امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54167
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا بعد از پایان رای گیری درباره توافق روسیه و آمریکا در زمینه امحای ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «فرانسه»، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا بعد از پایان رای گیری درباره توافق روسیه و آمریکا در زمینه امحای تسلیحات شیمیایی سوریه، هشدار داد که اگر سوریه از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تسلیحات هسته ای اش پیروی نکند و در عمل به آن ناکام بماند، مجازات خواهد شد.

کری در ادامه این توافق که بعد از مذاکرات طولانی مدت بین روسیه و آمریکا محقق شد را مورد تقدیر قرار داد و آن را یک موفقیت توصیف کرد و گفت: شورای امنیت نشان داد که وقتی ما سیاست را برای صلاح همگانی کنار بگذاریم، همچنان قابلیت انجام کارهای بزرگ را داریم.

کری افزود: اگر این قطعنامه به طور کامل محقق شود، ما یکی از بزرگ ترین برنامه های تسلیحات شیمیایی در زمین را از روی یکی از بی ثبات ترین مناطق زمینی نابود کرده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا در عین حال گفت که تسلیحات شیمیایی تنها یک موضوع است و آنچه ضرورت دارد رسیدن به راه حلی است برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی 30 ماهه در سوریه که به مرگ بیش از 100 هزار نفر منجر شده است.

کری گفت: جهان همچنان بار آنچه را که ما باید انجام دهیم تا به کشتار جمعی توسط سایر وسیله ها پایان دهیم، به دوش می کشد؛ ما باید با همین تصمیم با یکدیگر همکاری کنیم و این همان همکاری است که امشب ما را به اینجا آورده است تا به جنگی که هر روز در حال گسستن سوریه است، پایان دهیم.

شورای امنیت سازمان ملل با 15 رای مثبت که به معنای رای تمام اعضای این شورا است، قطعنامه 2118 پیشنهادی توسط دولت آمریکا و روسیه با هدف امحای تسلیحات شیمیایی سوریه را به تصویب در آورده است؛ این قطعنامه پس از آن تصویب شد که سازمان منع کاربرد تسلیحات شیمیایی، طرح نابود کردن این تسلیحات سوریه را در نیمه اول سال 2014 میلادی تصویب کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها