امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۰۶:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54479
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۸
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اواخر هفته پیش اعلام شد شیعیان و اهل سنت منطقه «سامبانگ» اندونزی توافقنامه‌ای را برای پایان بخشیدن به خشونت‌ها و ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اواخر هفته پیش اعلام شد شیعیان و اهل سنت منطقه «سامبانگ» اندونزی توافقنامه‌ای را برای پایان بخشیدن به خشونت‌ها و درگیری‌های تقریبا دوساله این منطقه امضا کردند.

* آغاز بحران با حمله به عزاداری عاشورا در سال 1390

بحران «سامبانگ» در محرم سال 1432(1390) آغاز شد و ده‌ها تن از اتباع اهل بیت(ع) در پی حملات وهابیون به «نانگ‌کرناگ»، «کرم جایم» در دو ایالت «امبن» و «سامبانگ» مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند که توسط وهابیون به آتش کشیده شده بود.

در پی این اتفاقات در اردیبهشت گذشته «شیخ تاج الملوک» رهبر شیعیان سامبانگ اندونزی به دادگاه فراخوانده شد و پس از تفهیم اتهام روانه زندان شد و در مرداد 92 پس چند ماه محاکمه وی به چند سال زندان محکوم شد.

اتهام این عالم شیعی اندونزیایی که مبلغ و مدرس علوم شیعی است تدریس اموری است که از نظر دادگاه این کشور منافی دین اسلام و مورد تشویش اذهان مسلمان می‌شود و در کنار آن از دیگر اتهامات واهی علیه این عالم شیعی اندونزیایی که در «جاوه شرقی» دستگیر شد، اعتقاد او به تحریف قرآن مجید است که «شیخ تاج الملوک» آن را در این دادگاه به تفصیل رد کرد.

* حمله دوم و سوم در سپتامبر و نوامبر 2012 و آوارگی گسترده شیعیان سامبانگ

اما حدود یک ماه بعد وهابیون در منطقه سامبانگ بار دیگر به شیعیان حمله کرده و علاوه بر کشتن دو شهروند شیعه اندونزی تعدادی از خانه شیعیان را به آتش کشیدند.

سیده کلثوم همسر «شیخ تاج الملوک»، رهبر در بند شیعیان منطقه سامبانگ اندونزی به روزنامه جاکارتاپست گفت که یکی از دو شهید به ضربات چاقو به شهادت رسیده‌اند و نحوه قتل نفر دوم معلوم نیست و همچنین حداقل 10 خانه به آتش کشیده شده و 7 نفر نیز به شدت مجروح شده‌اند و اهالی 500 نفری شیعیان این منطقه از ترس وهابیون خانه خود را ترک کردند.

سه ماه بعد بود که وضعیت شیعیان آواره سامبانگ با حمله دوباره وهابیون به بهانه برگزاری مراسم عاشورا بحرانی شد، تا جایی که اعلام شد: مردم از دست تندروهای وهابی که به خانه آنها حمله کرده‌اند به استادیوم ورزشی سامبانگ پناه برده‌اند اما دولت محلی از رسیدن آب و غذا به آنها ممانعت به عمل آورده است.

اوضاع برای این 60 خانوار شیعی پس از حمله وهابی‌ها که خواستار ترک روستا شده بودند به خطر افتاد و دولت محلی تا روز پنجشنبه (29 نوامبر) از ورود هرگونه مواد غذایی از قبیل خوراکی و آشامیدنی و شیر کودکان ممانعت می‌کرد و این خطر هنگامی بیشتر شد که برخی کمک‌های سازمان‌های کمک‌رسان به آنها رسید.

پناهنده شدن 60 خانواده شیعی سامبانگ به استادیوم ورزشی این منطقه حدود یک هفته پیش از آن و پس از اقدام گروه‌های مسلح در حمله به خانه‌ها و تنها مدرسه شیعیان و مسجد و حسینیه آنها و به آتش کشیده شدن آنها رخ داده بود چرا که آنها مراسم عاشورا را برگزار کرده بودند و 200 تن از این پناهندگان همچنان تا یک ماه بعد هم در این ورزشگاه باقی ماندند تا اینکه نهایتا به اردوگاه پناهنگان در شهر «سیدوارجا» منتقل شدند.

* اداره پشت صحنه بحران سامبانگ اندونزی توسط مزدوران عربستان و قطر

پشت صحنه این اتفاقات اما چند مسئله وجود داشت اولا منابع مطلع اندونزیایی اعلام کردند که این اقدامات با تحریک و حمایت مالی سفارت عربستان است و گفتند: گروه‌هایی به نمایندگی از موسسه قطری حمایت از فعالیت‌های سلفی ـ وهابی با نام «موسسه شیخ عید بن محمد آل‌ثانی» از دو سال پیش تفکر تکفیری وهابی سلفی را با صرف ده‌ها میلیون دلار تبلیغ کرده‌اند و تاکید کرده‌اند که دشمن اصلی شهروندان شیعه اندونزی هستند.

در طرف دیگر اما برخی طرف‌های تندرو از قانون «مبارزه با توهین به مقدسات» در اندونزی برای قلع و قمع اتباع ادیان و مذاهب دیگر سوء استفاده کردند به گونه‌ای که بنا بر گزارش «انستیتو دمکراسی و صلح سیتارا» در انجام ماده 156 این قانون برای جلوگیری از انجام برخی شعائر دینی افراط شدیدی صورت گرفته است.

* پایان دو سال بحران مذهبی در «سامبانگ» اندونزی با امضای یک تفاهمنامه

بنابر این گزارش پس از یکسال از این اتفاقات و کمتر از دو ماه تا عاشورای حسینی سال آتی قمری، هفته گذشته نخستین گام برای حل و فصل و پایان دادن به آوارگی شیعیان برداشته شد و حدود 50 نفر از اهل سنت ساکن در منطقه «سامبانگ» اندونزی، با سفر به اردوگاه پناهنگان در شهر «سیدوارجا»، به دیدار شیعیان آواره این منطقه رفتند.

شیعیان آواره سامبانگی به گرمی از همشهریان سنی خود استقبال کردند و در پایان این دیدار، توافقنامه صلح بین طرفین امضاء شد و نمایندگان اهل سنت در این دیدار اعلام کردند که هدف آنان نه فقط ملاقات آشتی، بلکه زمینه سازی برای  تخلیه اردوگاه، بازگشت شیعیان به روستای خود و زندگی مسالمت‌آمیز است.

«سانینگ وار» یکی از اهل سنت حاضر در این مراسم که خود از عوامل تحریک کننده اهل سنت برای حمله به شیعیان بود به روزنامه «جاکارتا پست» گفت: ما خواستار ایجاد روابط دوستانه با شیعیان هستیم و می‏خواهیم اشتباهات گذشته‎مان را جبران کنیم؛ ما از این درگیری و نزاع خسته شدیم؛ نمی‌توانیم دست روی دست گذاشته و ببینیم که برادران‌مان در اردوگاه‌های بدون تجهیزات اولیه زندگی به سر می‎برند.

وی به «توافقنامه صلح طرفین» نیز اشاره کرد و افزود: این توافقنامه صلح، ابتکاری برای جلوگیری از اصطکاک بیشتر میان دو مذهب شیعه و سنی بود و برای امضاء آن، هیچ تهدید و اجباری در آن وجود نداشت و من از شیعیان به‌ویژه کودکان و زنان پیرو این مذهب که مورد آزار و اذیت ما قرار گرفتند طلب عفو و بخشش دارم.

* تاکید شیعیان و اهل‌سنت سامبانگ بر حل مشکلات از طریق گفت‌وگو

بنابر این گزارش، در متن این توافقنامه که از سوی نمایندگان اهل‌سنت و شیعیان امضاء شد آمده است: ما از این دشمنی‎ها خسته شدیم و خواستار زندگی آرام در کنار یکدیگر هستیم و می‏خواهیم به یکدیگر احترام بگذاریم و عشق بورزیم؛ همانطور که پیامبر اسلام(ص) به ما آموخت.

به موجب این توافقنامه، هر دو طرف باید به زندگی هماهنگ و دوستانه به عنوان شهروندان مادورا پایبند باشند و «اگر در آینده اختلافی میان شیعه و سنی افتاد می‏بایست به شیوه مسالمت آمیز برطرف شود نه از طریق خشونت».

«اکلیل المیال» نماینده جامعه شیعه سامبانگ نیز در مراسم امضای این سند ابراز امیدواری کرد که این آشتی و تفاهم، صرفاً به ساکنان عادی محدود نشود بلکه دانشمندان، رهبران جامعه و مقامات محلی منطقه را نیز دربربگیرد.

وی افزود: شیعیان از امضای این توافقنامه صلح میان دو مذهب مسلمان استقبال می‎کنند و ما از قدیم خواستار پایان بخشیدن به این نزاع ها بوده‎ایم و هم‏اکنون نیز به دنبال انتقام رنج‎های روزهای درگیری نیستیم.

«موهجاهرو» نماینده ارشد اهل سنت نیز ابراز امیدواری کرد که این طرح با پشتیبانی کامل مسوولین سامبانگ، علمای برجسته طرفین و ساکنین همراه باشد.

به گزارش فارس، هر چند این اتفاق گام اول حل و فصل مشکلات دو ساله مذهبی در منطقه سابانگ است اما مسئله حضور وهابیون و آزاد نشدن چهره‌های مذهبی دو نکته‌ای است که همچنان نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند.

به هر حال اما این گام جالب و درخور برای پایان دادن به دو سال تنش مذهبی در منطقه سامبانگ اندونزی می‌تواند به عنوان یک الگوی موفق برای حل مشکلات در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار