امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54626
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، کودکان غنچه‌های باغ زندگی بوده که دارای روحی لطیف و معصوم هستند. کودکانی که با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، کودکان غنچه‌های باغ زندگی بوده که دارای روحی لطیف و معصوم هستند.

کودکانی که با زبان ساده کودکی توانسته‌اند احساسات خود را با بیان واژگان ساده و بی‌تکلف به گوش بزرگتر‌ها برسانند.

شاعران کودک و نوجوان از جمله کسانی هستند که با این روح لطیف ارتباط برقرار می‌کنند، هر چند ارتباط برقرار کردن با دنیای کودکان کاری بس دشوار است.

ادبیات کودک و نوجوان در سال‌های پس از انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشته و شکوه شعر کودک و نوجوان پس از بهمن 1357 دیدنی‌تر شده است.

حضور غلامرضا بکتاش در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی بهانه‌ای شد تا خبرنگار فارس بیرجند با این شاعر برجسته به گفت‌وگو بنشیند.

نخستین‌بار در چه زمانی شعر گفته‌اید و موضوع شعر شما چه بوده است؟

بکتاش: نخستین‌بار در سال 66 شعر سروده‌ام که در آن زمان 14 سال داشتم و موضوع شعر درباره مادرم بود، شخصیتی که عاطفی‌ترین مطالب را می‌توانستم برایش بنویسم.

تاکنون چند قطعه شعر سروده‌اید؟

بکتاش: حدود یک‌هزار قطعه شعر که 200 قطعه از این اشعار به صورت کتاب به چاپ رسیده و در هر کتاب 10 قطعه شعر گنجانده شده است.

تاکنون چند کتاب از آثار ادبی و اشعار شما به چاپ رسیده است؟

بکتاش: در حال حاضر 24 کتاب از اشعار من به چاپ رسیده است.


 
بیشتر اشعار شما در چه مضمون سروده شده است؟

بکتاش: بیشتر شعرهایی را که سروده‌ام مربوط به کودکان و نوجوانان بوده، ولی گاهی اوقات شعر برای بزرگسالان، مثنوی و رباعی هم می‎نویسم.

اشعاری را که برای کودکان سروده‌اید، مربوط به کدام گروه سنی می‎شود؟

بکتاش: برای تمام گروه‌های سنی شامل خردسالان که در گروه الف قرار می‌گیرند و گروه‌های سنی ب، ج و د می‌شود.

قالب شعری بیشتر اشعار شما چیست؟

بکتاش: قالب بیشتر شعرهای کودک و نوجوان چارپاره است، ولی من دست به خلق کاری جدید زده و قالب سه‌گانی را به وجود آورده در این قالب شعر نوشته‌ام، قالب شعر مهم نیست، بلکه محتوای شعر مهم است، چنانچه اگر در نوشتن و سرودن قالب و محتوای خوب در کنار یکدیگر قرار گیرند، سبب خلق اثر ادبی بدیع و تاثیرگذار می‌شود.

در زمینه آشنایی کودکان و نوجوانان با ارزش‌های دفاع مقدس چه آثار ادبی نوشته‌اید؟

بکتاش: بنده اهل شهر ملایر هستم و جنگ را به خوبی حس کرده‌ام، دو شعر در این رابطه به نام‌های «تا رادیو خبر داد» و شعر «از من با خبر باش» را در این زمینه به رشته تحریر در آورده‌ام.شعر تا رادیو خبر داد در سال 88 به عنوان کتاب سال دفاع مقدس معرفی و برگزیده شد و همچنین شعر از ما با خبر باش نیز درباره زندگی‌نامه یکی از سرداران شهید نوشته شده است.

برنامه شما در سال جاری چیست؟

بکتاش: با توجه به این‎که شاعر همیشه در حال جوشش است و نویسنده باید همیشه خود را به روز داشته باشد من در سال جاری دو مجموعه شعر داشته که در انتشارات سوره در حال چاپ و ویرایش است و در مجموع سعی کرده‌ام سالی یک مجموعه شعر را به چاپ برسانم.
همچنین برنامه دو پنجره یکی دیگر از برنامه‌های من در سال جاری است که تاکنون این برنامه در سه شهر یاسوج، قزوین و بیرجند برگزار و در شهر گرگان نیز برگزار می‌شود و دیدار شاعران کودک و نوجوان با کودکان شهرهای مختلف ایران را یکی از موفقیت‌های خود و دیگر شاعران کودک می‎دانم.

در طول دوران شاعری خود تاکنون از وجود کدام اساتید بهره‌مند شده‌اید؟

بکتاش: مهم‎ترین اساتید من مصطفی رحمان‌دوست، قیصر امین‌پور، نادر ابراهیمی، افسانه شعبان‌نژاد، اسداله شعبانی و بیوک ملکی بوده که زحمات زیادی را برایم متحمل شده‌اند.

با توجه به این‌که دسترسی به شاعران کودک برای تمام کودکان ممکن نیست، به نظر شما چگونه کودکان می‌توانند از وجود این افراد بهره‌مند شوند؟

بکتاش: اهداف شاعران کودک همان اهداف مربیان کانون است و تا کودکان از وجود پیشکسوتان و شاعران کودک بی‌نصیب نشده‌اند باید با آنها دیدار داشته باشند، برنامه دو پنجره برنامه بسیار خوبی برای دیدار کودکان با شاعران خودشان است، شاعری که برای کودکان می‌نویسد، به تمام کودکان می‌اندیشد و شاعران کودک همیشه به فکر تمام فرزندان و کودکان ایران هستند و شناختن شاعران کودک حق تمامی کودکان است که گاهی اوقات برخی از مشکلات اجتماعی مانع این دیدارها شده است و همچنین دیدار حضوری کودکان با شاعران کودک برای آشنایی کودکان با شاعران بسیار خوب است.

کودکان چگونه تشخیص دهند که دارای استعداد شاعری هستند؟

بکتاش: کشف استعداد یکی از مسائل مهم است، زیرا اگر استعداد کودکان تشخیص داده نشود، ممکن است از دست برود بنابراین خانواده، مدارس، کانون‌ها و آموزش و پرورش باید به استعداد کودکان اهمیت داده تا استعداد آنها کور و نابود نشود، تمام انسان‌ها یک نقطه شکوفایی داشته و خداوند هیچ انسانی را بدون استعداد نیافریده است در نتیجه با تشویق کردن کودکان می‌توان استعدادهای آنها را شکوفا کرده و با سرکوب کردن آنها مانع کشف استعدادهایشان شد.

نخستین و آخرین کتابی که به چاپ رسانده‌اید، چه نام دارد؟

بکتاش: نام نخستین کتاب من آفرین به آفتاب بوده که در سال 88 موفق به چاپ این کتاب شدم و این کتاب مربوط به گروه سنی ج و د است و آخرین کتاب خود را در سال 91 به چاپ رسانده‌ام که نام آن کلاغ میله میله با محتوای گروه سنی ج است.آخرین شعری را که سروده‌اید با چه موضوعی بوده است؟

بکتاش: آخرین شعر من راجع به خداوند است به نام "خداوند کارگردان جهان است" سپس آقای بکتاش بیت‌هایی از این شعر را بیان کردند:

با صدابرداری‌اش از تمام سوژه‌ها / دیدنی‌تر کرده است جلوه‌های ویژه را

خوب دقت‎کن، ببین صحنه‌های آن بجاست / صحنه‌های ماندگار کارگردانش خداست

آیا کودکان در هر شرایطی می‌توانند شعر بگویند، وظیفه مربیان و والدین برای پرورش حس شاعری در کودکان چیست؟

بکتاش: تمام طبیعت می‌تواند برای کودکان سوژه باشد و در صورتی که والدین با دستور با کودکان رفتار نکنند، قطار باید روی ریل حرکت کند و مربی، خانواده و معلم ریل‌های زندگی کودکان هستند که اگر کار خود را به خوبی انجام ندهند آینده این کودکان دچار مشکل می‌شود، جزئیات باید توسط ما برای کودکان تشریح شود و هر اندازه جزئیات بیشتر باشد کودکان بهتر می‌توانند بنویسند.

رنگ دنیای شاعری شما چه رنگی است؟

بکتاش: دنیا شاعری من رنگ‌های متفاوتی از جمله آبی، نارنجی، خاکستری و سفید دارد.

روزانه چقدر مطالعه می‌کنید و بیشتر کتاب‌هایی را که مورد مطالعه قرار داده‌اید، در چه زمینه‌ای بوده است؟

بکتاش: من مطالعه کردن کتاب را بسیار دوست دارم و اوقات فراغتم را بیشتر با خواندن کتاب، گوش کردن موسیقی بی‎کلام و سرودن شعر می‎گذرانم و موضوع کتاب‌هایی را که به مطالعه آن می‌پردازم، درباره روانشناسی و تئوری کودکان است و همچنین آخرین کتابی را که خوانده‌ام درباره روان‌شناسی کودکان بوده است.

از چه زمانی وارد کانون پرورش فکری کودکان شده‌اید؟

بکتاش: من از 14 سالگی عضو مکاتبه‌ای کانون بوده‌ام و از سال 77 به عنوان مسئول آفرینش‌های ادبی در کانون پرورش فکری کودکان آبادان مشغول به کار شدم و 21 سال سابقه کار در این مجموعه را دارم.

در حال حاضر در کجا مشغول به فعالیت هستید؟

بکتاش: اکنون در مرکز سه کانون پرورش فکری کودکان در ملایر استان همدان به عنوان مربی فرهنگی مشغول کار با کودکان هستم.

کودکان چگونه می‌توانند با شما ارتباط داشته باشند؟

بکتاش: من دارای وبلاگ هستم که سعی می‌کنم به سوالات کودکان در دنیای مجازی پاسخ دهم.

نظرتان را درباره استان خراسان جنوبی و کودکان آن بفرمایید؟

بکتاش: مردم خراسان جنوبی مردمی صبور، فهیم، اهل کتاب و اندیشه هستند و کودکان این منطقه نیز دارای استعدادهای فراوانی هستند.

و سخن آخر:

بکتاش: کودکان انسان‌های بزرگی هستند که نباید آنها را دست کم گرفت و به آنها زور گفت، اگر کودکان نباشند زندگی بی‌روح و خشک می‌شود، کودکان مجسمه مهربانی و تندیس عشق و ایثار هستند.
============
گزارش از سمیه محمدی
============
انتهای پیام/69021/ب40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها