امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54398
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۰
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر و بزرگداشت امیر ادبیات انقلاب اسلامی، امیرحسین فردی عصر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر و بزرگداشت امیر ادبیات انقلاب اسلامی، امیرحسین فردی عصر امروز با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، سعید بیابانکی، محمد حمزه‌زاده، علی داوودی، ناصر فیض، مریم فردی دختر زنده‌یاد امیرحسین فردی، سعید چگینی داماد وی، محمد ناصری، محمدعلی قربانی، کمال شفیعی، محمد حسنی مدیرعامل بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان، ابراهیم زاهدی مطلق، جواد کامور بخشایش، علی‌اصغر آب‌خضر و جمعی از اهالی ادب و اهالی رسانه در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد. در این مراسم که همزمان با ولادت این نویسنده انقلابی برگزار شد، از وب‌سایت امیرحسین فردی که به همت سعید چگینی آماده شده است، رونمایی شد.
 
* حسنی: امیرحسین فردی نسبت به ذخائر دنیا بی تفاوت بود

محمد حسنی مدیر بنیاد ادبیات داستانی یکی از افراد دیگری بود که در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: در جامعه کنونی دو نیاز مهم وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند و این دو خصلت در آقای فردی بسیار بروز داشت. یکی اینکه امیرحسین فردی نسبت به ذخائر دنیا خیلی بی تفاوت بود و دنیا گرایی و دنیاپرستی نداشت و گویا از دوران کودکی هوای نفس را در خود کشته بود. اگر می‌خواستی به او هدیه‌ای بدهی قبول نمی‌کرد و باید به لطایف‌الحیلی آن را می داد. البته این مسئله به دلیل تمکن مالی وی نبود بلکه امیرحسین فردی به مال دنیا بی توجه بود و زندگی ساده‌ای داشت.

وی افزود: این‌ روزها بحث از اعتدال می شود و حلقه مفقوده‌ای هست و جامعه نیاز به آن دارد و جامعه ما سال‌هاست که از افراط و تفریط ضربه خورده است. امیرحسین فردی هم فردی معتدل بود و نگاه انقلابی داشت. برای افرادی که در موضع سیاسی ایشان نبودند احترام قائل بود و هیچگاه اسیر هوای نفس نشد.

مدیر بنیاد ادبیات داستانی در پایان سخنان خود گفت: اگر خودمان را اصلاح نکنیم اثر گذار نخواهیم بود و امیرحسین فردی هم از خودش شروع کرده بود و نمونه مناسبی برای الگوی مدیریت فرهنگی در بخش‌های مختلف بود.

* شفیعی: فردی مانند رودخانه‌ای شفاف بود

کمال شفیعی شاعر و نویسنده کودک هم در پایان خاطرنشان کرد: هرکسی امیرحسین فردی را می‌شناخت می‌دانست وی مانند رودخانه‌ای شفاف است. آشنایی من هم با وی به زمان کودکی‌ام که کیهان بچه‌ها را از کیوسک روزنامه فروشی خریداری می‌کردم، باز می‌گردد. من که در شهرستان زندگی می‌کردم همیشه این دغدغه را داشتم که بتوانیم با تهران و جلسات داستان نویسی ارتباط بگیریم و امیرحسین فردی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشت.

وی افزود: به گواهی تاریخ اولین تغییری که پس از مدیریت امیرحسین فردی در رویکرد مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به وجود آمد در تغییر داوران و نگاه به آثار شهرستانی‌ها بود. همچنین کتابخانه‌هایی در مناطق دورافتاده ایجاد کرد.

این شاعر و نویسنده کودک با بیان اینکه امیرحسین فردی هم خیلی وسیع و هم خیلی کوچک بود، تصریح کرد: کودکی در امیرحسین فردی نزدیک بود. برای سفری باهم سوار هواپیمایی شدیم وایشان  ابراز کرد که دوست دارد در کنار پنجره بنشیند، در تمام راه به روستاها نگاه می‌کرد.

شفیعی در پایان سخنان خود گفت: اگر چیزی را بعد از انقلاب اسلامی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان داریم به گمانم به دلیل ژرف‌نگری امیرحسین فردی بود. دهه 60 دهه طلایی ادبیات کودک و نوجوان است ولی دیگر ادبیات کودک و نوجوان نداشتیم و در چند سال اخیر به دلیل اهتمامی که امیرحسین فردی به حوزه ادبی داشت ظهور و بروز کرد.

امیرحسین فردی، متولد 5 مهرماه 1328 قره‌تپه اردبیل، مسئول شورای نویسندگان مسجد جوادالائمه (ع)، دبیر جشنواره‌های داستان‌نویسی کشور از جمله ادبیات داستانی بسیج، داستان انقلاب و شهید غنی‌پور، نویسنده آثاری چون «سیاه‌چمن»، «آشیانه در مه»، «اسماعیل» و «گرگ‌سالی»، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و … اردیبهشت امسال (1392) در تهران درگذشت. رمان «گرگ‌سالی» این نویسنده انقلابی چندماه پس از درگذشت او از سوی حوزه هنری منتشر و رونمایی شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار