امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53890
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 46
«همایون جریر» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به شرط‌های ...

«همایون جریر» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به شرط‌های مشروعیت یک انتخابات اظهار داشت که اگر انتخابات مردمی نباشد و فضای رقابت‌های قانونی برای انتخابات فراهم نشود، همچنین صدای مخالف وجود نداشته باشد، در نتیجه این انتخابات چالشی و مسئله‌دار است.

وی ادامه داد: هر چند ائتلاف‌های بوجود آمده در افغانستان پایدار نیستند اما آن را گامی مثبت برای این کشور می‌دانم و در نتیجه حق هر افغان و همه احزاب است که ضمن مشارکت در انتخابات و حمایت از کاندید و یا گروه مورد نظر خود با سایرین ائتلاف کنند.

جریر حضور برخی اشخاص را در ترکیب «اتحاد انتخاباتی» افغانستان سوال برانگیز دانسته و افزود: در ترکیب «اتحاد انتخاباتی» که اخیرا تشکیل شد و نیز ترکیب بزرگتری دارد؛ چهره‌هایی مانند «زلمی خلیلزاد» (سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق) و «علی احمد جلالی» نیز  دیده می‌شدند، بنابراین حضور خلیلزاد در ائتلافی که شخصیت‌های جهادی اکثریت آن را تشکیل می‌دهد سوال برانگیز بود، اما به هر صورت این ائتلاف تشکیل شد و این در حالی است که پس از مدتی تعدادی از اعضای اتحاد انتخاباتی از این ائتلاف جدا شدند مانند زلمی خلیلزاد و جلالی همچنین اشرف غنی احمد زی و حنیف اتمر که از حزب حق و عدالت نمایندگی می‌کرد و اخیرا هم طبق شنیده‌ها جنرال دوستم نیز این ائتلاف را ترک کرده است.

از سوی دیگر، با وجودی که حامد کرزی و تیم همراهش در رایزنی انتخابات فعال هستند و در عین حال تعدادی کاندیدای مستقل هم به این عرصه وارد شده‌اند اما از شخصیت‌های برجسته تاکنون هیچکدام ثبت نام نکرده است و به نظر من دلیل مهم اینست که ائتلافها پایدار نیست.

به عنوان نمونه، هنوز دکتر عبدالله برای انتخاب معاونانش به نتیجه نرسیده و ثبت نام نکرده است زیرا «عبدالهادی ارغندیوال» و دوستانش در در حمایت از دکتر عبدالله همچنان تردید دارند.

کارشناس افغان با اشاره به دلایل ناپایداری ائتلاف‌ها در افغانستان اظهار داشت: فکر می‌کنم در هر ائتلاف بایستی اهدافی مشخص شود تا اعضا به خاطر آن در کنار هم بایستند و با همیاری نتیجه لازم را دریافت کنند.

این در حالی است که بسیاری از ائتلاف‌های فعلی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سنخیت‌های لازم را با یکدیگر ندارند و از نظر مواضع سیاسی و اهداف، همگرایی ندارند.

وی در ادامه در مورد مسئله مهندسی انتخابات افغانستان توسط آمریکا و برخی کشورها افزود: به نظر من انتخابات جاری کشور بدون هیچ شکی از طرف آمریکایی‌ها مهندسی می‌شود به عنوان نمونه فردی که عهده دار ریاست کمیسیون انتخابات است با مشورت رئیس جمهور و آمریکا در این مقام منصوب شده در نتیجه انتخابات آزاد و عادلانه با شرکت حداکثری مردم نخواهیم داشت.

از سوی دیگر بر اساس اعلام دولت افغانستان، بیش از 7 هزار حوزه انتخاباتی یعنی کمتر از نصف این حوزه‌ها از لحاظ امنیتی مشکل دارند و این ثابت می‌کند که اکثریت مردم نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

جریر افزود: آمریکایی‌ها و آقای کرزی علاقمند نیستند که اکثریت مردم پای صندوق‌های رای حاضر شوند زیرا اگر اکثریت مردم رای دهند بدون شک کاندید برنده از دوستان آمریکا نخواهد بود و به همین دلیل آمریکایی‌ها با بهانه‌های مختلف سعی در برگزاری انتخاباتی با مشکلات فراوان و سطح مشارکت کم هستند تا هر کسی را شایسته بدانند از صندوق‌ها بیرون بیاورند.

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان در ناامنی و چالش های انتخاباتی نقش ندارند، گفت: من قبول دارم که بعضی از مشکلات امنیتی به ناتوانی دولت کابل و بخش عظیمی نیز مربوط به گروه‌های مخالف دولت است اما اگر آمریکایی‌ها طبق برنامه زمانبندی که اعلام کردند سال 2014 افغانستان را ترک کنند و پیمان امنیتی با این کشور را به امضا نرسانند در عین حال شرایطی را بوجود آورند تا افراد حق کاندیداتوری داشته باشند، هیچ کسی فضای انتخابات را ناامن نمی‌سازد و مطمئنم که حتی بخشی از مخالفین در انتخابات شرکت خواهند کرد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها