امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54625
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نخستین انتخابات پارلمانی گینه پس روز گذشته در آرامشی نسبی برگزار شد تا روند تغییر دموکراتیک پس از ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نخستین انتخابات پارلمانی گینه پس روز گذشته در آرامشی نسبی برگزار شد تا روند تغییر دموکراتیک پس از کودتای نظامی سال 2008 کامل شود و به چند دهه بی ثباتی سیاسی در این کشور خاتمه بدهد.

این انتخابات که دو سال با تاخیر برگزار شد نخستین انتخابات پارلمانی دموکراتیک در گینه کوناکری از زمان استقلال این کشور از فرانسه در سال 1958 است.

تاخیر در برگزاری انتخابات به دلیل بن‌بست‌های عمیق سیاسی در این کشور و اختلاف دولت با معارضان بر سر نحوه برگزاری و ساماندهی انتخابات منجر به خشونت شده بود.

این احتمال وجود دارد که هر گونه نتیجه جنجال برانگیز انتخابات، آتش خشونت های قومی و سیاسی در این کشور که جان ده ها تن را تا قبل از برگزاری این رقابت گرفته است شعله ور کند.

نمایندگان منتخب قرار است جانشین مجلس موقتی شوند که در سال 2010 تشکیل شد.

برگزاری نسبتا آرام انتخابات پارلمانی در گینه کوناکری می تواند به جذب سرمایه گذاری های خارجی در این کشور که به دلیل خشونت های سیاسی کاهش یافته بود کمک کند.

اتحادیه اروپا نیز وعده داده است برگزاری موفق انتخابات در گینه کوناکری راه را برای کمک های 200 میلیون دلاری به این کشور باز خواهد کرد.

بیش از پنج میلیون تن از واجدین شرایط رای دهی در گینه کوناکری دیروز برای انتخاب اعضای پارلمان کشورشان به پای صندوق های رای رفتند تا از بین 2 هزار نامزد انتخابات 114 تن را برای راه یافتن به پارلمان این کشور برگزینند.

انتظار نمی رود که هیچ کدام از احزاب در گینه کوناکری اکثریت را در انتخابات به دست آورد و پس از انتخابات نیاز به تشکیل ائتلاف است.

انتخابات پارلمانی در گینه کوناکری تجربه ای قبل از انتخابات ریاست جمهوری است که سال 2015 برگزار می شود و به دوره ریاست جمهوری پنج ساله آلفا کنده پایان می دهد.

نتایج انتخابات پارلمانی گینه کوناکری قرار است روز سه شنبه اعلام شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها