امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54368
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۲
تعداد بازدید: 57
بهمن وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد احتمال برقرار مجدد سوئیفت در شبکه بانکی، اظهارداشت: ...

بهمن وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد احتمال برقرار مجدد سوئیفت در شبکه بانکی، اظهارداشت: وقتی اتحادیه اروپا رای خروج بانک توسعه صادرات از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا را صادر کرد، اتحادیه اروپا می‌تواند در مدت 70 روز اعتراض خود را نسبت به این رای ارائه کند.

وی افزود: پس از اعلام نظر مجدد دادگاه، رای خروج بانک از تحریم قطعی می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه سوئیفت مساله متفاوت است، گفت: سهامدار اصلی سوئیفت آمریکا است و تا زمانی که این کشور موافق نباشد، امکان اتصال سوئیفت نیست؛ البته برخی نمایندگی‌های سوئیفت به تازگی با برخی بانک‌ها برای اتصال به این سامانه مذاکره کرده‌اند.

وی تصریح کرد: قطعا با اتصال بانک‌ها به سوئیفت، ارتباطات خارجی برای بانک‌ها تسهیل می‌شود اما مشکل اصلی شبکه بانکی کشور، سوئیفت نیست بلکه رابطه بین بانکی است.

وکیلی با بیان اینکه بانک‌های داخلی در ابتدا باید با کارگزاری بانک‌های خارجی رابطه برقرار کنند، گفت: در صورت عدم برقراری این ارتباط، اتصال سوئیفت مشکلی را برطرف نمی‌کند؛ اگر رابطه بانک با بانک‌های دیگر برقرار شود از روش‌های دیگری مانند تلکس و فکس کارها قابل انجام است.

وی با بیان اینکه اینکه سوئیفت شبکه بین‌المللی است که ارتباطات بین بانکی را تسهیل می‌کند، تاکید کرد: مهم‌تر از سوئیفت، ارتباط بانک‌های ایرانی با کارگزاری‌های بانک‌های خارجی است و در صورت تحقق این مساله، سوئیفت به تدریج متصل می‌شود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به مذاکره برخی نمایندگی‌های سوئیفت با این بانک، گفت: با این وجود فعلا بانک توسعه صادرات به سوئیفت متصل نشده است.

وی درخصوص اتصال بانک خاورمیانه به سوئیفت، گفت: بانک بین‌المللی خاورمیانه که به این سامانه متصل شد، از ابتدا جزو تحریم‌ها نبود که البته برای گام اول مناسب است.

وی تصریح کرد: مهمتر از اتصال سوئیفت، برقراری ارتباط با کارگزاری‌ها است و ما به محض نهایی شدن رای دادگاه اتحادیه اروپا به دنبال تحقق این امر هستیم.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها