امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54735
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجله فارین پالیسی در تحلیلی درباره مواضع اخیر ایران در حوزه سیاست خارجی نوشت؛ برای اولین بار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجله فارین پالیسی در تحلیلی درباره مواضع اخیر ایران در حوزه سیاست خارجی نوشت؛ برای اولین بار طی سال‎های اخیر رهبران ایران اعلام کردند که حاضر هستند با آمریکا درباره موضوع هسته‌ای به توافق برسند؛ این موضع منجر به طرح پرسش‌هایی شده است که آیا تهران واقعا جدی است یا یک مانور رعدآسای تبلیغاتی درواکنش به انتخاب رئیس جمهور جدید ایران است.

براساس این گزارش، تحولات اخیر نشان می‌دهد که یک فرصت بالقوه بی سابقه‌ای برای تعامل با ایران به وجود آمده است؛ اظهارات آشتی جویانه رهبران ایران و انتقال مدیریت پرونده هسته‌ای از یک نهاد امنیتی به وزارت امور خارجه نشانه‌های تغییر در ایران هستند.

اما درحال حاضر یک دلیل مهم دیگر نیز وجود دارد که مواضع ایران را جدی بگیریم و برای حل و فصل سیاسی بحران در سوریه بر آن تکیه کنیم.

نویسنده مقاله فارین پالیسی در ادامه مدعی می‌شود؛ ایران اخیرا سیگنال‌هایی برای خروج بشار اسد از قدرت ارسال کرده است و مایل است از بشار اسد به عنوان یک برگ برنده درباره پرونده هسته‌ای، غنی سازی اورانیوم در داخل و کاهش تحریم‌ها استفاده کند.

از سوی دیگر تعامل تهران و غرب درباره سوریه، آمریکا و متحدانش را با بهترین گزینه برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه روبرو می‌کند.

براساس این تحلیل، ایران به این نتیجه رسیده است که ادامه ماندن بشار اسد در قدرت هزینه زیادی دربر خواهد داشت، بنابراین ایران چندان بی میل نیست که علویها بدون اسد در راس قدرت در سوریه باقی بمانند. این سناریو به ایران این امکان را خواهد داد که قدرت و نفوذ خود در جهان عرب و ارتباط خود با حزب الله در لبنان را حفظ کند.

براساس این گزارش، ایران انگیزه‌های دیگری نیز برای خروج بشار اسد از قدرت در اختیار دارد. استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه هزینه حمایت از بشار اسد را برای تهران افزایش داده است به ویژه اینکه با روی کار امدن حسن روحانی ایران قصد دارد حسن نیت بیشتری به جهانیان نشان دهد. از سوی دیگر ایران به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌تواند بیشتر از این در باتلاق سوریه فرو رود و به دنبال احیای اعتبار خود در داخل و خارج است.

سرانجام، راه حل دیپلماتیک درباره سوریه تضمین می‌کند که گروههای رادیکال به قدرت نخواهند رسید و این نه تنها به نفع منافع ایران است بلکه به سود آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی نیز است.

فارین پالیسی در ادامه می‌نویسد؛ درحال حاضر این تغییر رویکرد ایران باید آزمایش شود و واشنگتن باید از این فرصت تاریخی برای حل مسائل مهم سیاست خارجی و چالش‌های آن از طریق دیپلماسی استفاده کند.

به نظر می‌رسد منافع آمریکا و ایران در بعضی حوزه‌ها دچار هم پوشانی شده است و می‌تواند منجر به مذاکرات موفقیت آمیز درباره سوریه و ایران شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها