امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 20
۰۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53721
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 163
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برنامه «دیروز،امروز، فردا» این هفته با حضور سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج ...

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برنامه «دیروز،امروز، فردا» این هفته با حضور سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین و امیر کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با موضوع بیان درس‌ها و عبرت‌هایی از ایام دفاع مقدس روی آنتن رفت.

حیدری در ابتدای برنامه اظهارداشت: ارتش جمهوری اسلامی ایران در چند مقطع توفیق مبارزه با کفر و نفاق را داشته، اولین مرحله قبل از پیروزی انقلاب بود که نیروهای انقلابی ارتش با نظام طاغوت درگیر بودند. شهید آبشناسان، شهید صیاد شیرازی و... حلقه های مرکزی مبارزه با رژیم طاغوت بودند و توانستند ارتباط خوبی را با امام برقرار کنند. بعد از پیروزی انقلاب شاهد این بودیم که اولین شعار گروه های ضد انقلاب انحلال ارتش بود چون می دانستند که ارتش تنها نیرویی است که می تواند در مقابل شرارت آن ها بایستد.

وی ادامه داد: ارتش با به نمایش گذاشتن بخشی از ولایتمداری خود آرام‌ آرام وارد صحنه دفاع مقدس شد، در آن ایام بیش از دو سوم نیروهای ارتش، همراه با سپاه درگیر مبارزه با نیروهای ضد انقلاب بود. 31 شهریور آغاز تهاجم افسار گسیخته دشمن بود اما شرارت های صدام از اردیبهشت 58 آغاز شده بود. تا قبل از 31 شهریور 59، بیش از 600 مورد تجاوزات مرزی از رژیم صدام نسبت به جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است. در واقع بخشی از استان های مرزی قبل از 31 شهریور بمباران شده و از آن موقع درگیر جنگ بوده‌اند.

حیدری افزود: دفاع مقدس دوران مظلومیت ارتش و سپاه پاسداران بود. هم ارتش با مظلومیت وارد دفاع مقدس شد و هم سپاه، حوزه عاقله که فرماندهی کل قوا را برعهده داشت، اعتقادی به جنگ و مقاومت نداشت. بنی صدر اعتقادی بر این نداشت که نیروهای سپاه و نیروهای مردمی در کنار ارتش می توانند به دشمن سیلی بزنند و در مقابل او بجنگند. در نهایت باید بگویم که متاسفانه قوه عاقله ای که باید این دونیرو را هماهنگ می کرد، به انحراف رفته بود و در نهایت در حق سپاه و ارتش ظلم شد.

وی ادامه داد: ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی است و هر کس این دو نیرو را تفکیک کند به خطا رفته است. این دو نیرو در کنار هم توانست در ایام دفاع مقدس در حد اعجاز عمل کند. اگرچه فرمانده کل قوای وقت اعتقادی به این موضوع نداشت اما در همان روزهای اول جنگ، پیروزی آخر جنگ به دست آمد و دشمن به هیچ یک از ادعاهای خود دست پیدا نکرد.

سردار فضلی نیز در ابتدای صحبت هایش گفت: قبل از جنگ، نبرد به صورت رسمی آغاز شده بود و دشمنی دشمنان انقلاب باعث شد حوادث امنیتی به کشور تحمیل شود. درگیری‌های مرزی با معاندین و منافقین، بیش از 600 مورد به ثبت رسیده است که همه آنها با حمایت صدام صورت گرفته بود. در دفاع مقدس همه نیروها از ارتش و سپاه تا ژاندارمری و ... حضور داشتند و در این راستا خدمت کردند.

وی ادامه داد: قبل از جنگ در منطقه غرب فعالیت می کردم و با شرایط این منطقه آشنا شده بودم. در روزهای آغاز جنگ که در منطقه سومار بودیم، استنتاج کردیم که دشمن از دو نقطه حساس سومار به ما حمله خواهد کرد که در نهایت هم دشمن این کار را کرد. به دلیل شرایط حساس آن روزگار، دشمن توانست در بیشتر مناطق پنج استان حساس پیشروی کند. هدف آرمانی دشمن این بود که ظرف پنج روز خوزستان را تصرف کند و بعد از آن به سمت تهران بیاید. امام(ره) در روزهای اول جنگ تکلیف کردند که هر کس که توان سلاح به دست گرفتن دارد باید به جبهه برود و با دشمن بجنگد. مقاومت آغاز شد، در حالی که دشمن نزدیک به 12 هزار کیلومتر از کشور را به اشغال خود در آورده است.

امیر حیدری در بخش دیگری از این برنامه اظهارداشت: نمی‌توانیم بگوییم در جنگ ناکامی نداشتیم اما به نظرم ریشه این ناکامی ها مهم است. یکی از ناکامی‌های ایام دفاع مقدس، عدم اعتقاد فرماندهی کل قوای وقت به مقاومت بود که خودش منجر به برخی ناکامی های دیگر شد. نیروهای مسلح فرمانده محور است. مثلاً امروز همه نیروهای مسلح مطیع رهبر معظم انقلاب هستند. در ایام دفاع مقدس بحث سقوط سوسنگرد یکی از ناکامی های ما بود که به دلیل عدم فرماندهی درست اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در آن روزها نماینده امام در شورای عالی دفاع و ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. به دلیل محبتی که آقا به ارتش دارند، سعی داشتند بیشتر در یگان ارتش به بازدید بپردازند. یکی از این روزها، ایشان وارد اهواز شدند و آزادی سوسنگرد را پیگیری کردند. جلسه ای برقرار شد که در این جلسه به این نتیجه می رسند که 26 آذر روزی است که باید عملیات آزادسازی سوسنگرد کلید بخورد.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان بخشی از خاطرات مقام معظم رهبری از آزادسازی سوسنگرد افزود: یک شب مانده به عملیات به آقا اطلاع می‌دهند که به دلیل کارشکنی بنی‌صدر عملیات صورت نخواهد گرفت. این یکی از همان موضوعاتی است که باعث ناکامی های ما در جنگ می شد. نیروهای ما هم به راهشان اعتقاد داشتند و هم به رهبری امام معتقد بودند و هم از نظر تجهیزات مشکل خاصی نداشتند اما مشکل اصلی کارشکنی هایی بود که اتفاق می افتاد.

سردار فضلی نیز در ادامه برنامه گفت: در ابتدای جنگ چه اتفاقی افتاد که 34 شبانه روز ارتش عراق در مقابل مجاهدین خرمشهری زمینگیر شد. امام(ره) در روزهای ابتدایی جنگ فرمانی را صادر کردند و فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود این درحالی بود که برای آقای بنی صدر، آبادان و خرمشهر از دست رفته فرض می‌شد. اما با دستور امام ارتش و سپاه و بسیج با رشادتی که از خود نشان دادند، حصر آبادان و خرمشهر را شکستند و این دو شهر را دوباره به خاک کشور بازگرداندند.

وی ادامه داد: امام(ره) از نیروهای مسلح انتظار داشتند که ارتش و سپاه وحدت عملی داشته باشند که بعد از فرار بنی صدر، این وحدت بیشتر به چشم آمد که شهید صیاد شیرازی و برادر محسن رضایی در این مسیر اقدامات موثری داشتند.

امیرحیدری در بخش دیگری از برنامه «دیروز،امروز، فردا» اظهار داشت: در صدر همه دستاوردهایی که در جنگ داشتیم، جاری شدن روح ولایتمداری، گذشت، ایثار و تبعیت از فرمان ولایت در مردم، رزمندگان و فرماندهان است. دستاورد خوب دیگر، ایستادگی روی پای خود است. ایستادن روی پای خود امروز برایمان تبدیل به یک باور قلبی شده و دیگر جنبه شعاری ندارد.

سردار فضلی هم در ادامه برنامه گفت: ما هرچه داریم، از دفاع مقدس داریم چون ما را آب دیده و باتجربه کرد. در دفاع مقدس، قرآن محوری و ولایت مداری بر همه رزمنده ها حکم فرما بود. کسی که برای خدا به جبهه آمده و با او معامله کرده، هرگز پیشمان نخواهد شد. شرایطی که امروز داریم، قابل قیاس با شرایط آن زمان نیست اما باید از ناکامی ها درس بگیریم و برای آینده تلاش کنیم.

وی ادامه داد: ما در جنگ نرم با شرایطی مواجه هستیم که دشمن با اهرم فکر و اندیشه به جنگ نظام اسلامی آمده است که خون و خون ریزی آن مشهود نیست. اگر در ایام دفاع مقدس با ناکامی هایی مواجه می شدیم، به دلیل غروری بود که از پیروزی های گذشته دچار می شدیم و باید از این مسائل برای امروز و آینده درس بگیریم.

سردار فضلی گفت: چند سالی هست که گام‌های خوبی در عرصه راهیان نور انجام شده است. اگر تا سال 86-87، 400 هزار نفر به مناطق جنگی اعزام می شدند، امروز 4 میلیون و 860 هزار نفر به کربلای ایران سفر کرده‌اند که بخش عمده ای از آنها برای بار اول به این سفر نورانی رفته‌اند. اگر بسترها فراهم شود رویکرد جوان‌ها نسبت به گذشته، به مراتب به ارزش‌های دفاع مقدس نزدیک‌تر خواهد شد.»

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش پایانی برنامه گفت: چیزی که موجب آزار است و توقع نیست، وضعیت فرهنگی و کمرنگ شدن نگاه به ارزش هایی است که این ارزش‌ها سکوی پرتاب جوان‌ها در دفاع مقدس بود. یکی از علت های کمرنگ شدن این ارزش ها خود ِ ما مسئولین هستیم. گاهی شهدا را طوری ترسیم می‌کنیم که در ذهن جوان امروزی رسیدن به این جایگاه دست نیافتنی می شود. ما نباید شهدا را طوری به جامعه معرفی کنیم که جوان حس کند هرگز نمی تواند به جایگاه این عزیزان برسد.

وی ادامه داد: جوان امروز باید باور کند که شهید باکری، همت و آوینی و... اهل همین سرزمین بوده‌اند و تنها تفاوت آن‌ها این است که راه را بهتر و زودتر پیدا کردند. این راه پیروی از ولایت بود که جوان امروز هم می تواند آن را به راحتی پیدا کند. آدرس این راه را باید با رفتار خود به جوان ها آموخت و نباید راه را برای او سخت ترسیم کرد.»

سردار فضلی هم در پایان برنامه اظهار داشت: من یک نخ لباس جهاد و دفاع و پاسداری را با هیچ عرصه ای عوض نمی کنم. اگر ما بنای خدمت به نظام مقدس اسلامی را داریم باید بدانیم که در نیروهای مسلح، هنوز جای خدمت وجود دارد.

وی ادامه داد: مسولین باید وحدت را رعایت کنند و حریم حرمت مردم را حفظ کنند. مردم کریمانه پای نظام و انقلاب ایستاده اند و تا این جا با مجاهدت عمل کرده اند. بهتر است همه مسئولین در حوزه های مختلف از این حریم و حرمت به خوبی پاسدار کنند و وحدت مردم را نشانه بگیریم تا این مردم بتوانند از آرمان های خود به خوبی دفاع و پاسداری کنند. وقتی مردمی با این ویژگی ها داریم نباید بگذاریم برای آن ها دغدغه ای ایجاد شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار