امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54738
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، دولت آمریکا اخیرا روز گذشته در تاریخ 28 سپتامبر سال جاری میلادی درباره تصمیم ترکیه برای همکاری در ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، دولت آمریکا اخیرا روز گذشته در تاریخ 28 سپتامبر سال جاری میلادی درباره تصمیم ترکیه برای همکاری در تولید سامانه های دفاع موشکی و موشک های دور برد با یک شرکت چینی که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، نگرانی عمیق خود را ابراز کرد.

بر اساس این خبر، ترکیه که یکی از کشورهای عضو ائتلاف نظامی ناتو محسوب می شود و هفته جاری اعلام کرده است که سامانه دفاع موشکی « FD-2000» از یک شرکت چینی به نام « CPMIEC» را در مقایسه با سیستم های رقیب تولید شرکت های روسی، آمریکایی و اروپایی انتخاب کرده است.

این در حالیست که گفته شده این شرکت چینی به دلیل نقض های قانون منع گسترش سلاح هسته ای سوریه، کره شمالی و ایران، توسط آمریکا تحریم شده است.

بر این اساس، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که: ما نگرانی های جدی خود را درباره بحث های پیرامون قرارداد سامانه دفاع موشکی دولت ترکیه با شرکتی که تحت تحریم آمریکا است، منتقل کرده ایم؛ این سیستم قابلیت عملیات با سیستم های ناتو و یا قابلیت دفاع جمعی ندارد.

برخی از تحلیلگران دفاعی غرب ضمن ابراز تعجب از این تصمیم دولت ترکیه، اعلام کرده اند که انتظار داشتند دولت آنکارا چنین قراردادی را با شرکت آمریکایی «ریتون» که موشک های پاتریوت را می سازد و یا شرکت فرانسوی ایتالیایی «یوروسام» منعقد کند.

رویترز در ادامه خبر خود آورده است که اوایل سال جاری میلادی، هر کدام از کشورهای آمریکا، آلمان و هلند دو سکوی پرتاب موشک پاتریوت به همراه 400 نظامی برای عملیاتی کردن این سامانه ها را در واکنش به درخواست دولت آنکارا از ناتو برای کمک به سیستم دفاع هوایی این کشور علیه سوریه، به ترکیه تحویل دادند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها