امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 54745
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۱۰
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فلسفه هنر و علم زیبایی شناسی یکی از مهم ترین دستاوردهای علمی، فلسفی در دوران معاصر سبب شده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فلسفه هنر و علم زیبایی شناسی یکی از مهم ترین دستاوردهای علمی، فلسفی در دوران معاصر سبب شده است اندیشمندان موافق و مخالف مدرنیته، عکس العمل خود را نسبت به سبک­ها و سنت­های هنری نشان دهند. بوکهارت با نوشتن کتاب هنر مقدس، نظام­های فکری و فلسفی بزرگان سه‌گانه (رنه گنون، فریت شووان، کومارا سوامی) را در زمینه هنر بسط داد و تفسیرهای روشنی از یافته‌های آنها ارائه داد. بورکهارت، هنری را مقدس می‌داند که صورت‌های قدسی داشته باشد.

او در مقدمه کتاب، بین هنر دینی و هنر قدسی، فرق می‌گذارد، اولی را هنری می‌داند که صرفاً موضوعش مسائل دینی و مذهبی باشد، ولی  صورتش می‌تواند از صورت‌های هنری غیر دینی هم باشد.

بورکهارت کتاب هنر مقدس را در شش بخش همراه با مقدمه تنظیم کرده است، که مقدمه کتاب به کلیات هنر مقدس و زمینه ها و اهداف آن می پردازد. مولف در بخش اول تکوین معبد هندو، مباحثی را که از متون دینی به دست آورده را مطرح می کند در بخش دوم آن در منم ملاحظاتی درباره شمایل نگاری درگاه شکوهمند کلیسای رومی وار، به بررسی شمایل نگاری‌های کلیسا- شمایل حضرت عیسی می‌پردازد.

در بخش سوم نیز به مبانی هنر اسلامی پرداخته می‌شود. به این معنا که در درجه اول آفریدگار هستی خود هنرمند (مصور) است و هنر الهی، تجلی وحدت در جمال و جلال است و از این طریق هنر ارتباط تنگاتنگی با حکمت دینی دارد.

در بخش چهارم تمثال بودا به چگونگی وابستگی هنر بودا، به تمثال گل لوطوس می‌پردازد. در بخش پنجم منظره در هنر خاور دور به اوضاع نقش نگاری و نقاشی چینیان می‌پردازد و نفوذ رمز و راز آیین تائو در هنر چینی را مورد بررسی قرار می‌دهد. در بخش ششم انحطاط و احیاء هنر مسیحی به سیر تاریخی و تطوری، هنر مسیحیت می‌پردازد و نقاط فراز و فرود این هنر را تبیین می‌نماید.

چاپ ششم این اثر در 212 صفحه، مصور با قیمت 75000 ریال از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به هنر و دین قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به فروشگاه مطهری انتشارات سروش به نشانی: خیابان استاد مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان دفترمرکزی سروش، تلفن 88310610-021 و یا به مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، مراجعه یا با تلفن 66973203 (20خط) تماس حاصل نمایند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها