امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54039
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 104
 به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که همراه با حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور به ...

 به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که همراه با حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور به نیویورک سفر کرده بود ظهر امروز به ایران بازمی گردد.

نجفی در بازگشت به ایران یک شیء تاریخی متعلق به ایران را نیز همراه دارد که یک جام نقره ای شیردال است.

طبق آنچه در رسانه های غربی منتشر شده است: « واشنگتن یک اثر باستانی متعلق به قرن 7 پیش از میلاد که آن را از یک قاچاقچی کشف و ضبط کرده بود را به ایران بازگردانده است.»

توئیتر وزارت خارجه آمریکا به زبان فارسی این توضیحات را درباره این اثر منتشر کرده است: «آمریکا ٢5سپتامبر یک شیء تاریخی را که توسط گمرک آمریکا در٢003 از یک قاچاقچی عتیقه مصادره کرده بود را به ایران بازگرداند.»

در توضیحات بیشتر درباره این اثر نیز آورده است: «این شیء تاریخی یک جام نقره‌ای شیردال متعلق به قرن7پیش از میلاد است که احتمالا از غاری در شمال غربی ایران به سرقت رفته است.»
 
 


 
 
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اگر چه در برنامه های سفر خود به نیویورک، برقراری تعامل و پیگیری در بازگشت الواح هخامنشی از موسسه شرق شناسی شیکاگو به ایران را عنوان کرده بود اما به هر حال، بخت با وی همراه بوده و دست خالی به ایران بازنمی گردد، نجفی امروز جام نقره ای شیردال را به وطن بازمی گرداند. 

الواح هخامنشی ایران بیش از 70 سال است که به بهانه ترجمه و پژوهش در مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو باقی مانده است و سیاست‌های آمریکایی اجازه خروج آن‌ها را نمی‌دهد.

الواح هخامنشی برای مدت سه سال به منظور انجام پژوهش‌های گسترده به مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو به امانت داده شد. این الواح که گل نوشته‌های عصر هخامنشی با خطوط میخی و عیلامی بود نیاز به خوانده شدن توسط خط‌ شناسان و کارشناسان مؤسسه شرق شناسی شیکاگو داشت.

مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو در سال 1327 تعداد 179 لوح را به ایران پس داد و در سال 1350 نیز 37 هزار و 74 خرده الواح را مسترد کرد. مطالعات مؤسسه شیکاگو تا پس از سال 1350 نیز ادامه داشت و در سال 1383 نیز 300 لوح دیگر را به موزه ملی ایران ارسال کردند. مؤسسه شرق شناسی شیکاگو وعده داده بود باقی‌مانده الواح را نیز در نوبت‌های بعدی پس از پایان مطالعات پس می‌دهد اما در پی سیاست بازی های آمریکا این الواح، هنوز به ایران بازگردانده نشده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی روزهای اخیر در سفر به نیویورک از دپارتمان گردشگری و هتل‌داری دانشگاه نیویورک بازدید داشته و مذاکراتی را برای همکاریهای فی ما بین انجام داده است.

نجفی با جمعی از دانشجویان نخبه و فارغ التحصیلان ایرانی نیز نشستی صمیمانه برگزار کرده و با هیئت امنای american Institute ملاقات داشته است.

وی در این سفر از موزه متروپولیتن نیز بازدید کرده است و با جمعی از مدیران موزه های آمریکا به گفتگو نشسته است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها