل بهره‌برداری توسط استادکاران محلی انجام می‌گیرد که بسیار با تجربه بوده و کارها را با مهارت فراوان انجام می‌دهند، اما جنگل‌های بنه اغلب به دلیل بهره‌برداری‌های بی‌رویه و همچنین بهره‌برداری در سال‌های خشک که درخت نیاز به استراحت دارد، صدمات جبران‌ناپذیری دیده‌اند که امید است با افزایش آگاهی در ارتباط با نحوه صحیح بهره‌برداری این گونه با ارزش حفظ شد، و از نابودی آن جلوگیری شود.

تولد همزمان بنه و خرما

میوه درخت بنه همزمان با رسیدن ثمر نخل خرما «زامردان» می‌رسد و قابل مصرف است، نوع نارس این میوه که به صورت خام و بدون نیاز به شکستن پوسته خورده می‌شود، بنه‌چه یا به گویش محلی در منطقه سروستان بنه‌شه خوانده می‌شود.

میوه درخت بـنه ریز و گرد و به رنگ سبز تیره بوده و به نام «برکُو» معروف است، البته نوع دیگری هم هست که کمی ریزتر است و به نام «کِهُن» معروف است.

مغز میوه بنه به پسته شبیه بوده، اما بسیار کوچک‌تر است و به دلیل سخت بودن پوست دانه آن در شرایط عادی نمی‌توان با کاشت آن نهال تولید کرد، بلکه دانه پس از چند سال ماندن در محیط و سایش پوسته یا ترک خوردن در یخبندان در بهار جوانه می‌زند، میوه بنه ترش‌مزه و به رنگ سبز تیره ‌است.

برداشت بنه با مجوز انجام می‌شود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ریگان با اشاره اینکه در این شهرستان ریگان درختان منحصربه‌فرد بنه و کسور وجود دارد، گفت: این درختان در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان وجود دارند.

ابراهیم زابلی افزود: بیش از 57 هزار هکتار جنگل درختان بنه، کسور، کهکم و بادام در شهرستان ریگان وجود دارد که به زودی برداشت دانه‌های این درخت آغاز می‌شود که خاصیت درمانی دارند.

وی عنوان کرد: در سال جاری هیچ کس حق برداشت از دانه‌‌های این درختان را ندارد و برداشت باید با مجوز منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان انجام شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان علت عدم برداشت بدون مجوز منابع طبیعی را ساماندهی برداشت و جلوگیری از برداشت بی‌رویه و تخریب درختان در حین برداشت برشمرد و افزود: در سال جاری در زمینه برداشت نظارت جدی صورت می‌گیرد.

زابلی افزود: جنگل‌های بنه برخی از مناطق شهرستان به دلیل بهره‌برداری‌های بی‌رویه و همچنین بهره‌برداری در سال‌های خشک صدمات جبران‌ناپذیری دیده‌اند که امید است با افزایش آگاهی در ارتباط با نحوه صحیح بهره‌برداری از نابودی آنها جلوگیری شود.

خواص دارویی بنه

وی اذعان داشت: شیره درختان بنه خواص دارویی زیادی دارد و برای رفع بسیاری از امراض مانند کم‌خونی، درمان اسهال‌های ساده، کمر درد و دردهای مفصلی، پاک کردن کبد و رفع سردرد، برای رویانیدن مو، صاف شدن صدا، بیماری لقوه و فلج، یرقان، تقویت اعصاب، دفع سنگ‌های ریز کلیه، رفع اخلاط سینه و ریه، باز شدن رنگ پوست صورت، از بین بردن ماه‌گرفتگی، جلوگیری از ترک لب، درمان شب‌کوری، رفع نرمی استخوان و برای رویاندن و بلند نگهداشتن مو و غیره استفاده می‌شود.

زابلی در پایان عنوان کرد: شهرستان ریگان بیشترین سطح درختان بنه را در شرق استان کرمان دارد.
===============

گزارش از موسی ملائیان
===============

انتهای پیام/80014/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها