امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 53996
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۷
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، سریال ناکامی گفت‌وگوهای ملی در تونس به دلیل اصرار و پافشاری گروه‌های سیاسی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس، سریال ناکامی گفت‌وگوهای ملی در تونس به دلیل اصرار و پافشاری گروه‌های سیاسی وابسته به ائتلاف حاکم و «جبهه نجات» معارضان بر پیش شرط‌های خود همچنان ادامه دارد.

احزاب معارض تونسی به دنبال نشست هیئت‌ سیاسی نماینده این احزاب با ائتلاف حاکم، تظاهر جنبش النهضة به پذیرش پیشنهادات احزاب و نهادهای سیاسی و مدنی حامی گفت‌وگوی ملی، بدون اعلام واضح و رسمی این امر و پذیرش مضامین نقشه راه را محکوم کردند.

در این نقشه بر استعفای حکومتی که «علی العریض»، یکی از رهبران جنبش النهضة در راس آن قرار دارد و جایگزین کردن حکومتی غیر حزبی به جای آن و مقید کردن پارلمان به مهلت داده شده برای تکمیل تدوین قانون اساسی جدید تونس و موافقت با آن تاکید شده است.

«ناصر البراهمی»، عضو مستعفی مجلس ملی مؤسسان تونس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس در این خصوص تصریح کرد: شکست طرح ملی به طور اساسی به عملکر جنبش النهضة و حامیان آن مربوط می شود که مسئولیت کامل این امر را برعهده دارند.

وی دلیل این امر را عدم عمل به وعده‌های داده شده، از سوی این جنبش دانست و گفت: این جنبش تلاش زیادی برای کسب زمان کرد، اما دیگر فرصتی برای این جنبش باقی نمانده و تشدید بحران در کشور گواهی بر این است.

البراهمی تاکید کرد که مردم تونس بدون تردید این بحران را حل و فصل خواهد کرد و این مردم هستند که تصمیمات لازم برای حمایت از کشور و خروج آن از این بحران را خواهد گرفت.    

در همین راستا «یوسف الوسلاتی»، تحلیلگر امور سیاسی تونس و سردبیر روزنامه «آخرین خبرهای تونس» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در تونس گفت: شکست طرح گفت‌وگوی ملی در تونس امری پیش بینی شده بود و دلیل این امر را باید عدم همکاری گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف، به ویژه ائتلاف سه گانه و جنبش النهضة با طرح‌های پیشنهادی و عدم چشم پوشی از چشم داشت‌ها و اهداف شخصی و گروهی دانست.

با این حال به اعتقاد الوسلاتی این شکست درب‌های تازه‌ای را به سوی گفت‌وگوها و مذاکرات جدید باز کرد و نشان داد که قدرت و حکومت تنها نمی‌تواند، در دست یک گروه مثلا جنبش النهضة باقی بماند و سرنوشت کشور را هرگونه بخواهد رقم بزند، به خصوص با اقرار گروه‌های اجتماعی واتحادیه‌های کارگری به اینکه اوضاع اقتصادی در تونس هر روز به شدت رو به وخامت می‌گذارد.

وی تاکید کرد که در چنین شرایطی به نظر می‌رسد، باید در اسرع وقت و پیش از تبدیل شدن بحران کشور به چالشی بزرگتر اقدامی مناسب به عمل آورد.

الوسلاتی افزود: در صورتی‌که راه حل مناسبی برای بحران تونس ارائه نشود، باید به راه حل دومی روی آورد تا کشور وابسته به تصمیم جنبش النهضة نباشد، و این راه حل همان بسیج مردم علیه حکومت است. 

اما در واکنش به این اعتراض‌ها «عامر العریض»، از رهبران جنبش النهضة گفت: ما طرفدار گفت‌وگو و دستیابی به توافق و اقدام براساس بر منافع کشور هستیم و همه گروه‌های را بدون قید و شرط به نشستن بر سر میز گفت‌وگو دعوت می‌کنیم ونهادها و احزاب حامی گفت‌وگو نیز در عمل وارد گفت‌وگو شده‌اند.  

در همین راستا «رفیق عبدالسلام»، یکی از رهبران جنبش النهضة و وزیر سابق امور خارجه تونس با اشاره به مخالفت‌های صورت گرفته از سوی برخی احزاب تونسی تاکید کرد، برخی گروه‌های سیاسی بر سر تکرار سناریو مصر در تونس شرط بندی می‌کنند.

وی افزود: آنچه در مصر اتفاق افتاد، انقلابی نظامی بود، اما در مقابل مقاومت مسالمت‌آمیز شهروندان شکستی بزرگ بر این انقلاب وارد کرد.

عبدالسلام با تاکید بر اینکه منطقه تحمل انقلاب‌های نظامی دیگر را ندارد، افزود: ما به اداره امور کشور ادامه می‌دهیم و بر لزوم حفظ آرامش سیاسی تاکید می‌کنیم، چون هر گروه سیاسی دیدگاه و طرفدارانی دارد و ما تنها همه طرف‌ها را به آرامش سیاسی و اجتماعی دعوت می‌کنیم، چراکه کشور بیش از هر زمان دیگری به توافق سیاسی نیاز دارد.

عبدالسلام فرضیه استعفای حکومت تا پیش از پایان وظایف مجلس مؤسسان را رد کرد و انداختن مسئولیت شکست تجربه انتقالی بر دوش حکومت را امری نادرست دانست.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها