امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54645
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 59
یک مقام مسئول در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: برای تسهیل تجارت خارجی و همچنین روان شدن کار در ...

یک مقام مسئول در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: برای تسهیل تجارت خارجی و همچنین روان شدن کار در این حوزه ایران‌کد، طرح شبنم و اظهار نامه‌های گمرکی دستی از حوزه تجارت خارجی حذف می شوند.

گفته می شود؛ قرار است تا اظهارنامه های الکترونیک قبل از ورود کالا به گمرکات کشور و بر روی کشتی جایگزین اظهارنامه‌‌های دستی شود.

بنابراین گزارش پیشتر یحیی آل اسحاق و برخی بزرگان اتاق بازرگانی نیز برای تسهیل تجارت در شرایط تشدید تحریم خواهان حذف طرح شبنم شده، معتقد بودند ارجای طرح هایی از این دست به نوعی تحریم داخلی به حساب آمده و باعث کندی و حتی توقف روند تجارت خارجی می شود.

همچنین گزارش هایی در خصوص بروز تقلب، خرید و فروش برچسب ها، افزایش قیمت بدلیل برچسب شبنم، نبود اطلاعات کامل از کالاها، نصب دستی این برچسب ها، عدم امکان نصب برچسب در مبادی ورودی، انحصاری بودن مجری طرح شبنم و همچنین شبهه‌هایی در خصوص موارد مالی این طرح مطرح شده بود.

پیشتر برخی فعالان اقتصادی اعلام کرده بودند اجرای طرح هایی نظیر طرح شبنم باعث بروز کندی در روند تولید می شود، هر چند مسئولان اجرای این طرح در وزرات صنعت همواره بر اثر گذار بودن این طرح در مقابله با ورود کالای قاچاق و همچنین منحصر به فرد بودن این طرح تاکید داشته اند.

همچنین وزیر صنعت در حاشیه افتتاح نمایشگاه فرش دستباف یکی از دلایل کاهش صادرات را کم اظهاری صادرکنندگان اعلام کرده بود لذا به نظر می رسد حذف اظهار نامه‌های گمرکی نیز باعث شفاف شدن آمارها در حوزه تجارت خارجی می شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها