امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54319
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، «باراک اوباما» در سخنرانی شب گذشته خود در کاخ سفید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، «باراک اوباما» در سخنرانی شب گذشته خود در کاخ سفید به مسائلی چون گفت‌وگوی تلفنی با «حسن روحانی»، سوریه و بودجه آمریکا پرداخت و گفت: هم‌اکنون امنیت و حاکمیت آمریکا تنها به قدرت نظامی یا همپیمانان یا دیپلماسی ما وابسته نیست بلکه در درجه اول، قدرت آمریکا به اقتصاد قوی وابسته است، که در آن طبقه متوسط رشد کنند و تمام آنهایی که به سختی می‌کوشند شانس پیشرفت داشته باشند.

وی تأکید کرد که کنگره آمریکا دو مسئولیت فوری دارد و یکی از آنها تصویب به موقع بودجه و پرداخت به موقع صورتحساب‌های آمریکا است و گفت: اگر کنگره تا روز دوشنبه که پایان سال مالی است، تصمیم به تصویب بودجه نگیرد، به تعطیلی دولت منجر می‌شوند و بسیاری از خدمات حیاتی که مردم آمریکا به آن وابسته است نیز تعطیل می‌شود.

اوباما سپس به اقدام سنا در تصویب بودجه اشاره کرد و گفت: خبر خوب این است که در چندین ساعت گذشته، سنای آمریکا، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، مسئولانه عمل کردند و برای حفظ باز بودن دولت و ارائه خدمات مورد انتظار مردم آمریکا رأی مثبت دادند. هم‌اکنون، به جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا بستگی دارد که اقدام مشابهی را انجام دهند. من از این رو لفظ جمهوری‌خواهان را می‌آورم چون به طور قطع دموکرات‌ها منافع زیادی در تضمین این مسئله دارند که این خدمات حیاتی به مردم آمریکا کمک می‌کند.

وی به مخالفت جمهوری‌خواهان اشاره کرد و اینگونه گفت: تا بحال جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا حاضر نشده‌اند که این لایحه را پیش ببرند. اینجا یک مسئله‌ای وجود دارد: برخلاف دفعه قبلی که آنها تهدید کردند که این اقدام عمل را پیش بگیرند، اما این بحث ربطی به کسری بودجه ندارد، تا پایان امسال ما کسری بودجه خود را از زمانیکه من صدارت را برعهده گرفتم به نصف کاهش می‌دهیم پس موضوع ربطی به کسری بودجه ندارد و در واقع اگر بحث را دنبال کنید، می‌بنید که جمهوری‌خواهان درگیر آرام کردن حزب تی‌پارتی هستند که تهدید کرده اگر قانون خدمات درمانی را لغو نکنم، دولت را تهدید می‌کنند.

اوباما در پاسخ به مخالفان طرح خدمات درمانی تأکید کرد: دیروز هم گفتم، بگذارید تکرار کنم: این مسئله اتفاق نخواهد افتاد. بیش از یکصد میلیون آمریکایی در حال حاضر طبق این قانون مزایا و خدمات جدیدی دریافت می‌کنند. در روز سه‌شنبه بیش از 40 میلیون آمریکایی دیگر خواهند توانست در نهایت همچون هر شخص دیگری قانون مقرون به صرفه کیفیت خریداری کنند (در بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنند) . این بازارها برای تجارت و کار در روز سه‌شنبه باز خواهند بود. مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد. حتی اگر دولت تعطیل شود، این معامله انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همانطور که قبلا نیز گفتم، اگر جمهوری‌خواهان ایده‌های خاص درباره چگونگی بهبود این قانون داشته باشند، خوشحال می‌شوم با آنها از طریق فرایندهای عادی دموکراتیک همکاری کنم اما این امر تحت فشار تهدید به تعطیلی دولت امکانپذیر نیست. بنابراین در سه روز آینده، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا باید درباره این مسئله تصمیم بگیرند که می‌خواهند به سنا بپیوندند و از تعطیلی دولت جلوگیری کنند یا اینکه تصمیم دارند دولت را به تعطیلی بکشند زیرا دیگر نمی‌توانند با این موضوع که اصلا ربطی به کسری بودجه ندارد، ادامه دهند.

رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد: اگر دولت روز سه‌شنبه تعطیل شود، پرسنل نظامی از جمله آنهایی که زندگی خود را در خارج از کشور برای ما به خطر انداختند، به موقع حقوق خود را دریافت نخواهند کرد. وام‌های فدرال برای جوامع روستایی، صاحبان تجارت و خانواده‌هایی که یک خانه خریداری کردند، قطع می‌شود. من نامه‌هایی از مردم نگران درباره این مسئله و تأثیری که بر زندگی آنها خواهد گذاشت، دریافت کردم. تحقیقات درباره اکتشافات حیاتی خیلی فوری قطع می‌شود. دولت فدرال نقش عمده‌ای در سراسر کشور دارد و زندگی میلیون‌ها نفر و آنهایی که در معرض خطر می‌افتند را لمس می‌کند. و حتی تهدید تعطیلی دولت تأثیر ناامیدکننده‌ای بر اقتصاد ما دارد.

وی سپس با اشاره به این موارد تأکید کرد: بنابراین از جمهوری‌خواهان کنگره که این هم‌اکنون در حال تماشا هستند تقاضا می‌کنم به آنهایی فکر کنید که از این مسئله آسیب خواهند دید. احتمالا جوانانی هم‌اکنون در دفتر شما هستند که با حقوق ناچیز برای شما کار می‌کنند زیرا معتقدند که خدمات عمومی اصیل بوده است. شما آماده می‌شوید که بدون تضمین حقوق آنها را به خانه بفرستید. خانواده‌هایی با فرزندانی در مناطق شما وجود دارند که در دولت فدرال کار می‌کنند و هم‌‌اکنون فکر کردید که با تعطیلی دولت چه بلایی بر سر آنها می‌آید.

اوباما تأکید کرد: تعطیلی‌های گذشته، اقتصاد را مختل کرده است و این تعطیلی نیز چنین پیامدهایی خواهد داشت. این تعطیلی چوب لای چرخ اقتصاد می‌گذارد و به چه دلیل بسیاری از سناتورهای جمهوری‌خواه و فرمانداران جمهوری‌خواه، جمهوری‌خواهان را ترغیب به چنین کاری می‌کنند؟ بودجه را تصویب کنید و بگذارید امور به جلو پیش رود.

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: عدم ایفای مسوولیت بسیار خطرناک‌تر از تعطیلی دولت است. این در واقع یک تعطیلی اقتصادی است که نه تنها بر آمریکا بلکه بر سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. ما می‌دانیم که این مسئله تأثیر تخریب‌کننده‌ای بر تمام اقتصاد و اقتصاد جهان می‌گذارد زیرا آمریکا اساس سرمایه‌گذاری جهان است.

اوباما سپس در پیام خود به کنگره گفت: پیام من به کنگره این است: دولت را تعطیل نکنید. اقتصاد را تعطیل نکنید. به موقع بودجه را تصویب کنید. به موقع صورتحساب‌های ما را پرداخت کنید. مجدداً به نگرانی‌های روزانه مردم آمریکا بیاندیشید. تفاوت‌هایی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود خواهد داشت. ما می‌توانیم تمامی انواع مکالمات درباره چگونگی رفع این اختلافات داشته باشیم. زمینه‌های مشترک برای همکاری وجود دارد. زمینه‌هایی هم برای اختلاف نظر وجود دارد اما تهدید نکنید به خاطر اینکه صد در صد به خواسته‌اتان نرسیدید، خانه را به آتش بکشید. دموکراسی ما اینگونه کارساز نیست.

رئیس‌جمهور آمریکا در پایان اظهاراتش تصریح کرد: هر روز که این مسئله به طول انجامد، روز دیگری است که ما نمی‌توانیم به آن چیزهایی که لازم است متمرکز شویم، نمی‌توانیم بر مسائلی که کشور را به شیوه‌ای بازسازی می‌کند که طبقه متوسط در آن رشد می‌کند و همه آنهایی که سخت کار می‌کنند فرصت‌هایی به دست می‌آورند، متمرکز شویم. این چیزی است که من بر آن تمرکز دارم و کنگره نیز باید بر آن تمرکز داشته باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها