امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54226
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 66
حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس تأکید کرد که به هیچ وجه، مبارزه با نظام استکبار و سلطه، یکی از مهمترین سیاست‌های بنیادی جمهوری اسلامی ایران است که با ذات انقلاب اسلامی و نظام پیوندی ناگسستنی خورده است.

وی در این گفت‌وگو به سفر روحانی به نیویورک و دو اتفاق بی سابقه این سفر اشاره کرد و گفت: یکی از این اتفاقات ملاقات وزرای خارجه ایران و آمریکا و دیگری گفت‌وگوی تلفنی بود. جا دارد رئیس جمهور به ملت توضیح بدهد دستاورد این دو اتفاق برای کشور چیست؟ آیا ضمانتی وجود دارد که مثل گذشته، آمریکایی‌ها در جواب نرمش‌های دولت‌های قبل رفتارشان را علیه ملت ایران خصمانه‌تر نکنند؟

فارس: چه تحلیلی از گفت‌وگوی تلفنی دیشب روحانی با رئیس جمهور آمریکا دارید؟

غلامی: ما در گذشته برای عدم گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده منطق روشنی داشتیم. بر اساس این منطق، گفت‌وگو زمانی عاقلانه بود که اولا نفس گفت‌وگو هدف نباشد، ثانیا از موضع برابر باشد و ثالثا دستاوردها قابل قبولی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

حال باید دید، آیا گفت‌وگوی اخیر آقای روحانی با اوباما از چنین منطقی تبعیت کرده است یا نه؟ به نظر من الان قدری زود است که درباره ماهیت این گفت‌وگو اظهار نظر قطعی داشته باشیم اما آنچه مسلم است، آمریکا به نفس چنین گفت‌وگویی نیاز مبرم داشت، تاکید می‌کنم، ما به گفت‌وگو نیازی نداشتیم اما آمریکایی‌ها نیاز داشتند.

در واقع، امریکایی‌ها با انجام این گفت‌وگو به دستاوردهای سیاسی مهمی رسیدند. بنابراین، باید پرسید، دستگاه دیپلماسی کشور از قِبَل این گفت‌وگو به چه چیز مشخصی دست یافته که چنین هدیه بزرگی را به آمریکایی‌ها داده است؟

ما امروز شاهد اعمال شدیدترین تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا علیه ملت ایران هستیم که تردیدی در ظالمانه بودن آن نیست.

ملت ایران در حالی تحریم شده‌اند که خواستار احقاق حقوق مسلم خود در قبال دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای هستند. حقوقی که قوانین بین المللی آن را کاملا تایید می‌کنند. از طرف دیگر، اگر از مظالم سنگین آمریکایی‌ها به ملت ایران، از کودتای 28 مرداد به بعد، صرف نظر کنیم.

آمریکایی‌ها در طول 34 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دست به انواع جنایت‌ها علیه ملت ایران زده‌اند. در بعضی از این جنایت‌ها به طور مستقیم حضور داشته‌اند و در بعضی دیگر، حضور غیر مستقیم داشته‌اند.

دخالت موثر آمریکا در جنگ هشت ساله رژیم بعث علیه ایران، غیر قابل انکار است، حمایت وسیع آمریکایی‌ها از سازمان تروریستی منافقین موضع واضحی است.

اقدامات جنایتکارانه امریکا علیه ملت‌های مسلمان جهان و در راس آن مردم مظلوم فلسطین مسائل بزرگ دیگری است که ملت مسلمان ایران را به جد آزار می‌دهد. با این وصف، گفت‌وگو فقط زمانی معنادار است که شاهد تغییر روشنی در رفتار ایالات متحده علیه ایران باشیم.

عقل حکم می‌کند که بخشی از این تغییر به طور ملموس پیش از گفت‌وگوی مستقیم صورت گیرد. در سفر آقای روحانی به نیویورک دو اتفاق بی سابقه افتاده است، یکی ملاقات وزرای خارجه ایران و آمریکا و دیگر این گفت‌وگوی تلفنی. جا دارد رئیس جمهور به ملت توضیح بدهد دستاورد این دو اتفاق برای کشور چیست؟ آیا ضمانتی وجود دارد که مثل گذشته، آمریکایی‌ها در جواب نرمش‌های دولت‌های قبل رفتارشان را علیه ملت ایران خصمانه‌تر نکنند؟

فارس: امروز جمهوری اسلامی در خط مقدم مبارزه با نظام استبکار جهانی قرار دارد و مجموعه حرکت‌های ضد سلطه در جهان را رهبری می‌کند، به نظر شما این گفت‌وگو تغییری در حرکت جمهوری اسلامی ایران در این عرضه به وجود خواهد آورد؟

غلامی: خیر، به هیچ وجه، مبارزه با نظام استکبار و سلطه، یکی از مهمترین سیاست‌های بنیادی جمهوری اسلامی ایران است که با ذات انقلاب اسلامی و نظام پیوندی ناگسستنی خورده است.

باید توجه داشت، مبارزه همه جانبه ملت ایران با جریان بی عدالتی و ستم در جهان، هیچگاه متوقف نخواهد شد. این مبارزه یک مبارزه عقیدتی است که از بطن اسلام خواهی ما ناشی شده است و لذا پایانی برای آن متصور نیست.

در حقیقت، مفهوم شعار مگر بر امریکا هم در بین قاطبه مردم ما، چیزی جز آرزوی مرگ ظلم و ستم در جهان که امروز سرمنشا آن رژیم آمریکا است نمی‌تواند باشد.

به حمدالله ملت ایران همواره ثابت کرده‌اند که ذره‌ای از آرمان‌ مقدس و انقلابی خود برای ریشه کنی فساد و شکل گیری صلح پایدار در جهان عقب نشینی نخواهند کرد و هزینه‌های آن را هرقدر که باشد، پرداخت می‌کنند.

از نظر ما، روشن است که شعارهای ملی گرایی بعضی گروهک‌ها که کشور را به سمت غفلت از وضعیت مسلمانان جهان تشویق می‌کند، تنها یک خواب تعبیر ناشدنی است لذا گفت‌وگو‌هایی از این قبیل، صرف نظر از درست یا غلط بودن آن، کوچکترین تغییری در رویه جمهوری اسلامی ایران در مواجهه بانظام سلطه نخواهد داد.

فارس: از نظر جناب عالی، یک مذاکره درست در شرایط کنونی باید چه دستاورد مشخصی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد؟

غلامی: دستاورد ما در این گفت‌وگو باید لااقل هم وزن سودی باشد که امریکایی‌ها از این گفت‌وگو برده‌اند. به نظر من، کم ترین دستاورد گفت‌وگوی مستقیم برای جمهوری اسلامی باید پایان دادن به تحریم‌های غیر قانونی علیه ملت ایران و برگرداندن مساله فی ما بین در مسیر توافقنامه ان. پی. تی باشد.

اگر امریکایی‌ها واقعا به دنبال حل سیاسی مشکلشان با ایران در موضع انرژی هسته‌ای هستند و گفت‌وگو را برای گفت‌وگو نمی‌خواهند، باید دست از اقدامات ظالمانه و غیر قانونی علیه ملت ایران بردارند و بر مُر ان. پی. تی عمل کنند. آنها نه تنها نباید جلوی فعالیت‌های صلح آمیز ایران در زمینه انرژی هسته‌ای را بگیرند، بلکه باید به پیشرفت ایران در این عرصه کمک هم بکنند. از نظر من، اگر گفت‌وگوی آقای روحانی با اوباما، در کوتاه مدت، چنین دستاوردی برای ما نداشته باشد، کار لغو و پوچی بوده است.

فارس: آیا می‌توان به این گفت‌وگو خوش بین بود؟

غلامی: از یک طرف ذات شیطانی و سلطه طلب رژیم ایالات متحده و از طرف دیگر، تجربه مشابه و شکست خورده‌ای که کشورهای دیگر در این زمینه دارند، جایی برای خوش بینی نگذاشته است.

به بیان دیگر، امریکایی‌ها هیچ وقت قابل اعتماد نبوده‌اند و چیزی هم درباره آنها عوض نشده است. درعین حال صبر می‌کنیم تا ببینیم روزهای آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد. اگر دولت آمریکا عاقل باشد سعی می‌کند در قبال این نرمش آقای روحانی، عملا رفتار شایسته‌ای را از خود بروز دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها