امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53812
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۱
تعداد بازدید: 198
دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه برخی می ...

دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه برخی می خواهند دفاع مقدس را یک پدیده ملی قلمداد کنند گفت: این مشکل در همان سال های ابتدایی از سوی حضرت امام (ره)‌ پیش بینی شده بود و برای اینکه از این مسئله جلوگیری کنند در پیامی به صراحت اشاره کردند که ممکن است بعضی ها به دیدگاه ملی گرایی بخواهند جنگ را دفاع از خاک قلمداد کنند که امام (ره)‌ این طرز فکر را «نظر کوته بینانه ملی گرایی» یاد کردند.

* 95 درصد شهدا در وصیتنامه شان رفتن به جنگ را برای دفاع از دین عنوان کرده بودند/ملی کردن دفاع مقدس تحریف تاریخ است

وی افزود: در نظر حضرت امام (ره)، اداره کنندگان جنگ، خانواده شهدا و ملت مسلمان ما، جنگ ما جنگ ایران و عراق نبود. جنگ اسلام با کفر بود. آماری در بنیاد شهید روی حدود 30 هزار وصیت نامه شهید صورت گرفته بیش از 95درصد آنها نوشتند برای دفاع از دین مبین اسلام و اجرای فرمان امام جنگیدیم. کمتر از 5 درصد شهدا اسم دفاع از میهن را مطرح کردند آن هم با قید میهن اسلامی؛ دفاع از سرزمین اسلامی.

کوشکی با بیان اینکه ملی کردن دفاع مقدس تحریف تاریخ است ادامه داد: میان 30 هزار شهید حتی یک نفر هم به دفاع برای مرز ملی و سرزمین ایران بدون قید اسلامی اشاره نکرده است. اگرچه که از تمامیت ارضی مان در طول این 8 سال دفاع شد اما آن یک هدف فرعی بود و هدف اصلی در جنگ میان اسلام و کفر دفاع از اعتقادات ما بود.

وی افزود: متاسفانه در این سال ها تعداد زیادی اثر اعم از آثار هنری و فیلم و سریال تولید شده که همه تحریف کننده دفاع مقدس اند و نبرد اعتقادی ما را در حد یک نبرد ملی گرایانه بر سر خاک تنزل داده اند. این بزرگ‌ترین خیانتی بوده که در حق شهدا و رزمندگان اسلام و خانواده شهدا روا داشته ایم.

*بخش عمده متولیان برنامه سازی هنری از حقایق دفاع مقدس کاملا بی‌خبرند/از نظر آنها جنگ ما شبیه جنگ های استالین گراد و فیلم های پارتیزانی هالیوودی است

وی با بیان اینکه در ترویج این تفکر غلط ملی گرایانه صداو سیما بیش از همه مقصر است گفت: علاوه بر این ماجرا نکته دیگر این است که بخش عمده ای از کسانی که متولی برنامه سازی هنری هستند از حقایق دفاع مقدس کاملا بی خبرند. از نظر آنها جنگ تحمیلی 8ساله ما چیزی شبیه جنگ های استالین گراد و فیلم های پارتیزانی هالیوودی است. به همین دلیل رزمندگان ما را با قهرمانان ملی مقایسه می کنند.

کوشکی گفت: جالب آنکه این انحراف ها آنقدر تکرار شده که بعضی از دوستان دفاع مقدسی هم می گویند که ما برای دفاع از وطن جنگیدیم یا جنگیدیم که مردم کشورمان در همه شهرها و استان ها آسوده باشند.

*بهترین منبع آثار هنری برای دفاع مقدس خاطرات هستند

استاد دانشگاه تهران درباره مقابله با این انحراف توضیح داد: بهترین راهش این است که ما حقایق دفاع مقدس را همانطور که هست توسط کسانی که آن زمان را درک کردند بیان کنیم و به مخاطب انتقال بدهیم و اجازه ندهیم هر کسی برای دفاع مقدس کار کند و اثر هنری بسازد و باید صلاحیت علمی و معرفتی دفاع مقدسی فردی که می خواهد در این حوزه کار کند ثابت شود. 

کوشکی گفت: باید سراغ آثار خالص دفاع مقدس برویم وگرنه در حوزه رمان و داستان هم وضعیت خوبی نداریم. اگر آثار خالص دفاع مقدس که همان «خاطرات» هستند را دستمایه قرار دهیم به نتایج خوبی خواهیم رسید به شرط آنکه آن خاطرات از فیلتر ذهن سازندگانی که درکی از دفاع مقدس ندارند نگذرد. یعنی سازندگان متعهد باشند عین آن خاطره را بسازند و چیزی به آن اضافه و از آن کم نکنند و حرف در دهان قهرمانان اثر نگذارند و دیدگاه های ناقص خودشان را به خاطره تحمیل نکنند.

وی افزود: این مسئله دست کاری ها و تحریف ها در آثار اقتباسی متاسفانه بارها و بارها اتفاق افتاده است و نه تنها مطلب اصلی کتاب انتقال نیافته بلکه اثر تحریفی دیگری در قالب اقتباس از خاطره تولید شده است.

*مجری‌های تلویزیون کمترین آموزش را هم درباره دفاع مقدس ندیده‌اند

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه با تولید مناسبتی در این حوزه موافق است گفت: من فکر می کنم در این ایام بهترین کار این است که مجریان صداو سیما را از صحبت کردن در باب این هفته و مضمون دفاع مقدس منع کنیم زیرا از عمده مطالب مجریان درباره دفاع مقدس غلط است.

وی ادامه داد: آنها می‌گویند یاد شهدایی گرامی باد که رفتند تا ما و کشورمان برقرار بماند. این مسئله ای کاملا شرک آلود است. یک انسان مسلمان فقط برای اعتقادش می میرد نه برای وطنش. این تحریف ها ما را تا مرز شرک و کفر پیش می‌برد.

کوشکی گفت: البته من نمی‌خواهم بگویم مجریان گناهکارند، آنها هنوز نمی دانند، شاید من و امثال من گناهکاریم که به آنها آموزش ندادیم و شاید گناهکار مدیران صدا و سیما باشند که نخواستند و نگذاشتند عوامل برنامه ساز و مجری ها آموزش ببینند و حقایق دفاع مقدس را بدانند.

انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها