امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54116
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز در اظهارنظر کارشناسی خود درباره «طرح حمایت از احداث، تجهیز، نوسازی و مدیریت مساجد کشور و پیگیری امور نمازخانه‌ها» اعلام کرد: این طرح به منظور ساماندهی حوزه مساجد ارائه شده است، با این حال کلیات این طرح به دلیل مغایرت با اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی، مغایرت با احکام برنامه پنجم توسعه، تکرار قوانین و مقررات پیش از خود و ایجاد فضایی برای مداخله بیش از حد نهادهای دولتی در مساجد قابل پذیرش نبوده و از نظر مرکز پژوهش‌ها رد است، بنابراین نیاز به قانون‌گذاری در خصوص ایجاد یک ساختار جدید هماهنگ‌کننده میان دستگاه‌های متولی این حوزه وجود دارد، همچنین ضرورت قانون‌گذاری در خصوص وظایف هیئت امنا و ساختار درونی آن احساس می‌شود، مواردی که طرح مذکور آنها را برآورده نمی‌کند.

توصیه می‌شود کلیات طرح حمایت از احداث، تجهیزات، نوسازی و مدیریت مساجد و پیگیری امور نمازخانه‌ها، به دلایل زیر رد شود:

- این طرح به دلیل اینکه به دنبال افزایش اختیارات و وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه و طبعا دارای بار مالی است مغایر با اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی است، علاوه بر این چون در بسیاری موارد، سازمان مذکور فاقد صلاحیت لازم یا فاقد جایگاه حقوقی مناسب برای پیگیری موارد پیشنهادی طرح است، به هیچ وجه مطلوب نیست.

- در برخی موارد نظیر مواد (14)، (16) یا ماده (21) به دلیل آنکه ظرفیت‌های حقوقی مناسبی وجود دارند نیازی به قانون‌گذاری مجدد و تصویب طرح احساس نمی‌شود.

- در برخی موارد، نظیر مواد (2)، (3) و (4) به علت ایجاد بار مالی برای دولت، دولت مذکور مغایرت جدی با اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی دارد.

- در برخی موارد، نظیر مواد (2) و (3)، نیز این طرح با برنامه پنج ساله پنجم مغایرت دارد که تصویب آن نیازمند اصلاح برنامه است.

با این حال با وجود رد کلیات طرح، نیاز به قانون‌گذاری در حوزه مرتبط با مساجد به دلایل زیر احساس می‌شود:

1ـ ایجاد ساختاری برای هماهنگی میان دستگاه‌های متولی حوزه مساجد

2ـ تبیین وظایف هیئت امنا و ساختار و ترکیب اعضای آن که منشأ بسیاری از اختلافات این حوزه است.

طرح مذکور هیچ یک از این دو مورد را نتوانسته است بدون اشکال رفع کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها