امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5383
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این کتاب که شامل سه مقاله تالیفی و یک مقاله ترجمه است در شکل نگارشی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این کتاب که شامل سه مقاله تالیفی و یک مقاله ترجمه است در شکل نگارشی علمی-پژوهشی به موضوع جامعه‌شناسی فیلم می‌پردازد.

تاثیر گفتمان اجتماعی فاجعه 11 سپتامبر بر سینمای وحشت هالیوود (رامتین شهبازی)، بازخوانی سینمای بونوئل بر اساس اسپانیای فرانکو (محمد هاشمی)، تحلیل گناه و بی ایمانی در سینمای پست مدرنِ دیوید فینچر با تمرکز بر فیلمِ «هفت» (امیر رضا نوری پرتو) و مطالعه ای در بازتاب دو گانگی های حرفه‌ی ژورنالیسم در سینمای هالیوود (متیو سی الریچ) عنوان مقاله‌های کتاب حاضر است.

ناصر فکوهی نیز در بخشی از مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته‌،آورده است:
 
«... بدین ترتیب است که ابزاری جدید خلق می شود،  و یا به عبارت دیگر باز تعریف می شود ، ابزاری به نام سینمای داستانی که  در هر لحظه از خود و از تاریخ خود، از خلال  سینماگرانش، از خلال روایت های ساخت فیلم هایش، از خلال پشت صحنه هایش و حتی از خلال  ماجراهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی،  فرهنگی  محیطی فیلم، به ما امکان می دهد در تحلیل های خود عمیق تر شویم. ارزش کتابی که اینک در پیش روی ما است نیز از این دریچه می توان مشاهده کرد: از وحشت یازده سپتامبر تا نکبت فاشیسم در اسپانیای فرانکو...، دستمایه هایی بوده اند تا نویسندگان واقعیت بیرونی ( و نه لزوما حقیقت در معنایی که ما به آن پرداختیم) را با «حقیقت» سینمایی در معنایی که ما به آن پرداختیم در هم بیامیزند.... »
 


 

شهبازی نیز در مقدمه کتاب ضمن توضیح درباره تفاوت‌هایی که نظریه‌پردازان میان جامعه‌شناسی فیلم و جامعه‌شناسی سینما قائل شده‌اند، با مرور تاریخ مختصر مطالعات جامعه‌شناسی فیلم، این شیوه خوانش را از منظر مطالعات میان‌رشته‌ای مورد توجه قرار داده و در باره اهمیت آن در مطالعات سینمایی سخن به‌میان آورده‌است.

به گزارش فارس، کتاب جستاری در جامعه‌شناسی فیلم برای نخستین ‌بار در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط غرفه نشر افراز عرضه می‌شود.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها