امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54710
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس 17 مهر ماه قرار است نامزدهای پست دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده گاز با حضور ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس 17 مهر ماه قرار است نامزدهای پست دبیرکلی سازمان کشورهای صادرکننده گاز با حضور اعضا معرفی شوند.

بیژن زنگنه اخیرا درباره معرفی کاندیدای ایران برای احراز پست دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) گفت: قرار است بزودی نماینده ایران را برای پست دبیرکلی این سازمان را معرفی کنیم و احتمالا در هفته جاری با انجام کارهای لازم، نماینده مورد نظر را معرفی خواهیم کرد.

دراواخر دولت دهم مقرر شد از بین گزینه‌های مطرح یعنی سید رضا کسایی زاده مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز و شرکت صادرات گاز ایران، رکن الدین جوادی مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران و حسین بیدار مغز مدیرعامل فعلی شرکت ملی صادرات گاز یک نفر به عنوان نامزد دبیرکلی این سازمان از سوی ایران معرفی شود.

در عین حال با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر و تحولاتی که در وزارت نفت صورت گرفت به نظر می رسد گزینه های ایران برای پست دبیرکلی این سازمان تغییر کرده است به طوری که هم اکنون رکن الدین جوادی مدیریت بر شرکت ملی نفت ایران را پذیرفته است، بنابراین به نظر می رسد وی دیگر به عنوان گزینه ایران برای این پست مطرح نیست.

این گزارش اضافه می کند: دوره دبیر کلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز دو ساله است و می تواند دو سال دیگر نیز تمدید شود، به همین منظور با توجه به این که دوره دبیر کلی جی.یی.سی.اف تا پایان سال جاری میلادی به پایان می رسد، کشورهای عضو این مجمع در پانزدهمین نشست خود در ایران که در هفته اول نوامبر سال 2013 -اواخر آذرماه جاری برگزار می شود درباره انتخاب دبیر کل جدید جی.یی.سی.اف تصمیم گیری خواهند کرد.

ایران به عنوان رئیس کنونی اجلاس وزرای جی یی سی اف هم اکنون به همه کشورهای عضو اعلام کرده است چنانچه مایلند می توانند کاندیداهای خود را برای احراز پست دبیرکلی جی.یی.سی.اف معرفی کنند.

نخستین اجلاس کارشناسان عالی رتبه کشورهای صادرکننده گاز اسفند سال ١٣٧٩ و به دنبال آن نخستین اجلاس وزیران این مجمع در تهران، برگزار شد. فعالیت این مجمع به تدریج افزایش یافت و با امضای اساسنامه آن در دی ١٣٨٧ در مسکو، پایتخت روسیه، این سازمان به طور رسمی «مجمع کشورهای صادرکننده گاز» نام گذاری و در این نشست دوحه قطر، به عنوان مقر دائم دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده گاز انتخاب شد.

اعضای مجمع صادرکنندگان گاز ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٧٠ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان ١٣٩٠به جی یی سی اف پیوستند، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها