امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54707
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس که همواره به همگرایی بین ایران و آمریکا به عنوان تهدید برای خود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس که همواره به همگرایی بین ایران و آمریکا به عنوان تهدید برای خود می‌نگریستند، این روزها نگران سرنوشت ائتلاف شکننده خود با واشنگتن هستند، آنها به خوبی می‌دانند که جایگاه مردمی در کشور خود ندارند و کناره‌گیری واشنگتن از حمایت آنها،‌ علاوه بر کاهش نقش منطقه‌ای این کشورها به معنی بروز انقلاب‌های مردمی و براندازی قریب‌الوقوع تاج و تختشان خواهد بود.

در همین راستا روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط وابسته به خاندان پادشاهی عربستان سعودی در مقاله‌ای که از زبان عبدالعزیز بن عثمان رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس نوشته، خواستار ارائه ضمانتی از سوی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به آنها شده که در آن تضمین کند که همگرایی با ایران به ضرر منافع آن‌ها در منطقه نخواهد بود.

در این مقاله آمده است که کشورهای عربی نگران عقب نشینی‌های بزرگ و مهم از سوی آمریکا برای رسیدن به توافق دوجانبه با تهران هستند؛ چرا که این موضوع به صورت ریشه‌ای بر امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس و حقوق آنها تاثیر می گذارد. بویژه اینکه این کشورها مشکلات و نزاع های متعددی با ایران دارند که به عوامل متعددی از جمله همسایگی جغرافیایی، رقابت راهبردی و اختلافات مذهبی و .. باز می‌گردد. به همین علت هر تصمیم آمریکا برای توافق با تهران باید به ضرر حقوق و منافع کشورهای خلیج فارس نباشد.

در این مقاله آمده است که موضوعی که بیشتر باعث نگرانی کشورهای خلیج فارس می شود، ‌ماهیت محرمانه روند مذاکرات میان ایران و آمریکاست که بدون اطلاع کشورهای خلیج فارس از روند و اهداف آن و عقب‌نشینی های احتمالی در مقابل ایران دنبال می‌شود، بویژه اینکه این مذاکرات در سایه بی اعتمادی بین واشنگتن با کشورهای خلیج فارس به علت بحران سوریه و اوضاع مصر و عراق دنبال می‌شود.

این مقاله که علاوه بر عربستان موضع برخی رژیم‌های دیگر حاشیه خلیج فارس را نشان می‌دهد، از واشنگتن می‌خواهد که تضمین‌های معتبری را به کشورهای خلیج فارس بدهد و تعهد کند که عقب‌نشینی های منطقه ای در قبال ایران بدون مشورت با هم پیمانان خود در خاورمیانه نداشته باشد.

به عقیده نویسنده این مقاله، هر توافق ایرانی- آمریکایی نباید نتایج منفی بر امنیت و ثبات و منافع طرف های دیگر در خاورمیانه داشته باشد و نباید به ضرر حقوق کشورهای خلیج فارس و منافع آنها شود.

به نوشته تحلیلگر این روزنامه سعودی، مرحله همگرایی بین تهران و آمریکا در شرایطی روی می دهد که آمریکا در پیگیری بحران سوریه ناتوان است و آماده است مواضع و وعده های خود را کنار بگذارد، چرا که به علت فشارهای داخلی و خارجی، قدرت دفاع از آنها را ندارد، این موضوع برای کشورهای خلیج فارس بویژه در موضوع حساسی مانند مذاکرات با تهران نگران کننده است.

این مقاله در ادامه مدعی شد که تهران به دنبال کنار گذاشتن مواضع پیشین خود بویژه در دوره هشت سال گذشته است، اما با این وجود احتمالا دیپلماسی نرم ایران نمی خواهد اهداف مورد نظر تهران را تغییر دهد؛ آن چیزی که ما امروز شاهد آن هستیم، احتمالا از تغییر در زبان عقلانی دیپلماتیک یا روش دیپلماسی نرم فراتر نمی‌رود و عقب‌نشینی‌های واقعی از اهداف و آرمان‌های ایران در پی آن نخواهد بود. البته این دیپلماسی نرم کلید نزدیک شدن به واشنگتن خواهد بود و به نظر می رسد این دیپلماسی نتایج ملموسی به دست آورده و با تعامل مثبت و سریع آمریکا همراه شده است.

الشرق الاوسط تاکید می‌کند که اگر هدف از این همگرایی مطالبه از آمریکا برای تجدید نظر در ائتلاف‌های منطقه باشد، اقدام واشنگتن در این راستا بعید نیست، چرا که آمریکا در ضعفی منطقه‌ای به سر می‌برد و سعی دارد نقش خود را در تمام سطوح کاهش دهد، شکست‌های آمریکا در عراق و افغانستان و نتایج منفی ورود آمریکا در دیگر کشورهای جهان که فایده ای برای واشنگتن نداشته و هزینه های مالی این اقدامات و مخالفت افکار عمومی داخلی این کشور باعث می‌شود که ایده تجدید نظر در ائتلاف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از محاسبات واشنگتن بعید به نظر نرسد و حتی یکی از محاسبات اساسی دولت اوباما در دوره کنونی باشد.

این روزنامه عرب زبان در پایان تاکید می‌کند که کشورهای عربی نباید از ماهیت عقب‌نشینی های احتمالی آمریکا برای ایران که قطعا بر خلاف منافع این کشورهاست، غافل باشند، آنها همچنین باید انتظار داشته باشند که آمریکا از مدت زمان یا عمق ائتلاف خود با کشورهای خلیج فارس بکاهد و این اقدام ممکن است تدریجی انجام شود یا اینکه با توجه به شرایط منطقه‌ای به شکل سریع دنبال شود.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها