امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54665
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، در کارگاه آموزشی آشنایی با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، در کارگاه آموزشی آشنایی با پلنگ ایرانی که در محل سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد؛ محمدصادق فرهادی‌نیا کارشناس انجمن یوز پلنگ ایرانی ضمن مروری بر ویژگی‌های شاخص گربه‌سانان و معرفی زیرگونه‌های این جانور ارزشمند، شرکت‌کنندگان را با مهارت‌های عملی برای ردیابی، بیومتری، نمونه‌برداری از لاشه‌های کشف شده و ... آشنا کرد.

در ادامه وی ضمن معرفی کشورهایی همچون عربستان، سریلانکا، هندوستان، جاوه، چین، آفریقا و شرق آسیا به عنوان نقاط پراکنش زیرگونه‌های مختلف پلنگ عنوان کرد: در حال حاضر از 700 هزار پلنگ در سراسر دنیا، تنها بین 871 تا یک هزار و 290 قلاده از زیرگونه ایرانی آن باقی‌مانده است.

وی به از دست دادن 50 درصد محدوده پراکنش پلنگ در آسیا اشاره کرد و اظهار داشت: در استان خراسان رضوی 90 درصد تلفات این گونه ناشی از خسارات انسانی است.

کارشناس انجمن یوز پلنگ ایرانی با مقایسه سه محدوه زاگرس، البرز و خراسان رضوی به عنوان میزبان بیشترین تعداد پلنگ ایرانی، به تحلیل زیست‌مندی این گونه پرداخت و بیشترین احتمال انقراض گونه را بنا به از بین رفتن قریب 60 درصد ماده پلنگ‌ها در زاگرس عنوان کرد.

فرهادی‌نیا ضمن معرفی برنامه‌های حفاظت از پلنگ ایرانی، توانمندسازی محیط‌بانان استان‌ها در زمینه بوم‌شناسی و ردیابی پلنگ در کنار حمایت از برنامه جبران خسارت در استان‌ها و جلب مشارکت مردمی را به عنوان 2 پیشنهاد قابل تامل مطرح و در ادامه به معرفی و نحوه کارگذاری دوربین تله‌ای، کاربردها و قابلیت‌های آن پرداخت.
انتهای پیام/2202/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها