امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53871
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 164
به گزارش خبرگزاری فارس، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه روز گذشته (پنج شنبه) خود با شبکه خبری «سی بی اس» اعلام کرد که تا زمانی که ایران ...

به گزارش خبرگزاری فارس، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه روز گذشته (پنج شنبه) خود با شبکه خبری «سی بی اس» اعلام کرد که تا زمانی که ایران نشان ندهد که به دنبال دستیابی به قابلیت تولید تسلیحات هسته‌ای نیست، دولت واشنگتن تحریم های ضد ایرانی را لغو نمی‌کند.

مصاحبه کری با این شبکه خبری، ساعاتی پیش از دیدار وی با «جواد ظریف» وزیر امور خارجه آمریکا در قالب نشست 1+5 در نیویورک صورت گرفت.

*‌کری خواستار بازدید بازرسان سازمان ملل از تاسیسات فردو شد

بر اساس این خبر، کری گفت که یکی از اقدامات ملموسی که ایران می تواند برای نشان دادن جدیت خود در عدم جستجوی تسلیحات هسته ای بر دارد این است که در تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو را به روی بازرسان سازمان ملل باز کند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه خود اعلام کرد که: آمریکا تا زمانی که مشخص نشود که یک پروسه بسیار قابل اثبات، قابل توجیه و شفاف در جای مناسب خود وجود نداشته باشد، به طوری که ما دقیقا بدانیم ایران چه کاری می خواهد با برنامه هسته ای اش انجام دهد، تحریم ها علیه ایران را بر نمی دارد.
کری در ادامه تاکید کرد که اگر ایران اقدامات سریعی را برای همکاری با نظارت های بین المللی روی برنامه هسته ای اش عملی کند، واشنگتن می تواند تحریم ها را در طول چند ماه لغو کند.

وی در پاسخ به این که "یک نمونه از گام ملموسی که آن‌ها می‌توانند برای مطمئن کردن جهان درباره کنار گذاشتن جاه‌طلبی‌های‌شان بردارند، بدهید؟" گفت: آن‌ها می‌توانند بلافاصله امکان بازرسی از فردو را که یک تاسیسات محرمانه و زیرزمینی تقویت شده در دل کوه است و بدون شک چیزی نیست که یک برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز داشته باشد، فراهم کنند. آن‌ها می‌توانند بلافاصله پروتکل‌ها را امضا کنند، پروتکل‌های الحاقی جامعه بین‌المللی درباره بازرسی‌ها را. آن‌ها می‌توانند پیشنهاد دهند که داوطلبانه غنی‌سازی اورانیوم بیش‌تر از یک میزان خاص را متوقف کنند و آن را در سطح پایین نگاه دارند، زیرا نیازی نیست برای یک برنامه صلح‌آمیز در سطح بالاتری باشد. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانند انجام دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که "آمریکا در حال حاضر چه گام‌های جسورانه‌ای می‌تواند اتخاذ کند تا به این اقدامات ایران پاسخ دهد؟" گفت: خب، اگر ایرانیان گام‌های ملموسی را اتخاذ کنند، من مطمئنم انتظار خواهند داشت که آمریکا با تغییر رژیم تحریم‌هایی که امروزه داریم پاسخ‌شان را بدهد، روندی را آغاز کند که به آن‌ها نشان دهد چگونه می‌توانند برنامه صلح‌آمیزشان را بدون اختلال در تلاش‌های ما برای اطمینان از دست نیافتن سایر کشورها به سلاح هسته‌یی ادامه دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه "حسن روحانی گفته است دوست دارد در سه تا شش ماه شاهد توافقی باشد. آیا این امکان‌پذیر است؟" گفت: بله، امکانپذیر است. می‌توان حتی زودتر از این به توافق دست یافت. به این بستگی دارد که ایران چقدر صادقانه و شفاف عمل کند.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که کری که در نشست پنج شنبه شب گروه 1+5 با ایران در نیویورک حضور داشت، بعد از این نشست که پشت درهای بسته برگزار شد، لحن و نوع ارائه هیئت ایرانی در این مذاکرات را بسیار متفاوت از قبل توصیف کرد و گفت آنچه اهمیت دارد این است که این لحن متفاوت به اقدامات عملی منجر شود.

ایران همواره بر مقاصد صرفا مسالمت آمیز فعالیت های هسته ای خود تاکید داشته و اعلام کرده است که به عنوان یکی از کشورهای امضا کننده پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای موسوم به «ان پی تی»، حق دستیابی به فناوری های صلح آمیز هسته ای را برای خود قائل است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها