امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54237
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۶
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، یحیی سخنگویی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری خود با تاکید بر اینکه انتظار داریم با برنامه‌های در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، یحیی سخنگویی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در نشست خبری خود با تاکید بر اینکه انتظار داریم با برنامه‌های در دستور کار در آینده نه چندان دور تعداد بیماران اوتیسم کاهش پیدا کند اظهار داشت: در حال حاضر تعداد مراکز توانبخشی روزانه ما در سطح کشور 932 مرکز است.

وی تصریح کرد: در سال 91 تعداد مراکز روزانه بهزیستی 897 مرکز بود که امسال 35 مرکز افتتاح شده است و بنا داریم در آینده نیز تعداد مراکز روزانه را افزایش دهیم.

سخنگویی خاطر نشان کرد: یکی از سیاست‌های سازمان بهزیستی کشور تاسیس مراکز نگهداری معلولان بدون دریافت یارانه است و در واقع ما تاکید داریم که این مراکز به صورت خودگردان و بدون دریافت یارانه اداره شوند.

وی گفت: با راه‌اندازی مراکز غیر یارانه‌ای قطعاً رقابت نیز بین مراکز ایجاد خواهد شد و این در ارائه خدمات و بهبود و کیفیت خدمات تاثیرگذار خواهد بود.

سخنگویی تاکید کرد: از 932 مرکز روزانه، 23 مرکز مخصوص کودکان اوتیسم است که در 15 استان این مراکز فعالیت می‌کنند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور تاکید کرد: متأسفانه تعداد مراکز بیماران اوتیسم کم است و بنا داریم با یک برنامه‌ریزی مناسب تعداد این مراکز را افزایش دهیم ضمن اینکه هیچ مرکز شبانه‌روزی برای بیماران اوتیسم پیش‌بینی نشده است و قصد هم نداریم مراکز شبانه‌روزی ویژه کودکان اوتیسم راه‌اندازی کنیم.

سخنگویی ادامه داد: میزان شیوع بیماری اوتیسم در کشورهای مختلف 80 در ده‌هزار است که متاسفانه این آمار در کشور ما و براساس اطلاعات موجود 8 در ده‌هزار است و شاید علت اصلی آمار این است که ما در واقع تحقیق گسترده‌ای را در کشور در سطح وسیع انجام نداده‌ایم.

وی ادامه داد: متأسفانه مداخله دیرهنگام برای بیماران و کودکان اوتیسم مشکلاتی را به وجود آورده است که به همین دلیل دفتر توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اجرای طرح غربالگری اوتیسم را در سنین پایین ( 2 تا 5 سال ) در دستور کار خود قرار داده است.

سخنگویی تصریح کرد: اعتبارات لازم برای آموزش و اجرای طرح غربالگری در نظر گرفته شده است و این طرح در 5 استان ( قم، همدان، خوزستان، خراسان رضوی و کرمان) برگزار خواهد شد و بنا داریم 200 هزار کودک 2 الی 5 سال را در این طرح تحت بررسی طرح غربالگری قرار دهیم.

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور اظهار داشت: 443 پایگاه غربالگری در سطح اول آماده پذیرش کودکان 2 تا 5 سال هستند و در صورت تشخیص بیماری کودکان به سطح دوم که تعداد پایگاه‌های آن 86 پایگاه است ارجاع داده می‌شوند.

وی تصریح کرد: در صورت تشخیص نهایی و یا مشکوک بودن کودک به بیماری اوتیسم، پزشکان حاضر در سطح دو بیماران مبتلا به اوتیسم را برای تشخیص قطعی به مراکز سطح سه که تعداد آنها 9 مرکز است ارجاع می‌دهند.

سخنگویی در ادامه در خصوص آخرین آمار معلولان تحت پوشش بهزیستی گفت: هم اکنون یک میلیون و 12 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی قرار دارند ضمن اینکه 230 هزار معلول نیز از سازمان بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در خصوص آخرین وضعیت کاشت حلزون گفت: خوشبختانه با اقدامات سال گذشته سازمان بهزیستی کشور و اعتباراتی که پیش‌بینی شد هیچ کودکی پشت نوبت برای دریافت کاشت حلزون نیست و در واقع در این بخش به نقطه صفر رسیده‌ایم.

معاون امور توانبخشی بسازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: پس از کاشت حلزون، سازمان بهزیستی خدمات توانبخشی (شنیداری) به صورت رایگان به مراجعه‌کنندگان می‌دهند.

سخنگویی ادامه داد: تاکنون 2 هزار و 867 کودک تحت عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفته است به طوری که تنها در سال 91 یک هزار و 177 نفر تحت عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفته است.

وی گفت: در حال حاضر می‌توان این ادعا را داشته باشیم که هیچ کودکی پشت نوبت برای دریافت کمک مالی در خصوص کاشت حلزون وجود ندارد که این از افتخارات سازمان بهزیستی کشور محسوب می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها