امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53769
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در روزهای اخیر با حضور در رسانه‌های بین المللی تلاش دارد تا مواضع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در روزهای اخیر با حضور در رسانه‌های بین المللی تلاش دارد تا مواضع دولت دمشق در قبال بحران جاری این کشور را تبیین کند.

سخنرانی اوباما مملو از دروغ بود

وی در گفت‌وگو با تلویزیون «تیلی سور» ونزوئلا با انتقاد از سخنرانی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که در مقامات مسئول آمریکایی در نهادهای مختلف این کشور، کمترین صداقتی دیده نمی‌شود. سیاست واشنگتن در قبال سوریه از همان آغاز بحران بر اساس دروغ بنا نهاده شد و با طرح موضوع سلاح شیمیایی در سوریه دغل‌بازی آنها به اوج رسید. این دولت هیچ ادله‌ای برای اثبات این ادعا ارائه نمی‌کند. سخنان اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل نیز مانند سخنرانی‌های گذشته آن، مملو از ادعا و مبتنی بر دورویی و دروغ بود.

وی در ادامه به سیاست‌های آمریکا اشاره کرد و گفت: این کشور از یک تجاوز به تجاوز دیگر می‌رود.سیاست کنونی آمریکا نیز تغییر نکرده است..این یعنی اینکه احتمال تجاوز به سوریه همچنان وجود دارد..یک بار این بهانه، [استفاده از سلاح] شیمیایی است..و هر بار بهانه‌های جدید مطرح می‌شود لذا باید ما همواره به این احتمال تجاوز توجه داشته باشیم.

رئیس جمهور سوریه درباره موضع ایران در قبال تحولات منطقه نیز گفت: موضع ایران در قبال بحران سوریه کاملا واقعی و منطقی است زیرا این کشور به خوبی از آنچه که در سوریه روی می‌دهد آگاه است. ضمن اینکه اگر آتشی در سوریه شعله ور شود به کشورهای همسایه و سپس کشورهای دورتر نیز منتقل خواهد شد.

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره نقش عربستان و قطر در رساندن سلاح‌های شیمایی به گروه‌های مسلح در سوریه گفت: ما هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این سلاح‌ها از سوی قطر و عربستان به تروریست‌ها نداریم..اما مشخص است که این دولت‌ها از همان ابتدای بحران سوریه از تروریست‌ها حمایت می‌کردند.. انواع سلاح‌های مدرن و پیشرفته بدون هیچ استثنایی در اختیار همین تروریست‌ها قرارگرفته است. این مسئله کاملا ثابت‌شده است.

سوریه گزینه‌ای جز مقاومت ندارد

رئیس‌جمهور سوریه در پایان این مصاحبه تلویزیونی گفت: ما هیچ گزینه‌ای جز ایستادگی و مقاومت نداریم..زیرا آینده سیاسی این منطقه به اتفاقات سوریه منوط است. این منطقه قلب جهان است و خاورمیانه پرتنش به ضرر ثبات و امنیت جهان خواهد بود.

اما روز گذشته روزنامه الاخبار لبنان نیز گفت‌وگویی از بشار اسد منتشر کرد که در آن رئیس جمهور سوریه گفته بود: آنها(مخالفان سوریه) در ابتدا تلاش کردند تا این‌گونه نشانه دهند که درگیری در سوریه درگیری میان اهل تسنن و یک گروه از اقلیت‌هاست که به ادعای آنها در کشور به قدرت رسیده‌اند. ما با مدیریت، صبر و تحمل و گفت‌وگو با ملت این معادله را ناکام گذاشتیم. امروز نیز رئیس‌‌جمهور و رژیم حاکم با محبوبیتی که دارد دروغین بودن اسلام آمریکایی را فاش کرد..امروز برای جهان معلوم شده است که اکنون تنها یک اقلیت و بیگانگان در مقابل دولت و ملت سوریه ایستاده‌اند...اکنون آنها در موقعیت دفاع و ما در موقعیت حمله هستیم و تنها کاری که آنها می‌کنند این است که از یک جا به جای دیگر منتقل می‌شوند.

سلاح شیمیایی هدف ما نیست/بیایید و با خود ببرید

وی درباره توافق روسیه – آمریکا درباره تسلیحات شیمیایی سوریه گفت: ما هزار تن مواد شیمیایی داریم که اساسا بر شانه ما سنگینی می‌کند و رها شدن از آنها نیز هزینه زیادی برای ما دارد و سالها طول خواهد کشید. ضمن اینکه تهدیدها و مشکلات لاینحل محیط زیستی نیز برای سوریه دارد. پس بیایید و با خود ببرید. داشتم این مواد شیمیایی برای سوریه هدف نبوده و نیست. این آنها هستند که می‌خواهد توازن قوا را به نفع اسرائیل و در حمایت آن، تغییر دهند. ما میز را کاملا برگرداندیم و توپ را در زمین آنها انداختیم. لذا در مقابل افکار عمومی آمریکا و اروپا دست بسته ماندند و حتی در داخل دولت آمریکا نیز اختلاف پیش آمد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از دست دادن سلاح شیمیایی یک ناکامی و خسارت راهبردی برای سوریه به شمار نمی‌آید، گفت: این سلاح‌های شیمیایی اساسا در سالهای دهه هشتاد به عنوان یک سلاح بازدارنده در مقابل سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل تولید شد. اکنون دیگر این اسلحه، سلاح بازدارنده نیست. ما امروز سلاح‌های بازدارنده دیگری داریم که از اهمیت و تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است که می‌توانیم تنها در چند لحظه اسرائیل را کور کنیم.

بشار اسد در ادامه با اشاره به همکاری و هماهنگی بی سابقه با روسیه تاکید کرد که روسیه می‌داند درگیری آن در سوریه درگیری با ناتو است و دفاع آن از دمشق در واقع دفاع آن از مسکو است.

200 نظامی روس  به سوریه می آیند/سلاح شیمیایی دیگر بازدارنده نیست

وی در ادامه به نشست گروه 20 اشاره کرد و گفت: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به تنهایی وارد این نشست شد و از آن با یک طرح ابتکاری خارج شد و به ما کمک کرد تا موضع «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا را که اصلا قصد حمله به سوریه را نداشت، و مردد بود و منتظر این بود که کسی وی را از این مسیر خارج کند، تضعیف کنیم.

اسد گفت: اوباما شخصی مردد و شکست‌خورده است. او ضعیف‌تر و ناتوان‌تر از آن است که به سوریه حمله کند. او تنها در مقابل ما ضرر نکرد بلکه حتی در خانه خود نیز دچار خسران شد و توان اداره معادلات داخلی آمریکا را نیز از دست داد.

به محض اینکه ما برگه شیمیایی را در نشست گروه 20 کنار گذاشتیم، بر میزان سلاح‌های ما از نظر کمی و کیفی افزوده است و قرار است به زودی 200 نظامی غیر مسلح روس وارد سوریه شوند تا تاج‌های گلی را بر مزار «حافظ اسد» رئیس‌جمهور فقید سوریه بگذارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران و حزب‌الله در قبال سوریه، گفت: ما مطمئنیم که نبرد ما و همپیمانانمان در واقع نبرد یکپارچه جبهه مقاومت است. اگر خدای نکرده، دمشق آسیبی ببیند، هدف بعدی برای تجاوز ایران و حزب‌الله خواهد بود. من مطمئن هستم که سید وفا (در اشاره به «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان) می‌تواند پیامدهای هرگونه جنگ و تجاوز علیه سوریه را مهار کند.. هرچند که ما مطمئنیم آنها جرات این کار را نیز نخواهد داشت.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها