امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 5456
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۵۰
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در ادامه بازدید از ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در ادامه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با حضور در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب، ضمن رونمایی از سایت جامع شهید مطهری، اظهار داشت: مرحوم شهید استاد مطهری یکی از افراد نادر در تاریخ معاصر ماست، هم به جهت افکار ایشان که همه جانبه است و تک بعدی نیست و هم اینکه ایشان در فنون مختلف معارف اسلامی، تبحر داشتند و از این جهت سیمای واقعی از فکر و معرفت اسلامی ارائه کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: استاد مطهری افکارشان را به زبان ساده‌تر از روش‌های مختلف علوم اسلامی به مردم معرفی کرد و یکی از دغدغه‌های شهید مطهری این بودکه بتواند آثار را با زبان ساده به مردم معرفی کند. چرا که زیربنای فکری استاد مطهری، تفکر فلسفی و کلامی بود لذا آثار شهید مطهری از یک استحکام عقلانی برخوردار است.

وی تاکید کرد: رجوع به آثار شهید مطهری در ادوار مختلف سیر صعودی دارد و منحصر به یک زمان خاصی نیست. خوشبختانه در برخی کشورها بعضی از آثار شهید مطهری ترجمه شده ولی برای اینکه مسائل اسلامی به صورت نظم یافته‌ای قرار گیرد، باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود.

لاریجانی تصریح کرد: در بخش زبان عربی، آثار شهید مطهری بیشتر ترجمه شده است اما نیاز است با توجه به اینکه در کشورهای منطقه شاهد بیداری اسلامی هستیم، آثار شهید مطهری باید بیشتر ترجمه شود چرا که آثار شهید مطهری می‌تواند شخصیت افرادی را که می‌خواهند فکر بیداری اسلامی را دنبال کنند، شکل می‌دهد.

لاریجانی همچنین متذکر شد: یکی از موضوعاتی که به نظرم رهبر معظم انقلاب در چندین دیدار روی آن تاکید کردند، تکامل فکری شهید مطهری در عرصه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه مسیر را باید طوری سامان داد که نقد و بررسی آثار شهید مطهری سامان یابد، گفت: آثار شهید مطهری به عنوان یک فکر متفکر نادر در عصر ما خوب است که در زمینه‌های مختلف مورد گفت‌وگو و نقد و بررسی قرار گیرد.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان با یادآوری اینکه با وجود گذشت 34 سال از شهادت شهید مطهری، بسیاری از این افکار همچنان تازگی دارد، تصریح کرد: یکی از ستون‌های قوام یافتگی انقلاب در تحقق عدالت اجتماعی است، شهید مطهری معتقد است آزادی فکر و اندیشه با آزادی عقاید متفاوت است،وقتی ما از آزادی فکر صحبت می‌کنیم، به این معنا نیست که طرفین که در باره موضوعی صحبت می‌کنند، تمامی فکرشان درست است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از ستون‌های دیگری که شهید مطهری روی آن تاکید دارد، موضوع معنویت است، یعنی اگر شرایط را برای ارتقاء جامعه در نظر بگیریم اما سازوکار اخلاق در جامعه فراهم نباشد، باز هم انحطاط در جامعه به وجود می‌آید و در این زمینه هم به نظرم یک نظام سازمان یافته‌ای برای تحقق آن اندیشیده نشده است.

وی در خاتمه متذکر شد: این موارد را شهید مطهری جزء شرایط لازم برای تحقق انقلاب می‌دانستند؛ شخصیت استاد مطهری برای جوانان امروز شخصیت‌ساز است و فکر می‌کنم سایت شهید مطهری که امروز از آن رونمایی شد، دسترسی به مسائل فکری استاد مطهری را سامان می‌دهد و امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها