امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54311
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پیام حضرت آیت‌الله ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پیام حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایران شناسی، به دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی رشتة ایران‌شناسی ابلاغ شد.

در این پیام که در مراسم معارفه دانشجویان ورودی سال 93-92 رشته ایرانشناسی، از سوی آقای علیزاده، معاون اداری بنیاد ایرانشناسی قرائت شد، ضمن ابلاغ سلام حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای به تمامی دانشجویان و مدیران تحصیلات تکمیلی این بنیاد، به گستردگی رشته ایرانشناسی و قابلیت بالای فعالیت پژوهشی در آن اشاره و از دانشجویان درخواست شده بود تا به رشته ایران شناسی اهتمام و توجه ویژه‌ای کنند؛ چرا که این رشته در قیاس با رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های همسطح خود دارای امکان فعالیت‌های پژوهشی فراوان است و بر این اساس تلاش مضاعفی را می‌طلبد.

همچنین در بخش دیگر پیام ریاست بنیاد ایران شناسی به دانشجویان رشته ایران شناسی توصیه کار فکری عمیق و بنیادین در رشته‌شان شده بود، تا در آینده‌ای نه چندان دور بتوان بر ایران‌شناسان خارجی پیشی گرفت؛ چرا که متون فارسی در این زمینه فراوان است و یک ایرانشناس خارجی نخست باید با یادگیری زبان فارسی و در واقع با واسطه به این متون دست یابد؛ در صورتی‌که ما ایرانیان با دسترسی بی‌واسطه به متونِ فرهنگ، دانش و میراث ایرانی می‌توانیم و باید گوی سبقت را در زمینه موضوعات ایرانشناسی از ایرانشناسان غیرایرانی برباییم.

همچنین در ادامه این مراسم، معاون اداری بنیاد ایران‌شناسی ضمن تبریک سال تحصیلی جدید به دانشجویان و مدیران واحد تحصیلات تکمیلی و آرزوی توفیق روزافزون دانشجویان در شناختن و شناساندن موضوعات ایرانشناسی، عارضة بیماری حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای را دلیل عدم حضور ایشان در جلسه بیان کرد و چنین بیان داشت که دیدار دانشجویان با ریاست بنیاد ایران‌شناسی در آیندهای نزدیک محقق خواهد شد. 

در ادامه آقای علیزاده با بیان اینکه شما دانشجویان در مسیری گام نهاده‌اید که با مسئله شناخت ایران از قدیم تاکنون روبه‌رو هستید، خواستار ثابت قدم ماندن در شناخت همه جانبه ایران شدند؛ چراکه این ثابت قدمی در آینده سبب بهره‌مندی ملت بزرگ ایران از طراوشات فکری شما ایرانشناسان آینده خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای در جلسه اعضای هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی از آنان درخواست کرده است تا با توجه به فرصت‌های مطالعاتی فراوان موجود در این رشته و با کارشناسی‌های لازمی که در این خصوص انجام می‌دهند، به تصویب و افزایش گرایش‌های رشته ایرانشناسی مبادرت ورزند، سخنان خود را پایان داد.

سپس آقای میردامادی، معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی ضمن تبریک ورود به رشته ایرانشناسی به دانشجویان، مهرماه را آغازگر تحول فکری، ذاتی و درونی دانشجویان توصیف کرد.

وی ورود دانشجویان را به رشته مقدس ایران‌شناسی مبارک بیان داشت و گفت: چرا که این رشته با خون و پوستشان عجین شده است. در واقع بخشی از عناصر انسانی برگرفته از خاک و سرزمین است و دانشجویی که در حال فراگیری مسائل ایرانشناسی است، به بخشی از ذات و فطرت خود می‌پردازد. بنابراین وی تنها رسالت دانشجویی ندارد و باید به آموختن چگونگی معرفی سرزمین غنی ایران و استعدادهای آن به دیگران، چه در داخل و چه در خارج از ایران، توجه ویژه کند.

وی ادامه داد:‌ بسیاری از اقوام خارجی هنوز ملت بزرگ ایران را با 7000 سال تاریخ مکتوب نمی‌شناسند و این وظیفه شما ایرانشناسان آینده است تا در معرفی جامع ایران و داشته‌های فرهنگی و تمدنی آن به دیگر جوامع و ملت‌ها بکوشید.

معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی در پایان سخنان خود ایجاد یک پیوستگی و پیوند میان واحد تحصیلات تکمیلی و معاونت پژوهشی بنیاد را ضروری بیان کرد و افزود: زمینه‌های زیادی در خصوص پرداختن به موضوعات ایرانشناسی موجود است که هنوز مشخص نشده‌اند.

وی با اشاره به نظر آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر اینکه خوشبختانه در قالب دانش ایرانشناسی حرکت‌های خوبی انجام شده و منابع فراوانی نیز در این زمینه فراهم آمده، گفت: اما در زمینه تحلیل دانش ایرانشناسی و تحقیق و پژوهش در آن باید تفکر و مداقة بیشتری شود.

در ادامه خانم زرشناس، مدیر گروه‌های آموزشی بنیاد ایرانشناسی، ضمن خیرمقدم به دانشجویان و موفق ارزیابی کردن دوره‌های تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی به برپایی دوره کارشناسی‌ ارشد این رشته برای نخستین بار در ایران با همت و تلاش‌های مؤسس فقید بنیاد ایرانشناسی، مرحوم حسن حبیبی اشاره کرد و اظهارداشت: از دو سال گذشته به این سو نیز دوره دکتری این رشته در بنیاد ایرانشناسی پذیرای دانشجویان است.

وی با طرح این سؤال که چرا رشته ایرانشناسی در بنیاد ایرانشناسی دارای چهار گرایش «عمومی»، «تاریخ»، «فرهنگ مردم، آداب و رسوم و میراث فرهنگی» و «اصول نسخه‌شناسی و مرمت نسخه‌های خطی و نسخه‌آرایی» است؟ تصریح‌کرد: هدف تربیت متخصص ایرانشناس ایرانی در همه زمینه‌ها و گرایش‌های مرتبط با موضوع ایرانشناسی است.

زرشناس افزود:‌ قرن‌هاست به تحقیق و تدریس ایرانشناسی در غرب پرداخته می‌شود، اما سال‌های کمی است که نگاه به مسائل و موضوعات ایرانشناسی از زاویه دید متخصصان ایرانی مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین نگاه به مسائل ایرانشناسی از درون و رفع این نیاز فرهنگی موجب شد تا بنیاد ایرانشناسی تأسیس و به تبع آن مطالعات ایران‌شناسی در این بنیاد شکل گیرد.

مدیر گروه‌های آموزشی بنیاد ایران شناسی در پایان ضمن ذکر خیری از مرحوم حسن حبیبی، مؤسس بنیاد ایران‌شناسی، ابراز خرسندی مجموعه همکاران بنیاد ایرانشناسی را از پذیرش سمت ریاست این بنیاد از سوی آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، به عنوان عالمی فاضل و بسیار علاقهمند به شناختن و شناساندن مسائل ایرانشناسی بیان کرد.

همچنین در این مراسم خانم افکاری، مدرس گروه نسخ خطی بنیاد ایرانشناسی، با بیان اینکه باید ایران را شناخت و شناساندن درست آن وظیفه نسل ما است، گفت:  نباید به هرآنچه که ایرانشناسان خارجی در این زمینه دیکته می‌کنند، بسنده کرد. وی با اشاره به تأسیس رشته نسخه‌شناسی برای نخستین بار در سال 1369 در دانشگاه تهران و پس از آن با شکل‌گیری گرایش نسخه‌شناسی در بنیاد ایرانشناسی، به همت مرحوم حسن حبیبی، به حمایت ویژه صورت گرفته از این رشته در بنیاد ایران شناسی اشاره کرد و گفت: بیشترین آثار به ثبت رسیده در حافظه جهانی یونسکو مربوط به آثار ایرانی همچون «شاهنامه» و «ربع رشیدی» است.

در پایان این مراسم نیز خانم طاحونی، مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایران شناسی، با اشاره به نیاز واحد تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی به حمایت دو معاونت پژوهشی و اداری- مالی بنیاد ایران‌شناسی پیشنهاد همکار پژوهشی شدن دانشجویان رشتة ایرانشناسی را در معاونت پژوهشی مطرح کردند، تا هم به محقق شدن اهداف پژوهشی بنیاد کمک شود و هم پایاننامههای دانشجویان در کارگروههای مورد تأیید معاونت پژوهشی به تصویب رسیده و به سرانجام رسد.

مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی در ادامه با اشاره به اینکه رشتة ایرانشناسی، رشته‌ای میان رشته‌ای است و بنیاد ایرانشناسی نگاهی تحلیل محتوایی و بین رشته‌ای به آن دارد، این نوع نگاه را نگاه جدیدی در ایران بیان کرد. وی با اشاره به وجود بیش از 110 هزار عنوان کتاب فارسی و بیش از 10 هزار عنوان کتاب لاتین در کتابخانه بنیاد ایرانشناسی از دانشجویان خواستار استفادة مطلوب از منابع غنی کتابخانة بنیاد ایرانشناسی و نیز استفاده از بانک مطالعات ایرانشناسی با دارا بودن 500 هزار رکورد ایرانشناسی شدند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار