امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54247
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۰
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری جشنواره هنرهای جوان صبح امروز با حضور علی‌اصغر کفشچیان مقدم در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، نشست خبری جشنواره هنرهای جوان صبح امروز با حضور علی‌اصغر کفشچیان مقدم در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

کفشچیان مقدم در آغاز با عذرخواهی از عدم حضور مسئولان حوزه هنری در این نشست، به تنهایی در مقابل خبرنگاران حاضر شد و درباره این جشنواره توضیح داد.

کفشچیان مقدم گفت: این جشنواره با تأخیر زیادی نمایشگاه خود را برگزار می‌کند،‌ انتظار این بود که با تلاش‌هایی که قبلاً انجام شده، حمایت‌های بیشتری از سوی نهادها و سازمان‌های مختلف نسبت به این جشنواره رو به رو شویم.

وی تصریح کرد: آینده هنر کشور را می‌توان از طریق جشنواره‌های هنر جوان رقم زد. این جشنواره نشان می‌دهد ما در گذشته چه کرده‌ایم و حضور جوانان و قابلیت‌هایشان را به نمایش می‌گذاریم. نقاط ضعف و قوت این جشنواره‌ها می‌تواند چراغ راه مسئولان برای آینده هنر کشور باشد.

کفشچیان گفت: اگر قرار باشد سیاست‌های فرهنگی در حوزه هنرهای تجسمی برای 20 سال آینده رقم بخورد،‌یکی از این مسیرها،‌برگزاری جشنواره‌های هنر جوان است اما علیرغم خلاقیت‌های این جشنواره و شورای سیاست‌گذاری و داوران آن که شامل هنرمندان بزرگی است، اما به دلیل این که سیاست‌های فرهنگی کشور دارای اعتبار کافی نیست، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری نیز در میانه راه با مشکل مواجه می‌شوند که جشنواره هنر جوان نیز از این قاعده مستثنی نیست و تأخیر در برگزاری نمایشگاه این جشنواره به دلیل عدم پیش بینی بودجه لازم برای آن است که با وجود تلاش حوزه هنری در این زمینه،‌اطلاع رسانی درستی انجام نشد و نتوانستیم از تمام قابلیت‌های جوانان در حوزه هنر استفاده کنیم،‌اما با این وجود حضور همین تعداد هنرمندان که آثارشان را به دلیل تأخیر در برگزاری نمایشگاه متواضعانه از ما پس نگرفتند، نشان دهنده علاقه‌مندی آنها به هنر است.

کفشچیان مقدم در بخش دیگری از سخنانش به لزوم توجه به هنرمندان جوان و مستعد کشور اشاره داشت و گفت: اگر ورزشکاران ما در صورت موفقیت از امتیازات نهادها و سازمان‌های مختلف برخوردار می‌شوند،‌لازم است که هنرمندان موفق و مستعد نیز از این امتیازات برخوردار شوند به طور مثال سازمان آموزش عالی کشور و نظام وظیفه می‌توانند امتیازاتی را برای این هنرمندان در نظر گیرند. اما متأسفانه سیاست‌گذاری‌های کلان کشور به سمت فرهنگ و هنر گرایش ندارد.

دبیر جشنواره هنرهای تجسمی جوان درباره برگزاری این دوره از جشنواره هم گفت: ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان بعد از 2 سال با آثاری از هنرمندان در 9 رشته مختلف 9 آبان‌ماه در مؤسسه صبا گشایش خواهد یافت.

او درباره آثار بخش‌های مختلف هم گفت: در این دوره کل آثاری که از طریق سایت به ثبت رسیده است، 3619 اثر بوده که آثار ارسالی به دبیرخانه شامل 2404 اثر بود و با انتخاب هیئت داوران 451 اثر از 220 هنرمند در رشته‌های نقاشی، نقاشی خط، حجم،‌کاریکاتور، ‌طراحی، تصویرسازی، پوستر، فتوآرت و ویدئوآرت  برای راه‌یابی به نمایشگاه انتخاب شد.

او همچنین حضور زنان را بیشتر از مردان عنوان کرد و درباره موضوع جشنواره هم گفت:‌ همه رشته‌های هنری این جشنواره شامل دو موضوع خانواده و طبیت ایران می‌شود.

کفشچیان مقدم کیفیت آثار را نیز نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر عنوان کرد و گفت: بهتر شدن کیفیت آثار به دلیل ساختارهای آموزشی و انگیزه‌های بالای هنرمندان است.

دبیر ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی حمایت از جشنواره هنر جوان با وجود برخورداری از حمایت‌های حوزه هنری گفت: منظور من از حمایت سایر نهادها و ارگان‌ها حمایت‌ها معنوی بود، چراکه ما 30 سال است در حال استعدادیابی هستیم ولی از سوی نهادها و سازمان‌های مرتبط اقدامی در این زمینه صورت نمی‌گیرد. به طور مثال وقتی جشنواره خوارزمی در بخش هنرهای تجسمی بسیار ضعیف عمل می کند اما هنرجویان برگزیده آن می‌توانند از امتیاز دانشگاه بدون کنکور بهره‌مند شوند. من معتقدم که حوزه هنرهای تجسمی با رکود مدیریتی رو به روست و از مرکز به اداره تبدیل می‌شود، بنابراین باید به سراغ متولیان بزرگ برویم.

به گزارش فارس، ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوان،‌ 9 مهرماه در 9 رشته نقاشی،‌نقاشی خط، تصویرسازی، طراحی، حجم، کاریکاتور، پوستر، فتوآرت، ویدئوآرت در مؤسسه صبا گشایش خواهد یافت و 12 آبان‌ماه به کار خود خاتمه خواهد داد.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار