امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54546
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۶
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیروان، حمام تاریخی بازار شیروان که به نوعی تاریخ شیروان محسوب می‌شود این روزها رفته رفته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شیروان، حمام تاریخی بازار شیروان که به نوعی تاریخ شیروان محسوب می‌شود این روزها رفته رفته اصالت خود را از دست می‌دهد.

این حمام که به نام شبیری معروف است، از قدمت تاریخی بالایی برخوردار بوده و منابع محلی آن را مربوط به دوران قاجاریه می‌دانند.

آنان معتقدند از این اثر تاریخی می‌توان به عنوان موزه مردم‌شناسی و یا محل نمایشگاه استفاده کرد.

شهروندان شیروانی می‌گویند: کسانی که میراث گذشتگان را در اختیار گرفته‌اند با تصور اینکه امروزی‌تر می‌اندیشند چوب حراج بر تاریخ این شهر می‌زنند.

از این حمام تاریخی فعلاً استفاده نمی‌شود و مسکوک باقی مانده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان در پاسخ به خبرنگار فارس درباره اینکه چرا از این مکان تاریخی استفاده نمی‌شود، گفت: مالکیت این حمام که خزینه‌ای است متعلق به خانواده شبیری‌ها بوده و حمام واقع در اول خیابان جامی شمالی به صورت مشاع است که سه دانگ آن مربوط به این خانواده و سه دانگ دیگر برای 10 الی 12 نفر مالک است.

میرعلی رجعتی اظهار کرد: در بین سال‌های 85 تا 87 بودجه‌ای برای مرمت و تجهیز حمام‌های خزینه‌ای قدیمی و دادن کاربری موزه مردم‌شناسی به این‌گونه حمام‌ها در نظر گرفته شده بود؛ مسئول وقت این اداره و متولیان در استان با سال‌ها تلاش موفق شدند که مالکان را راضی به فروش حمام کنند اما آنها برای فروش ملک به توافق نرسیدند و مسئله خرید حمام کلاً منتفی شد.

وی تصریح کرد: در صورت اجازه بازدید از سوی مالکان، این اداره آمادگی کامل برای برداشت وضعیت و تشکیل پرونده ثبت برای ارائه به کمیته ثبت آثار ملی توسط کارشناسان را دارد.
انتهای پیام/63002/ز30
برچسب ها:
آخرین اخبار