امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54737
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در گفت‌وگو با رادیو اروپا 1 فرانسه، درباره تماس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در گفت‌وگو با رادیو اروپا 1 فرانسه، درباره تماس تلفنی اوباما با روحانی، گفت: با توجه به تماس و ارتباط در چنین سطحی طی 35 سال گذشته، این امر یک واقعه مهمی بود و طبیعتا می‌تواند اثرات خود را بر پرونده‌های گوناگون به ویژه در مورد پیشرفت پرونده هسته‌ای داشته باشد. همانگونه که شنیدید آقای اوباما در گفت‌وگو با آقای روحانی، آمادگی خود را برای پیشبرد این پرونده اعلام کرد و در این مسیر هر دو طرف موافقت کردند که به وزرای امور خارجه خود ماموریت بدهند به تلاش‌ها ادامه دهند تا بتوان یک راه‌حل مناسب برای دو طرف پیدا کرد تا از یک سو ادامه برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران تضمین شود و از سوی دیگر نگرانی‌های موجود طرف دیگر حل شود.

سفیر ایران ادامه داد: این وجهی جدید از سیاست ما است، اما معنای آن تغییر اصول سیاست‌های ایران نیست ولی طبیعتا می‌تواند اثرات مثبتی به دنبال داشته باشد.

آهنی در عین حال یادآور شد: البته باید صداقت آقای اوباما و خصوصا دستگاه اداری وی اثبات شود، زیرا ما شاهد برخی رویکرد‌های مثبت از ایشان بوده‌ایم که البته مهم بود و با آنچه در قبل می‌شنیدیدم متفاوت بود؛ اما آنچه مهم است با توجه به پیچیدگی روابط و عدم وجود اعتماد، اقدامات ملموس همراه با صداقت است.

وی در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: ما هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده‌ایم. شفافیت مهم است. ما کاملا آماده دیالوگ هستیم تا راه حل‌های مناسب یافت شود.

سفیر ایران اضافه کرد: در مورد این پرونده اگر دو طرف اراده لازم داشته باشند، می‌توان به یک تفاهم مناسب برای طرفین دست یافت.

آهنی خاطرنشان کرد: برنامه هسته‌ای ما غیرنظامی است و طبیعتا می‌توانیم این مطلب و این شفافیت را اثبات کنیم و این برای حل نگرانی‌های موجود مهم است.

وی در خصوص به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای، عنوان کرد: بستگی دارد. اگر نزد 1+5 اراده واقعی باشد.

سفیر ایران با بیان اینکه برخی اختلاف نظرها بین 1+5 در خصوص رویکرد و طرز برخورد و دیدگاه آنها به این پرونده وجود دارد، گفت: امیدواریم که تمام اعضای 1+5 صادق و آماده برای پیشبرد امور باشند که در این صورت می‌توان به یک تفاهم دست یافت.

آهنی در پاسخ به این سؤال که آیا طی ماه‌های آینده می‌توان به تفاهم دست یافت؟ عنوان کرد: بستگی دارد. این پرونده پیچیده‌ای است؛ اما اگر اراده سیاسی باشد حتی می‌توان 6 ماهه به راه‌حل دست یافت.

وی با بیان اینکه این اعتماد کم است، افزود: دو طرف باید کوشش کنند. البته صداقت مهم است تا اثبات شود که طرفین برای حرکت به جلو آماده هستند و این در مسیر منافع طرفین است.

سفیر ایران با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان پس از پیروزی انقلاب تاکنون، عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی تاکنون ما با تحریم‌ها زندگی کرده‌ایم. ملت ایران به خوبی مقاومت کرده است. تحریم‌ها برخی آثار داشته و برخی دشواری‌ها را ایجاد کرده ولی به این معنا نیست که توانسته باشد اقتصاد ایران را فلج کند، زندگی عادی روزمره در ایران در جریان است. البته باید سعی کرد این تحریم‌ها که اثرات منفی داشته حذف شود ولی به این معنا نیست که ایران عقب نشینی کرده باشد. ایران همیشه اصول خود را تکرار کرده است. ما همیشه گفته‌ایم آماده برای دیالوگ و تعامل با دیگران به طور جدی در چارچوب منافع مشترک هستیم.

وی در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه روحانی از اعتماد کامل رهبر معظم انقلاب اسلامی بهره‌مند است و برای ادامه کوشش‌های خود دست باز دارد، یادآور شد: البته همه چیز در عین حال بستگی به اراده دو طرف دارد تا بتوان تا آخر ادامه داد.

آهنی درباره هولوکاست نیز گفت: ما همیشه یک سیاست و رویکرد خیلی روشن داشته‌ایم و هرگونه جنایت علیه بشریت را اعم از اینکه علیه یهودیان، مسلمانان، فلسطینی‌ها و دیگران باشد محکوم کرده‌ایم. این یک اصل مقدس بر مبنای دین و سیاست ما است و این یک اصل مهم است که باید به همه احترام گذاشت. ما یهودیان زیادی در ایران داریم که شهروندان ما هستند و مثل دیگران از حقوق شهروندی برابر برخوردار می‌باشند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تمایل دارید فرانسه در این گشایش و دیالوگ با ایران نقش پیشقراول را ایفا کند؟ عنوان کرد: امیدوارم با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود برای تحکیم روابط بین دو طرف که طی سال‌های اخیر بسیار تخریب شده، با اتخاذ برخی رویکردها توسط فرانسه، فرصت‌های از دست رفته احیاء شود. این فرصت مهم است و امیدوارم که فرانسه پشت سر دیگران قرار نگیرد. این فرصت عالی است و به ویژه که فرانسه در گذشته همیشه در افکار عمومی ما از استقبال خوبی برخوردار بوده و باید این فرصت مغتنم شمرده شود.

سفیر ایران در پاسخ به این پرسش که آیا رابطه با فرانسه راحت‌تر از آمریکاست؟ گفت: کاملا برای اینکه با فرانسه رابطه‌ای خوب داشته‌ایم که ریشه در تاریخ دارد و این عوامل مهم است.

وی در خصوص نقش ایران در منطقه با بیان اینکه ایران همیشه نفود و نقش خود را داشته، اظهار داشت: ایران می‌تواند برای کمک به حل برخی بحران‌های منطقه‌ای و معضلاتی که در سطح جهان وجود دارد مفید باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها