امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۲۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5385
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 137
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، فیلم سینمایی «ملکه» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر با نگاهی متفاوت به جنگ ساخته شده است. تفاوت نگاه کارگردان را می ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، فیلم سینمایی «ملکه» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر با نگاهی متفاوت به جنگ ساخته شده است. تفاوت نگاه کارگردان را می توان در آثار دیگرش نیز رصد کرد. در این فیلم مخاطب ناخواسته وارد وجه انسانی جنگ می‌شود. فیلم در شرایط سخت و در پالایشگاه آبادان ساخته شد و مورد توجه کارشناسان و منتقدان قرار گرفت. فیلم کاندیدای 14 سیمرغ بلورین و برنده 4 سیمرغ شد . «ملکه» با حمایت همه جانبه بنیاد سینمایی فارابی تولید شد اما متاسفانه بنیاد فارابی که از سال گذشته دفتر پخش این بازوی اجرایی سازمان سینمایی فعال شده بود از این فیلم حمایت نکرد  و پخش فیلم به دفتر دیگری سپرده شد.

ارایه فیلم «ملکه» به دفتر پخش فیلم نسیم صبا در حالی صورت گرفت که پخش فیلم سینمایی «شورشیرین» ساخته جواد اردکانی سال گذشته توسط بنیاد سینمایی فارابی انجام شد و دفتر پخش با تمهیدات و حمایت‌های خود توانست فیلم با موضوع دفاع مقدس را سرپا نگه دارد و  «شور شیرین» در سالن سینما آزادی به فروش خوبی دست یافت. اما متاسفانه فارابی از «ملکه» حمایت نکرد و پخش فیلم را به دفتر پخش دیگری به مدیریت سعید سعدی واگذار کرد. دفتر پخش خصوصی هم نمی‌تواند آنگونه که یک ارگان دولتی توان  حمایت  از فیلم را دارد از آن پشتیبانی کند و فیلم «ملکه» در شرایطی اکران شد که هیچ حمایتی از آن در حوزه اکران صورت نگرفت .

با فعال شدن دفتر پخش فیلم فارابی بارقه‌هایی از امید در دل سینماگران روشن شد و این مشکل همیشگی که فیلم‌های فرهنگ ساز هیچ گاه مورد حمایت دولت در حوزه اکران قرار نمی‌گیرند تا حدودی مرتفع شد.  از سوی دیگر با فعال شدن دفتر پخش فارابی این امکان فراهم می شد تا  فیلم‌هایی که با حمایت بیش از 50 درصد دولت ساخته می‌شد بتواند با حمایت فارابی اکران شود و نتیجه خوبی را شاهد باشیم. اما متاسفانه حمایت فارابی در حوزه اکران شامل فیلم «ملکه» (که از هر نظر  قابل دفاع است ) نشد و فیلم در کمال تعجب به دفتر پخش دیگری واگذار شد و در سینما فرهنگ که زیر نظر این نهاد دولتی اداره می‌شود و یکی از سینماهای خوب کشور است نیز فیلم به صورت کامل اکران نمی‌شود و در این سینما نیز قرارداد پخش فیلم به صورت «چرخشی» بسته شده است.

بنیاد فارابی به عنوان تهیه‌کننده اثر تنها فیلم را در یک زمان تبلیغاتی در آذربایجان شرقی و پس از زلزله به نمایش گذاشت و هنرمندان بسیاری هم برای افتتاح فیلم در آذربایجان حاضر شدند و هدایایی از سوی بنیاد فارابی به مردم زلزله‌زده اهداء شد و عواید حاصل از پخش فیلم به حساب زلزله زدگان واریز شد. این نگاه ملی میهنی در میان رسانه‌ها از سوی فارابی ترویج شد اما زمانی که فیلم نیاز به حمایت جدی در حوزه اکران داشت بنیاد سینمایی فارابی با ارایه فیلم به دفتر پخش دیگر پا پس کشید و فیلم در شرایطی که «ملکه»باید از 18 اردیبهشت ماه به نمایش درمی‌آمد یک هفته زودتر و بدون هیچ تبلیغی بر سر در سینماها نشست.

«ملکه» بارها مورد بی‌مهری قرار گرفت و این بار نیز در اکران فیلم این بی مهری ها تسری پیدا کرد و فیلم در سالن‌های سینمایی که بالاتر از سه سالن نمایش دارند به صورت چرخشی و تنها در سه سانس به نمایش درآمد. فیلمی که پر از جزئیات است و با کارگردانی قدرتمند محمدعلی باشه آهنگر و مدیریت فیلمبرداری علیرضا زرین دست یکی از فیلم‌های موفق در حوزه دفاع مقدس به شمار می‌آید متاسفانه به درستی دیده نمی‌شود و تاثیری که باید را بر مخاطب و نسل سومی که جنگ را تجربه نکردند نخواهد گذاشت.

این در حالی است که حمایت این بنیاد از فیلم «برف روی کاج ها» که مضمونی سوال برانگیز دارد به شکل قابل توجهی از «ملکه» بیشتر است . این فیلم شامل قرارداد چرخشی _ اوایل سال با توجه به تصمیم شورای صنفی نمایش، سینما فرهنگ می‌تواند چهار فیلم را به صورت چرخشی نمایش دهد _  نشده و در سالن اصلی سینما فرهنگ به نمایش درمی آید که این نکته قابل تاملی است.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها