امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54322
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۸
تعداد بازدید: 86
«حشمت فلاحت پیشه» کارشناس مسائل بین المللی و عضو سابق کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«حشمت فلاحت پیشه» کارشناس مسائل بین المللی و عضو سابق کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره نشست اخیر ایران و 5+1 گفت: اعتقاد من بر این است که طرفین در مرحله دیپلماسی عمومی هستند و ابراز خوش‌بینی‌ها در چنین شرایطی صورت می‌گیرد.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه دیپلماسی رسمی برای مذاکرات شامل دو بحث دستور کار و جدول زمان‌بندی است، تصریح کرد که پس از شکل گرفتن این دو موضوع است که می‌توان مذاکرات را مورد تحلیل قرار داد.

وی با بیان اینکه طرفین در مرحله دیپلماسی عمومی خوب کار کرده‌اند، تاکید کرد که مواضع روسای جمهور دو کشور ایران و آمریکا خوب بوده ولی چیزی که مهم است این واقعیت است که اکنون پس از 10 سال تقابل ایران با کشورهای غربی در زمینه مسئله هسته‌ای، برای طرف ایرانی دستور کار توافق و تنش‌زدایی مشخص است.

این کارشناس با اشاره به اینکه تحرکات دیپلماتیک ایران برای حل مناقشه هسته‌ای سه بخش اصلی دارد، ابراز داشت که ضلع اول این تحرکات شناسایی رسمی حقوق هسته‌ای ایران است که در غالب اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی باید صورت ‌گیرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز این را در سخنان خود مطرح کرد ولی پیشنهادات مطرح شده در مذاکرات آلماتی با روح گفته‌ها در این زمینه همخوانی ندارد لذا بازگشت به آلماتی در واقع عدول از نظر خود اوباماست.

وی افزود: ضلع دوم این است که ایران می‌تواند تضمین لازم را بدهد که به اعتقاد ما تضمین‌های لازم داده شده است ولی باز هم در غالب مذاکره این بحث را حسن روحانی به عنوان گام اول مطرح کرده است.

فلاحت پیشه تاکید کرد که ضلع سوم برای حل مناقشه هسته‌ای زمان‌بندی برای کاهش جدی تحریم‌ها است و افزود: مهمترین شاخص ارزیابی موفقیت مذاکرات کاهش تحریم‌هاست و باید منتظر ماند و نتایج را مشاهده کرد.

وی تصریح کرد که اعتقادم این است که این موضوع(رفع جدی تحریم‌ها) نیاز به زمان‌بندی دارد ولی پیش از این زبان تفاهمی لازم بین دو طرف نبوده است.

این کارشناس با بیان اینکه طرف غربی در حال سیاسی کاری درباره رفع تحریم‌ها است، تصریح کرد که آقای روحانی هم گفته بود ما زبان واحدی را در آمریکا نمی‌شنویم که معنایش این است که در واشنگتن نوعی بازی سیاسی شکل گرفته است که تحریم‌ها را دارای ماهیت جدا از مذاکرات نشان می‌دهد.

این کارشناس مسائل بین المللی در توصیف بازی آمریکایی‌ها افزود: به عبارتی آنها(آمریکایی‌ها) می‌گویند که نمی‌توانند در پشت میز مذاکره تضمین یا تعهدی در قبال کاهش تحریم‌ها بدهند به عنوان مثال کاخ سفید مدعی است که تحریم‌ها در کنگره و شورای امنیت تصویب شده است و طرف اروپایی هم مدعی است که تحریم‌ها برای شورای امنیت و نشست‌های مربوط به شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپایی است، پس اگر این طور موضوع پیش برود کاهش تحریم‌ها به لابی جدی در کنگره آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد نیاز دارد که این به معنای خسته کردن تیم سیاست خارجی ایران است تا دستاوردی در زمینه تحریم نداشته باشد.

وی اظهار داشت که تیم سیاست خارجی ایران باید مراقب باشد در هزار توی بازی دیپلماتیک غرب دچار خستگی نشود، آنها می‌خواهند ایرانی‌ها از موضع خودشان عدول کنند ولی تحریم را به 3 کانون(کنگره،شورای امنیت و شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا) و خارج از میز مذاکرات واگذار می‌کنند که این مسیر تیم سیاست خارجی را بدون نتیجه دلخواه خسته می‌کند.

فلاحت پیشه با اشاره به حضور 73 درصدی مردم در انتخابات و رای مردم به حسن روحانی از یک سو و اجماع بین مسئولان، جناح‌ها و نهادها داخلی برای شکل‌گیری راهبرد برد-برد دولت تاکید کرد که رئیس جمهور کشورمان این پشتیبانی بی‌سابقه را باید به کار گیرد تا دستاوردهایی همراه با حکمت، عزت و مصلحت به ارمغان بیاورد.

وی درباره افزایش سطح مذاکرات 5+1 با ایران نیز گفت: این از لحاظ سطح تصمیم‌گیری یک پیروزی است و دیگر لازم نیست کارشناسان دوباره مذاکرات را در پایتخت‌ها مورد بررسی قرار دهند چرا که در سطح وزرای خارج یک کانون بوروکراسی دور زده می‌شود به ویژه اینکه زمان به ضرر ایران است و ما در وضعیت تحریم هستیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها