امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5402
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اسماعیلی رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اسماعیلی رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع خبرنگاران حاضر و به سؤالات آنها پاسخ گفت.

اسماعیلی در پاسخ به این سؤال که روز گذشته مقام معظم رهبری در بازدید به چه نکاتی اشاره کردند، گفت: تمام تلاش‌مان هر سال برای برگزاری نمایشگاه کتاب به عشق حضور رهبر انقلاب است، بی‌صبرانه هم منتظر بودیم که ایشان به نمایشگاه بیایند که این مهم امسال هم محقق شد.

وی افزود: حضرت آقا خودشان در حوزه کتاب به معنای کامل کلمه کارشناس هستند که دقیق و نکته سنج و عمیق در این حوزه نظریات مبسوطی دارند لذا دیروز که به نمایشگاه تشریف آوردند براساس نگاهی که وجود داشت قرار بر این شد که از بخش ناشران عمومی بازدید کنند این موضوع انجام شد و به دقت نمایشگاه را مورد بازدید قرار داده و کتاب‌ها را تبرک کردند چرا که ایشان نویسنده و کتاب‌ها را به خوبی می‌شناسند. ایشان در این بازدید سؤالات بسیار  دقیق و فنی پرسیدند.

رئیس بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران متذکر شد: امسال تلاش کردیم در کنار غرفه‌داران مسئولان نشر را هم دعوت کنیم تا در بازدید مقام معظم رهبری شرکت کنند؛ رهبر انقلاب به دقت سؤالات کارشناسی درباره متن، محتوا و سال انتشار آثار را جویا می‌شدند، بسیار هم به نظرم بازدید ارزشمندی بود به این دلیل که واقعیت نشر ما در معرض دید ایشان قرار گرفت از سوی دیگر هم تنها بحثی که مطرح بود موضوع کاغذ است. ایشان تأکید و توصیه‌ایی به وزارتخانه داشتند و فرمودند من سال گذشته هم عرض کردم امسال هم عرض می‌کنم که باید بحث کاغذ را حل کنید و برداشت ما هم این بود کارخانجات تولید کاغذ باید تقویت و راه‌اندازی شود تا وابستگی ما به کاغذ از بین برود.

*‌مشکل کاغذ و دغدغه ناشران

وی گفت: به این دلیل که کاغذ وارداتی است طبیعی است که قیمت آن با نوسانات ارز تغییر یابد لذا توصیه اصلی معظم‌له این بود که در حوزه کاغذ به صورت جدی وزارتخانه‌ و سایر دستگاهها تلاش کنند تا این مشکل را به گونه‌ای حل کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: رهبر انقلاب حتی در بخش غرفه‌ها درباره وضعیت فروش و میزان استقبال بازدیدکنندگان سؤالاتی پرسیدند که اغلب عنوان می‌شد بد نیست اما قدرت خرید مردم پایین است. حضرت آقا  فرمودند همه باید تلاش کنیم تا این مسئله را حل کنیم ما هم در حال تلاشیم تا به گونه‌ای طی چند روز آتی تسهیلاتی را فراهم آوریم تا دغدغه ناشران و فروشندگان برطرف شود، حضرت آقا در بحث سیستم توزیع همواره تأکید داشته و امسال هم تذکراتی دادند.

* جلسه مدیران نمایشگاه کتاب پس از بازدید رهبر انقلاب

اسماعیلی تصریح کرد: پس از دیدار رهبر انقلاب بلافاصله با مدیران کمیته‌ها جلسه گذاشتیم و سعی کردیم منویات رهبر انقلاب را در برنامه‌ها قرار دهیم و در مهلت مانده آنها را عملیاتی کنیم؛ اخیراً قرار شده با سازمان امور مالیاتی، کارگروه مشترکی راه‌اندازی کنیم تا مشکلات صنعت چاپ و نشر برطرف شود. در این بازدید فرآیند تولید کتاب از سوی وزیر ارشاد به مقام معظم رهبری تبیین شد. از سوی دیگر معرفی سه شهید شاخص که امسال در نمایشگاه کتاب برجسته‌سازی شدند خدمت رهبر انقلاب معرفی شدند و در ادامه از میزان کل عناوین کتاب‌های منتشره از اول انقلاب تا امروز گزارشی خدمت ایشان ارائه شد.

وی افزود: برداشت ما این است که رهبر انقلاب با رضایت نمایشگاه را ترک کردند.
 
* چرا بازدید از نمایشگاه کتاب امسال کم شده است؟

رئیس بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به اینکه برخی ناشران به جای نمایشگاه در خیابان غرفه به راه کرده‌اند، گفت: امسال ما فضای بیشتری را به ناشران اختصاص دادیم و به دلیل این افزایش فضا سعی کردیم هیچ ناشری محروم از نمایشگاه نباشد یعنی تمام درخواست‌ها بررسی شد و نزدیک به 300 ناشر به مجموع تعداد ناشران در بخش داخلی نسبت به سال گذشته اضافه شد.

به گفته سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد امروز هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران تشکیل جلسه داشت تا پرونده‌های مطرح شده طی چند روز گذشته بررسی شود. ظاهراً احکامی صادر شده است این احکام از تذکر گرفته تا تعطیلی همه اطلاع‌رسانی می‌شود. بنابراین سعی ما این نیست که سختگیرانه برخورد کنیم اما با ناشرانی که ضوابط را رعایت نمی‌کنند سختگیرانه برخورد می‌کنیم.

*تخلفات ناشران از زبان رئیس نمایشگاه

وی در پاسخ به فارس پیرامون موضوع تخلفات تصریح کرد: تخلفات ناشران از قبیل فروش کتاب‌های دیگران و... بوده است. خیلی از ناشران در خارج از فضای نمایشگاه انتشارات خود از سراسر کشور نمایندگی دارند ممکن است نمایندگی مختلفی هم داشته باشند اما در فضای نمایشگاه این اجازه را نمی‌دهیم که با کتاب‌های 3 سال گذشته حضور یابند ممکن است ناشری کتاب‌های سال 86 را همراه بیاورد که این یک تخلف مشهود است. از سوی دیگر کمیته نظارت محتوایی هم در حال فعالیت است.

* توضیحات رئیس درباره بن‌کارت

رئیس نمایشگاه کتاب درباره بن‌کارت‌ها به فارس بیان کرد: تمام افراد در راستای بن‌کارت ابتدا به بانک عامل مراجعه و در مرحله دوم از 7 اردیبهشت به شعب مراجعه سهم خود را واریز و بن‌کارت دریافت کرده‌اند گزارش ما از بانک‌ها این است که تا بیستم این روند ادامه دارد.

اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره آمار بازدیدها افزود: به زغم ما جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه کم نبوده است و طی سه روز اول حدود یک میلیون بازدیدکننده از نمایشگاه کتاب بازدید کردند.

وی در پاسخ به فارس مبنی براینکه این شمارش به چه شکل انجام شده است، گفت: ما نظرسنجی می‌کنیم از طرف دیگر هم مجموعه کارشان شمارش افراد به شیوه فردشمار است. پروژه‌ای در این راستا به آمار روزانه ارائه می‌کنند.

وی افزود: شاید دلیل کمی جمعیت پراکندگی فضا باشد چراکه امسال 30 هزار متر به فضای نمایشگاه افزوده‌ایم دیگر اینکه بخش بین‌الملل با 25 هزار متر فضا به ضلع جنوبی خیابان بهشتی رفته بحث سوم اینکه مسیر ماشین‌ها جدا شده است. شب گذشته در این راستا این موضوع در جلسه شورای برنامه‌ریزی مطرح شد یکی از مدیران که در 20 دوره از 25 دوره نمایشگاه کتاب در آن شرکت داشته از حضور بی‌سابقه مردم در روز گذشته خبر داد و گفت حضور مردم در روز گذشته (شنبه) بی‌سابقه بوده است؛ حضور مردم کم نیست و برنامه‌ریزی بسیار برای بازدید از نمایشگاه به روزهای پایانی موکول می‌شود.

* تخلف در بخش بین‌الملل

اسماعیلی درباره تخلف بخش بین‌الملل و جمع‌آوری برخی آثار از سوی ارشاد توضیح داد: نظارت محتوایی بر این آثار به معنای سختگیری نیست کتابی که می‌خواهد وارد کشور شود و در فضای جمهوری اسلامی ایران توزیع شود باید ضوابط نشر را رعایت کند این مهم به لحاظ تطبیق کتاب‌ها بر ضوابط نشر است البته مواردی هم بوده و آثاری جمع‌آوری شده اما این عدد نسبت به سال‌های گذشته کمتر است.

* دانشجویان بخوانند/ سایت ممکن است باز شود

این مقام مسئول درباره بازگشایی مجدد سایت ثبت‌نام بن‌کارت‌های دانشجویان توضیح داد: به محض اینکه ظرفیت اعلام شده به حدنصاب نرسد سعی می‌کنیم روز و ساعت ثبت‌نام مجدد اعلام شود که سایت را باز کنیم و ثبت‌نام‌ها را آغاز کنیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها