امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۲:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54171
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 47
به گزارش فارس، در پی بازدید فرهنگی مذهبی گروهی از دانش آموزان گروه سنی 14 تا 19 ساله ترکیه از شهر مرزی «ایغدیر» این کشور از جمهوری اسلامی ایران و ...

به گزارش فارس، در پی بازدید فرهنگی مذهبی گروهی از دانش آموزان گروه سنی 14 تا 19 ساله ترکیه از شهر مرزی «ایغدیر» این کشور از جمهوری اسلامی ایران و بازداشت این عده توسط دولت ترکیه و متهم شدن آنان به جاسوسی، مجامع مختلف علمی مذهبی و سیاسی این کشور نسبت به این رفتار دولت آنکارا واکنش نشان دادند.

در همین راستا خبرنگار فارس در ترکیه در گفت‌وگویی با حسین بهشتی کارشناس ترک نظر وی را در همین رابطه جویا شد. بهشتی خاطرنشان کرد که این رفتار دولت آنکارا در قبال این دانش آموزان نحوه سیاستمداری حزب حاکم را نشان می‌دهد.

بهشتی در ارتباط با متهم‌سازی دانش آموزان مذکور به جاسوسی اظهار داشت: من از اولین کسانی بودم که اعلام کردم احتمال چنین حرکت‌هایی وجود دارد. طرح این موضوع در این شرایط سیاسی حاکم بر منطقه اصلا باعث تعجب نیست. آنچه باعث تعجب است، متهم سازی انسان‌های نابالغ از سوی جمعی بالغ است. در ترکیه لائیک‌ها و حتی اسلام‌گراها در مورد دو قشر حساسیت دارند و آن جعفری‌ها (شیعیان) و کردهاست. هدف از این قبیل اعمال فشارها وادار کردن اقشار مختلف مردم از اعتقادات و دینشان است.

ناراحتی متحدین منطقه‌ای آمریکا از قدرت ایران

بهشتی در ادامه افزود: امروز متحدین منطقه‌ای آمریکا از توسعه و پیشرفت ایران در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تقویت جایگاهش ناراحت هستند. دلیل اعمال فشار دولت آنکارا بر روی شیعیان ترکیه نیز غیرقانونی و کاملا سیاسی است. اعمال فشار دولت آنکارا بر روی شیعیان ترکیه بیش از آنکه با هدف پاکسازی این اقلیت باشد، اعمال سیاستی سختگیرانه علیه آنان است. پیش از این نیز جامعه شیعیان ترکیه با این قبیل اعمال فشارها روبرو بوده‌اند و به عبارتی سال‌هاست که این قبیل اقدامات کیفی علیه شیعیان ادامه دارد.

به گفته وی اعمال تبعیض علیه شیعیان در ترکیه در همه سطوح وجود دارد، به طوری که حتی خیلی از جوانان شیعه ترکیه که در خارج درس می‌خوانند می‌گویند بعد از بازگشت به ترکیه خود را اهل سنت معرفی خواهند کرد تا کاری بیابند.

افزایش تبلیغات ضد شیعه در رسانه های ترکیه

این کارشناس ترک درباره شدت یافتن تبلیغات ضد شیعه و ضد ایران در رسانه‌های ترکیه نیز تصریح کرد: افزایش برنامه‌های تلویزیونی ضد شیعه نیز در راستای اعمال فشار بر روی این جامعه در ترکیه است.
 
وی افزود: امروز رسانه‌های ترکیه تحت کنترل لیبرالیست‌ها و سلفی‌ها قرار گرفته است و یکی از تاثیرات منفی این روند همین برخوردها با اقلیت های دینی است. این امر باعث جدایی بین اهل سنت و شیعیان ترکیه می شود، ولی در عین حال این تبلیغات منفی باعث شده تا اهل سنت سرزمین آناتولی شروع به بررسی مذهب شیعه و ایران نماید.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها