امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5421
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست تخصصی «ادبیات مقاومت در ایران و جهان» با حضور رحیم مخدومی ‌نویسنده ادبیات دفاع‌ مقدس و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست تخصصی «ادبیات مقاومت در ایران و جهان» با حضور رحیم مخدومی ‌نویسنده ادبیات دفاع‌ مقدس و انقلاب اسلامی، صابر امامی شاعر مقاومت و موسی اسوار نویسنده و استاد ادبیات امروز در در سرای اصلی اهل قلم در بیست و ‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم موسی اسوار، نویسنده و استاد دانشگاه، بیان داشت: معتقدم در ابتدای سخن باید تلقی مفهوم مقاومت را ارائه دهیم که ناظر بر ایمان، اعتقادات، ارزش ها و بخشی از حیات مادی و معنوی است که از ایمان و اعتقاد نشأت می‌گیرد به گونه ای که همه ادبیات‌هایی که در طول تاریخ در حوزه ادبیات متعهد قرار می‌گیرند، جزوه ادبیات مقاومت محسوب می‌شوند.

 وی بیان کرد: برای ادبیات مقاومت می‌توان 5 ویژگی بیان کرد که از جمله آنها می توان به بیان صریح و مستقیم، ارتباط حداکثری با مخاطب، ادای رسالت نسبت به ارزش‌ها و اعتقادات، برانگیختن مخاطب و تأکید بر آرمان‌ها اشاره کرد.

 اسوار ادامه داد: در ادبیات مقاومت بیشتر بر عنصر حس و عاطفه تمرکز می‌کنیم به همین دلیل می‌بینیم که شعر از ادبیات در بیان مقاومت قوی‌تر است و عنصر حس و عاطفه بر بیان ادبی غلبه دارد، همچنین اگر نویسنده بتواند تلفیقی از عناصر ادبی هنری، تخیل، زبان و بیان را در هم آمیزد اثر ماندگار خلق خواهد کرد که مخاطبانی جهانی دارد.

وی با اشاره به راهکار‌های جلوه جهانی ادبیات مقاومت، گفت: ‌مقوله فرهنگ به زمان نیاز دارد و ادبیات مقاومتی که ناظر بر عناصر هنری باشد علاوه بر اعتقادات آرمانی، به خودی خود به وجود خواهد آمد.

 اسوار با بیان اینکه ادبیات مقاومت موفق اغلب پس از رویداد‌ها به وجود می‌آید، بیان کرد: ادبیات مقاومت عنصر هنر و استعداد در درون کشور است و باید به شناسایی رمان، ادبیات داستانی و شعر بپردازیم و پس از شناسایی عناصر هنری و استعداد‌های ادبی، آثار را به زبان‌های دیگر ترجمه کنیم.
 
 *مخدومی: ارزشمندترین و اصیل ترین آموزه های قرآن کریم، ادبیات مقاومت است

 در ادامه این مراسم رحیم مخدومی، نویسنده ادبیات دفاع مقدس، بیان داشت: ادبیات مقاومت جزو ملزوماتی است که انسان را برای شناخت و دفاع‌ حق رهنمود می‌کند به نوعی که برای همین ارزشمندترین و اصیل‌ترین آموز‌های قران کریم، ادبیات مقاومت است.

 وی اضافه کرد: از ادبیات مقاومت می توان به عنوان یکی از ابزارهای تعلیم و تربیت  بشر یاد کرد که لازمه همه جوامع است و منحصر به قشر خاصی در جامعه نیست به همین منظور اگر جامعه ای به دنبال رشد تعالی انسان باشد باید به دنبال رشد ادبیات دفاع مقدس باشد.
 
 * ادبیات دفاع مقدس دچار ضعف های تحقیق شده است

مخدومی ادامه داد: مخاطب ایرانی در شرایط کنونی با شنیدن واژه مقاومت هشت سال دفاع‌مقدس و ایثارگری شهدا را به یاد می‌آورد؛ اما این ادبیات در تاریخ ایران ریشه دارد شاید اگر در دوران میرزاکوچک خان افرادی که در رکاب وی به شهادت رسیدند اثری ادبی خلق می‌‌کردند از‌آن آثار به عنوان آثار ادبی یاد می‌کردند، اما ادبیات مقاومت به آنچه در این هشت سال اتفاق افتاده است، اطلاق نمی‌شود.

 وی افزود: ادبیات مقاومت به دلیل مشترکات خود با دیگر کشور‌های جهان اسلام ظرفیت جهانی شدن دارد اما ما در ادبیات دفاع ‌مقدس دچار ضعف‌های تحقیق هستیم چراکه توجه به این ادبیات در قالب هنر‌های تجسمی، نمایشی وادبیات را نتوانستیم به جامعه منتقل کنیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها