امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54288
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۱۰
تعداد بازدید: 122
به گزارش خبرنگار فارس، نمایش موسیقیایی «آوای نور» به کارگردانی سعید اسماعیلی و به تهیه‌کنندگی سپاه محمد رسول‌الله (ص) و موسسه رسانه‌ای اوج این روزها ...

به گزارش خبرنگار فارس، نمایش موسیقیایی «آوای نور» به کارگردانی سعید اسماعیلی و به تهیه‌کنندگی سپاه محمد رسول‌الله (ص) و موسسه رسانه‌ای اوج این روزها به مناسبت هفته دفاع مقدس در میدان امام حسین (ع) در حال اجراست.

متن زیر گزارشی کوتاه از این نمایش ترکیبی است:

روزهای پایانی شهریور که می شود، دستگاه های دولتی و یگان های نظامی خودشان را برای گرامیداشت یک حادثه مهم در کشورمان آماده می کنند. چادرهای نمایشگاهی در گوشه و کنار کشور بالا می رود و هنرمندان دست به کار می شوند تا ترکیب دلنشینی از ادوات نظامی و محصولات فرهنگی و هنری را در برابر دیدگان مخاطبان قرار دهند. در خیلی از مساجد، یادواره های شهدا با حضور خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران برگزار می شود و کهنه سربازان جنگ تحمیلی، فرصت خوبی پیدا می کنند تا خاطرات مگویشان را با اهل محراب و مسجد در میان بگذارند. اما در این میان کسانی هم هستند که تمام تلاششان را می کنند تا کارشان بی نظیر و تک باشد.

هفته دفاع مقدس امسال یکی از این تلاش ها در میدان امام حسین(ع) تهران پا گرفت که ترکیب متوازن و جالبی بود از اجرای زنده سرودهای انقلابی، نمایش تصاویر و تئاتر بر روی صحنه.

برنامه ترکیبی «آوای نور» طبق معمول با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی شروع می شد اما طنین دلنواز سخنان الهی در فضای معنوی میدان و پرچم های سه رنگ و بلند ایران که با باد پاییزی به حرکت درمی آمدند، حس و حال این دو بخش ظاهرا ثابت را در برنامه تغییر داده بود. پس از آن هم مجری برنامه با شلوار و پیراهنی بلند و سپید به سبک سنتی، با جلیقه ای به روی سن می آمد که بیننده را بیشتر یاد شاهنامه خوانان می انداخت!
 
زنانی شیون کنان بر سر پیکر جوانانی می روند که در راهپیمایی ها به شهادت رسیده اند. گاردی های رژیم شاهنشاهی بر روی آنها گلوله می بندند و جوانان، یکی یکی نقش زمین می شوند و آنگاه است که نوای سرودی انقلابی، فضا را پر می کند.
 
آمده موسم فتح ایمان  
شعله زد بر افق نور قرآن
 
در دل بهمن سرد تاریخ  
لاله سرزد ز خون شهیدان...
 
در این میانه یک پیکان قدیمی مدل 48 وارد صحنه می شود. تعدادی از مجروحان را سوار می کند و می رود. آتش و دود همچنان صحنه را پر کرده است.

پدر و دختری که در کوچه ها فراری اند را هم ساواکی ها به شهادت می رسانند و همین خون هاست که تندیس پهلوی را چند تکه می کند و پایه هایش را فرو می ریزد.

گروه کر هفتاد نفری که معلوم است اغلبشان دانش آموزند و با پیراهن های سفید و شلوارهای سیاه، در سه ردیف ایستاده اند، سرود دیگری را سر می دهند. تصویر هم ترکیبی است از نماهای غدیر خم و نام پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار(ع)...
 
نصر من الله، جاودان نقش لوای تو
 
انّا فتحنا، ضامن ارج و بقای تو
 
ای دین انسان ساز ایزدی
 
دور از تو هر زشتی و هر بدی
  میراث پر ارج محمدی
 
در عشق و آزادی سرآمدی
 
و حالا این خانه های مردم است که به دست سیه رویان بعثی غارت می شود. گروهی به صحنه می آیند و به زنان خانه دار حمله می کنند. زنان هم فریاد کشان، چاره ای جز ترک خانه و کاشانه ندارند. جوانان غیور به میدان می آیند و متحد می شوند تا شهرشان را از دشمن پس بگیرند. آیتم خرمشهر پر است از تصاویر مسجد جامع و نماهایی از شهید محمد جهان آرا.
 
ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته
 
خون یارانت پرثمر گشته
 
آه و واویلا... کو جهان‌آرا
 
و حالا یاد شهید جهان آرا و شهدای خرمشهر فرصت مغتنمی است تا مجری برنامه، با دعوت از چند خانواده شهید و جانباز، یاد عزیزانشان را گرامی بدارد و البته زمان کافی برای اینکه بروبچه های صحنه، وسائل آیتم بعدی را آماده کنند.
 
مادر برام قصه بگو دل تنگ تنگه
 
قصه بابا روبگو دل تنگ تنگه
 
مادر مادر مادر مادر...
 
این سرود، همه را می برد به خاطرات آن روزها و نوای گروه سرود آباده ای که پسرک ریز نقشی با آن عینک کائوچویی، از مادر می خواست تا از پدر شهید برایش بگوید.

تصویر بزرگ صحنه، کوچه های آرام شهر را نشان می دهد که ناگهان صدای آژیر خطر، گوش همه را تیز می کند...« توجه، توجه، علامتی را که هم‌اکنون می‎شنوید اعلان وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن این است که حمله هوایی انجام خواهد شد». حالا آرامش صحنه به هم می ریزد و از جای جای آن، انفجارهای واقعی رخ می دهد. آتش به آسمان زبانه می کشد و صدای ضدهوایی و شیون زنان با هم آمیخته می شود.
 
ای بسیج ای سرفرازان افتخار میهنید
 
مایه ی امن و امان و اعتبار میهنید
 
در مصاف کعبه دل در کنار رهبرید
 
در مصاف خصم کافر چون حصار میهنید
 
حالا زمان اعزام بسیجیان به جبهه است. دو دستگاه مینی بوس با همان شکل و قیافه خاکی به صحنه می آیند تا بسیجیان را به جبهه ببرند.گروه سرود هم با این نوا یاری شان می کنند...
 
ای لشکر صاحب زمان آماده باش
 
بهر نبردی بی امان آماده باش آماده باش
 
رزمندگان جان به کف روز شجاعت آماده
 
ای لشکر روح خدا گاه شهامت آماده
 
صحنه جنگ، لحظه به لحظه سخت تر می شود. رزمندگان در مصاف با دشمن، آنی درنگ ندارند و در این میان، شهدایی که مثل برگ درختان بر زمین می افتند و خونشان، خاک وطن را گلگون می کند...
 
برخیزید ای شهیدان راه خدا
 
ای کرده بهر احیای حق جان فدا
 
درقطره قطره خون پاک شما
 
می روید تا ابد در وطن لاله ها
 
و حالا تابوت شهدا از دوطرف صحنه بر دوش بسیجیان می آیند؛ با نورهایی که از آنها بالا می رود. تابوت ها که به پرده نمایش می رسد، به دست فرشتگان تحویل می شود و به آسمان می رود. و اینها همه، نشانه هایی از ایستادگی مردم مسلمان ایران است و شاید به همین خاطر است که کلیپی با نام «ایستاده ایم» از ساخته های محمدباقر مفیدی کیا پخش می شود. همان کلیپی که در آستانه انتخابات بارها از شبکه های مختلف سیما پخش شد و در آن یک گروه همخوان به میدان آزادی می روند تا در حضور مردم، ترانه ای انقلابی را اجرا کنند.

بعد از آن است که تصاویری از وهابیت، کلیساهای خانگی، فرقه های ضاله و صهیونیست بر روی پرده نقش می‌بندد تا فضای امروز جهان را ترسیم کند. بازیگران سفید پوش با پرچم های سبزشان هم روی صحنه آماده شده اند تا پرده آخر را اجرا کنند. پرده انتظار منتظران و ظهور حضرت موعود(عج) و چه سرودی برای این پرده مناسب تر از این که...
 
آب زنید راه را هین که نگار می‌رسد
 
مژده دهید باغ را بوی بهار می‌رسد
 
راه دهید یار را آن مه ده چهار را
 
کز رخ نوربخش او نور نثار می‌رسد
 
چاک شدست آسمان غلغله‌ای‌ست در جهان
 
عنبر و مشک می‌دمد سنجق یار می‌رسد...
 
به گزارش فارس نمایش «آوای نور» نیز از اول مهر ماه به مناسب هفته دفاع مقدس ساعت 19:30 در میدان امام حسین(ع) اجرا شده و تا دوشنبه هشتم مهر ماه ادامه خواهد داشت.
 
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها