امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53917
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی به قلم «دانیل دومبی» رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی به قلم «دانیل دومبی» رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را سیاستمداری گرفتار آمده در مشکلات خاورمیانه و اروپا خواند.

این روزنامه انگلیسی مقاله را چنین آغاز می‌کند: «برای سالها، سوال اصلی درباره ترکیه این بود که حضورش در خاورمیانه بهتر است یا باید به سفر دور و درازش به سوی استانداردهای اروپایی ادامه دهد.»

فایننشال‌تایمز در ادامه می‌نویسد: «اکنون پاسخ این پرسش در نمایی نزدیک‌تر قرار گرفته است: هیچکدام از این دو، چرا که روابط ترکیه با هر دو منطقه در وضعیت خطرناکی قرار دارد.»

این گزارش می‌افزاید از زمانی که رجب طیب اردوغان، یک ماه پس از تمجید و تشویق شدنش توسط مردم خیابان‌های مصر، تونس و لیبی، در سال 2011 در کریدورهای سازمان ملل قدم می‌زد اوضاع تغییرهای زیادی کرده است.

در آن زمان استدلال ترکیه این بود که افزایش تجارت این کشور با خاورمیانه به آن کمک کرده وابستگی‌هایش به اروپا را کاهش دهد. با این حال، طی هفت ماه اول سال جاری، صادرات ترکیه به خاورمیانه و قفقاز در قیاس با سال گذشته 13 درصد کاهش یافته است.

در ماه آگوست، امارات متحده عربی اعلام کرد قصد دارد سرمایه‌گذاری 12 میلیارد دلاری در یک کارخانه زغال‌سنگ در آنکارا که می‌توانست واردات سالانه 60 میلیارد دلاری آن کشور را کاهش دهد را به تعویق بیندازد. تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه گفت که امیدوار است دلیل این موضوع سیاسی نباشد.

اما، به گزارش فایننشال‌تایمز، ممکن است دلیل این موضوع سیاسی بوده باشد: «خاورمیانه که ترکیه زمانی کعبه آمال ترکیه بود، کلاف به هم پیچیده‌ای از مشکلاتی بی راه حل برای اردوغان تبدیل شده است. سوریه، دشمن است، ایران و عراق پشت آن صف گرفته‌اند. لبنان پس از ربوده شدن دو خلبان ترکیه در این کشور منطقه ورود ممنوع برای شهروندان ترکیه است.»

کودتای مصر، از جمله دیگر دغدغه‌هایی است که ترکیه به زعم این روزنامه انگلیسی با آن دست و پنجه نرم کرده است.

چشم‌اندازهای رابطه ترکیه با اروپا هم وضعیتی به همین منوال دارد: «وقتی آنگلا مرکل سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی ترکیه را محکوم کرد، نماینده ترکیه در اروپا گفت که صدراعظم آلمان شانسی برای بقای سیاسی ندارد. انتخاب مجدد قاطعانه مرکل به صدراعظمی آلمان نشان داد که  نگرانی‌های وی محلی از اعراب نداشته‌اند.»

فایننشال‌تایمز می‌افزاید: «ملاقات‌های شبه‌تجاری ترکیه با عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و آنکارا امیدوار است در هفته‌های پیش رو بار دیگر مذاکرات مربوط به اتحادیه اروپا را پس از وقفه‌ای سه ساله به جریان اندازد. اما منتقدان آقای اردوغان او را متهم می‌کنند که مشکلات ترکیه با روشی که او به دشمنانش چه در داخل و چه در خارج حمله می‌کند رو به وخامت می‌گذارد.»

این روزنامه ضمن اشاره به برخی تغییراتی که ترکیه در دستور کار قرار داده است می‌نویسد: «اما مشکلات منطقه‌ای ترکیه همچنان ادامه دارند. ترکیه اکنون نیم میلیون پناهنده سوری دارد و جنگ این کشور به فراسوی مرزهای 900 کیلومتری آن نشت می‌کند.»

فایننشال تایمز در پایان می‌نویسد: «جای تعجب نیست که چرا آقای اردوغان پس از تصمیم آمریکا برای عدم مداخله نظامی در سوریه احساس کرد در مخمصه افتاده است. و جای تعجب نیست که او تصمیم گرفت به نیویورک نرود تا با رهبران جهان که قبلا میانه بهتری با آنها داشت، رو در رو نشود»

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها