امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54445
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۰۶
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مراسم افتتاحیه جشنواره و نمایشگاه گردشگری که در برج ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مراسم افتتاحیه جشنواره و نمایشگاه گردشگری که در برج میلاد در حال برگزاری است، گفت:‌ همه ما می‌دانیم که کشور ما از نظر پتانسیل دارای امکانات وسیعی است و در بخش گردشگری هم می‌توان به این مطلب اذعان داشت.

وی ادامه داد: گردشگری باستانی ما هم‌اکنون در جهان رتبه دهم را دارد، گردشگری طبیعی در رتبه پنجم قرار دارد و گردشگری زیارتی ما نیز با وجود مرقد امام رضا (ع) و خواهر ایشان رتبه بسیار بالایی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: همچنین در ارتباط با گردشگری سلامت و انواع و اقسام فعالیت‌های گردشگری ما جزو کشورهای برتر دنیا هستیم اما متأسفانه بنابر علل و دلایل مختلفی نتوانسته‌ایم جایگاه واقعی را که در شأن ملت ما است در حوزه گردشگری به دست آوریم.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: در سال 2012 بیش از یک میلیارد و 75 میلیون نفر از کشوری غیر از کشور خودشان بازدید داشته‌اند و این تعداد گردشگر خارجی بیش از هزار میلیارد دلار هزینه صرف سفرهای خود کرده‌اند که متأسفانه سهم ما از این مقدار بسیار ناچیز است.

نجفی ادامه داد:‌ براساس آمارهای گرفته شده رشد گردشگری در سال 2012، 0.4 درصد بیشتر از رشد اقتصاد جهانی بوده است و این موضوع لزوم توجه بیشتر ما را به بخش گردشگری می‌طلبد.

وی اظهار داشت: دیگر هم‌اکنون گردشگری به عنوان یک کار تشریفاتی و لوکس تلقی نمی‌شود بلکه بخشی از زندگی فرهنگی که با ایجاد همگرایی بین اقوام و ملت‌های مختلف می‌تواند زمینه برقراری صلح را بین ملت‌ها برقرار کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود:‌ گردشگری امروزه به عنوان یک ابزار مؤثر در دیپلماسی فرهنگی است. بسیاری از گردشگران غربی وقتی که به ایران می‌آیند هنگام بازگشت به کشورشان اعلام می‌کنند که تصویری که از ایران در ذهنم ما بود متفاوت با واقعیت‌هایی بود که اینجا با آنها آشنا شدیم.

نجفی ادامه داد: این موضوع را در سفر اخیر خود به نیویورک نیز شاهد بودیم و یکی از مواردی که ایرانیان مقیم آمریکا آن را مطرح می‌کردند همین مسئله بود که چرا ما نتوانستیم تصویر مطلوبی را از کشورمان ارائه کنیم.

وی افزود: گردشگری می‌تواند از جهات مختلفی برای ما مهم باشد و گردشگران خارجی می‌توانند به عنوان یک سفیر پس از بازگشت به کشورشان تصویر خوبی را از ایران ارائه دهند اما نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که باید به برنامه‌های اجرایی قوی‌تری روی بیاوریم.

نجفی ادامه داد:‌ در گردشگری خارجی ما مشکل تقاضا نداریم بلکه مشکل در عرضه است چرا که تقاضا برای بازدید از میراث‌های تاریخی و طبیعی کشور بسیار زیاد است و ما باید بر روی عرضه صحیح آنها کار کنیم و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مختلف بتوانیم شاهد تحولات خوبی در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به تأکیدات رئیس جمهور بر اهمیت حوزه گردشگری گفت: رئیس جمهور تأکید دارد در 4 سال ریاست جمهوری وی تحول خوبی در این زمینه رخ دهد و ما نیز در این راستا در دیدارهایی که با وزیر اطلاعات و وزیر امور خارجه داشتیم تلاش کردیم تا کمیته ای تشکیل شود که مسائل مربوط به ویزا و نوع رفتار با گردشگران خارجی و غربی را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: شهرداری تهران همواره همکاری‌های خوبی را با سازمان میراث فرهنگی داشته است و در ماه‌های آینده نیز توافقات خوبی انجام خواهد شد و امیدواریم در ارتباط با گردشگری تهران به نقطه‌ای برسیم که تهران به عنوان یک ترمینال گردشگری محسوب نشود بلکه مقصد گردشگران کشور باشد.

نجفی ادامه داد: در مسیر آموزش و فرهنگ گردشگری همه ما باید دست به دست هم دهیم و برخورد فرهنگی و توأم با عطوفت را سرلوح کار خود قرار دهیم.

وی با اشاره به آموزش از فرودگاه تا فرودگاه گفت: باید مردم را برای پذیرش گردشگران داخلی و خارجی آماده کنیم تا وجود گردشگر به عنوان یک نعمت مطرح شود.

نجفی همچنین با اشاره به ضعف آموزش در گردشگری کشور گفت: متأسفانه بخش گردشگری ما بخش کم سوادی است که این موضوع باید در اولویت کارها قرار گیرد و گردشگری به عنوان یک شغل فامیلی ایجاد نشود.

در ادامه این مراسم نمایشگاه گردشگری با حضور نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران، ایازی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شهر تهران و جمعی از معاونین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در برج میلاد افتتاح شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها