امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54075
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۸
تعداد بازدید: 57
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، علی کرتی، وزیر خارجه سودان طی نطقی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: با ابراز تاسف شدید اعلام می‌کنم که مقامات ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، علی کرتی، وزیر خارجه سودان طی نطقی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: با ابراز تاسف شدید اعلام می‌کنم که مقامات آمریکایی با صدور روادید به منظور سفر عمر البشیر، رئیس جمهور سودان و هیات همراه وی به نیویورک مخالفت کردند.

وی افزود: این اقدام آمریکا نقض جدی منشور حقوق سازمان ملل و توافقنامه 1946 محسوب می‌شود که تکالیف کشور میزبان را مشخص می‌کند.

وزیر خارجه سودان تاکید کرد: این تصمیم غیر قابل توجیه و غیرقابل قبول است و سابقه‌ای بسیار بد در تاریخ سازمان ملل به حساب می‌رود و ما از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل می‌خواهیم که در این مساله مداخله کند.

سازمان ملل چهارشنبه گذشته اعلام کرد که رئیس جمهور سودان بدون آوردن دلیلی از شرکت در نشست مجمع عمومی امتناع کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز مخالفت این کشور با درخواست صدور روادید برای رئیس جمهور سودان را رد کرد و گفت: هیچ تغییری وجود ندارد و درخواست صدور روادید همچنان در دست بررسی است.

وزارت امور خارجه سودان نیز دیروز جمعه اعلام کرد سودان کاردار آمریکا را در خارطوم در اعتراض به ندادن روادید به عمر البشیر برای سفر به آمریکا به منظور حضور در نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد احضار کرده است.

وزارت امور خارجه سودان با اعلام این خبر افزود: ارائه نکردن روادید به البشیر به منافع ملی حیاتی سودان لطمه زد.

درخواست عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، برای روادید این سفر، خوشایند دولت آمریکا نبوده است.

البشیر قرار بود پنجشنبه گذشته خطاب به رهبران دنیا سخنرانی کند اما علی کرتی، وزیر خارجه سودان، دیروز جمعه در مجمع سخنرانی کرد.

بنا بر توافقنامه‌های بین‌المللی، آمریکا قادر نیست از دادن روادید به البشیر خودداری کند.

دادگاه جنایی بین‌المللی که تحت فشار آمریکا و صهیونیست‌ها قرار دارد، قرار بازداشت عمر البشیر را به اتهام 10 فقره جرم شامل جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی در درگیری‌های دارفور صادر کرده و تحت پیگرد است.

دادگاه جنایی بین‌المللی در مارس 2009 و ژوئیه 2010 برای رهبر سودان حکم دستگیری صادر کرد. هر چند وی از ‌آن زمان تاکنون به چندین کشور سفر کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها