امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53691
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی پنجشنبه‌شب در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی دادگستری کل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی پنجشنبه‌شب در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی دادگستری کل استان قم با اشاره به اینکه علم و عدالت از جمله شروط اصلی برای قضات به شمار می‌رود اظهار کرد: علما در متون از جمله شروط در قضاوت را اجتهاد عنوان کرده‌اند ولی در شرایط کنونی به اندازه مورد نیاز مجتهد برای قضاوت کردن نداریم و به همین دلیل از این شرط عدول شده و از افراد غیر مجتهد برای قضاوت استفاده شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه از عدالت کمترین عدولی صورت گرفته است یادآور شد: معنای واقعی قضاوت در عدالت نهفته است و این شرط در قضات باید همواره حفظ شود.

معاون اول قوه قضاییه ضرورت اهتمام قضات نسبت فراگیری متون فقهی و حقوقی را مورد تاکید قرار داد و گفت: عالم حقوق عالم تغییر بر مبنای عدالت است و قضات نباید هیچ گاه از متون فقهی و حقوقی جدا شوند.

وی ضرورت بهره‌گیری از مجموعه‌های حقوقی، پرسمان‌ها، نشست‌های حقوقی و... را مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: امروز در عرصه دانش بحث استاد و دانشجو مطرح نیست و همه باید در عرصه تولید دانش و مدیریت آن همکاری لازم را داشته باشند.

رئیسی قضات را مامور اجرای حق دانست و اظهار داشت: باید حق را شناخت، به آن گرایش یافت و در نهایت در کنار حق ایستادگی کرد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به ویژگی‌های قضات در نظام دینی است افزود: یکی از این ویژگی‌ها بازگو کردن خطا و اشتباه است و اعتراف به اشتباه در مسیر اجرای عدالت بسیار موثر است.

وی با اشاره به وضعیت پرونده‌های قضایی در کشور ادامه داد: مسئولان باید نسبت به پیشگیری از جرم اهتمام داشته باشند تا شاهد کم شدن پرونده‌های قضایی باشیم.
انتهای پیام/2258/ق20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها