امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54650
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال علی‌پور نماینده مردم قائمشهر که در موافقت با کلیات طرح اصلاح قوانین ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمال علی‌پور نماینده مردم قائمشهر که در موافقت با کلیات طرح اصلاح قوانین نحوه معرفی، انتخاب و فعالیت ناظرین و ساماندهی امور نظارتی مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز (یکشنبه پارلمان) مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت با بیان اینکه این طرح ابهامات نظارتی را رفع کرده است افزود: در برخی دستگاه‌ها با توجه به اینکه مجلس ناظر نداشت این طرح برای آنها ناظر تعیین کرده است.

وی با بیان اینکه، طبق اصل 60 قانون اساسی مجلس نمی‌تواند در امور اجرا دخالت داشته باشد افزود: در برخی دستگاه‌ها که مجلس در آن ناظر دارد بحث‌های بودجه‌ای و اجرایی مطرح است که حضور نمایندگان مجلس در این سازمان و دستگاه‌ها مغایر با قانون اساسی است.

وی با بیان اینکه، کمیسیون آیین‌نامه مجلس طرح فعالیت ناظرین و ساماندهی امور نظارتی مجلس را با دقت بررسی کرده است اظهار داشت: در برخی دستگاه‌ها قرار نیست ما تا ابد ناظر داشته باشیم و لازم است که فعالیت ناظران مجلس در دستگاه‌ها مورد بازنگری قرار بگیرد.

حسین مظفر نماینده مردم تهران نیز در موافقت با کلیات طرح اصلاح قوانین نحوه معرفی، انتخاب و فعالیت ناظرین و ساماندهی امور نظارتی مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس گفت: همانطور که وظیفه اساسی مجلس نظارت است، ما باید نظارت مجلس بر دستگاه‌ها و نهادها را سازماندهی کنیم.

وی با بیان اینکه، قرار نیست طرح فعالیت ناظران و ساماندهی امور نظارتی مجلس جایگاه نظارتی قوه مقننه را تضعیف کند افزود: اتفاقاً این طرح برای تقویت جایگاه نظارتی تهیه شده است.

وی با بیان اینکه، باید درباره حضور ناظران مجلس در برخی گروه‌ها بازنگری شود افزود: معاونت نظارت مجلس بنا بر توصیه رئیس مجلس به دنبال ساماندهی ناظرین مجلس است و ما این طرح را بر همین اساس تهیه کرده‌ایم.

مظفر گفت: مثلا در قانون فعلی ناظران به مدت یکسال فعالیت می‌کنند و این اشکال وارد است چون وقتی نمایندگان در چند جلسه شرکت می‌کنند وقتشان تمام می‌شود و باید فرد دیگری جایگزین آن شود.

مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه نیز طی اظهاراتی در مورد کلیات طرح اصلاح قوانین نحوه معرفی، انتخاب و فعالیت ناظرین و ساماندهی امور نظارتی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی نمایندگان گفتند که این طرح به دلیل اینکه عضو در شورای امنیت ملی ورود کرده مغایر با قانون اساسی است که باید گفت ما می‌توانیم در هنگام بررسی این جزئیات حذف کنیم.

وی با بیان اینکه، طرح فعالیت ناظرین و ساماندهی امور نظارتی مجلس نه تنها ناظران مجلس را کاهش نداده بلکه افزایش نیز داده است گفت: برای کیفی کردن نظارت مجلس بر دستگاه‌ها و سازمانهای مختلف تنها این طرح تهیه شده است که امیدواریم با رأی بالای نمایندگان تصویب شود.

نماینده مردم مراغه با بیان اینکه، نمایندگان باید نسبت به فعالیت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف آگاهی لازم را جهت نظارت داشته باشند گفت: در این طرح معین شده است که نمایندگان ناظر باید از سوی کمیسیون‌های تخصصی معرفی شوند تا در صورت حضور در نهادها و سازمانها بتوانند نقش نظارتی خود را ایفا کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار