امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53891
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۸
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، وب سایت رسمی پارلمان قزاقستان در مطلبی افزود: مطابق با این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، وب سایت رسمی پارلمان قزاقستان در مطلبی افزود: مطابق با این سند، طرف قزاق طرح کمک‌هایی نظامی بلاعوض به شکل انتقال تجهیزات مختلف نظامی و آموزش رایگان کادرهای وزارت دفاع تاجیکستان در موسسات عالی نظامی خود را تدوین می‌کند.

به گفته این منبع، موافقتنامه همکاری بین «آستانه» و «دوشنبه» ضمن سفر «آدیلبیک جاکسی‌بیک‌اف» وزیر دفاع قزاقستان به تاجیکستان در ماه فروردین امسال به امضا رسیده بود.

دولت قزاقستان امضای این سند را طرحی برای ایجاد یک چارچوب قانونی همکاری بین وزارت‌خانه‌های دفاع دو کشور عنوان می‌کند.

بنا به گفته منابع رسمی، تصویب این توافق‌نامه از سوی مجلس قزاقستان زمینه برای ارائه کمک‌های نظامی و فنی رایگان به نیروهای مسلح تاجیکستان به منظور افزایش پتانسیل دفاع از امنیت و ثبات کشور را تقویت می‌کند.

بر اساس این توافق، وزارت دفاع قزاقستان از سال آینده میلادی، به طور رایگان، مهمات، تجهیزات و سلاح‌های سبک در اختیار تاجیکستان قرار خواهد داد.

وزارت دفاع تاجیکستان همکاری بین دو کشور در جهت آموزش و تربیت کادرهای نظامی را از دیگر بخش مهم روابط دوجانبه می‌داند.

قزاقستان از کشورهایی است که طی 20 سال گذشته همکاری نزدیک نظامی با تاجیکستان داشته‌ است.

این کشور هم‌پیمان در سال‌های جنگ داخلی تاجیکستان گردانی را در ترکیب نیروهای حافظ صلح جامعه کشورهای همسود به تاجیکستان اعزام کرد و این گردان مدت پنج سال جنگ در ناحیه «قلعه خمب» در منطقه مرزی با افغانستان مستقر بود.

کارشناسان بر این باورند، اکنون نیز و با توجه به احتمال سرایت دامنه ناامنی‌های مرزهای جنوبی آسیای مرکزی و خطرات نفوذ جریان افراط، کشورهای منطقه از جمله روسیه و قزاقستان سعی دارند با تجهیز نیروهای ارتش و نظامی کشورهای هم مرز با افغانستان، خود را از گزند فعالیت تروریست‌هایی از خاک افغانستان نفوذ می‌کنند تا حدودی مصون دارند.

 

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها